Saatesarja lõigud

Hallo, Kosmos! 310: Kristel Vilbaste & Mikk Sarv iseendast algavast sugupuust (2)

Esivanemate vägi

Sel neljapäeval, 1. juunil kell 20 ja kordusena pühapäeval, 4. juunil kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külaliseks pärimusekandjad KRISTEL VILBASTE ja MIKK SARV.


MIKK SARV on bioloog, mõtiskleja ja rahvapärimuse uurija, regilaulik ja rahvaluuleteadlane, maaelu aktivist ja loodusemees, kes propageerib õues õppimist. Ta on õppinud Tartu Riiklikus Ülikoolis bioloogiatEesti Põllumajanduse Akadeemias metsandust ja lõpetanud Tallinna Ülikooli haridusteaduse magistrikraadiga aastal 2012. Ta on töötanud kirjandusmuuseumis vanemteadurina, olnud Eesti Looduskaitse Seltsi Tartu osakonna juhatajaEesti Metsamajanduse ja Looduskaitse Teadusliku Uurimise Instituudi insener, Eestimaa Looduse Fondi kogukonnametsanduse projektijuht ja Koola-Saami projekti ekspert. Ka on ta tegutsenud draamanäitlejana Vanemuises, olnud muusikaalajuhataja Viljandi teatris Ugala ja Tallinnas Nukuteatris ning õpetanud Viljandi Kultuurikoolis rahvapärimust. Ta kuulub arvukatesse seltsidesse, alates Looduskaitse Seltsist kuni Vabahariduse Õpetajate Seltsi ja Eesti-Saami Ühenduseni, mille asutajaliige ta on. Ta on teinud koos Kristel Vilbastega ETV-le õuesõppimisest saatesarja "Õpiõu!". Nelikümmend viis aastat tagasi asutas ta koos kaaslastega  regilauluansambli Hellero ja on loonud muusikat Rein Marani loodusfilmidele  "Üheksavägised", "Otsi looduses liitlast", "Laanetaguse suvi", "Euroopa naarits", "Varjuelu",  "Sookured", "Nõialoom" ja "Tavaline rästik".  Mikk Sarv on teinud raadio- ja telesaateid põlisrahvastest, loodusest ning rahvamuusikast. Ta õpetab ka Michael Harneri  tuumšamanismi meetodi kursuseid. Teda on tunnustatud Ida-Virumaa Külade Esinduse auliikme tiitliga (2000), Valgetähe medaliklassi teenetemärgiga (2001), aastal 2004 Maalehe laureaadi tiitliga ja ühenduse Vaimuvalgus aasta tegija tiitliga. Mikk Sarv on tõlkinud õuesõppe teemalisi teoseid ja kirjutanud  mitmeid  raamatuid:  "Rahvakalendri tähtpäevad" (1987), "Külavanema käsiraamat" (2001), "Ilmasilmaja" (2005), "Suur Koolilaste Mälumäng" (2012), "Sõna jõud" (2012), "Suur Koolilaste Mälumäng" (2013), "Hellero - Tartu vaimu särin" (2014), "Kuu" (2016) ja tänavu koos Kristel Vilbastega "Iseendast algav sugupuu" (2017).


KRISTEL VILBASTE on Kilingi-Nõmmelt pärit loodusajakirjanik ja loodusraamatute autor, kes lõpetas Tartu Ülikooli bioloog-geneetikuna. Ta on töötanud ajakirja Eesti Loodus zooloogiatoimetajana, seejärel oli loodusuudiste agentuuri Roheline Värav (www.greengate.ee) asutaja ja toimetaja. Koos abikaasa Mikk Sarvega on ta propageerinud õuesõpet, millest valmis ka 32-osaline ETV saatesari. Aastatel 2006-2012 kirjutas Kristel Vilbaste Eesti Päevalehe iganädalast loodusküljege ning teeb kaastöid mitmetele teistele meediakanalitele, näiteks Kuku raadios "Ilmaparandaja" saadet. Tänasel päeval on Kristel Vilbaste Tallinna ülikooli Humanitaarisntituudi doktorant ja uurib Marju Kõivupuu juhendamisel allikapärimust. Kristel Vilbaste on maletajana saanud 1982. aastal Eesti noorte meistrivõistlustel hõbemedali ja oli 1987. aastal Tartu naiste malemeister. Loodusearmastus voolab Kristel Vilbastel veres ja peres: tema vanaisa Gustav Vilbaste oli botaanik ja loodusajakirjanik ning vanaema Ellen Vilbaste aednik, isa Henn Vilbaste oli looduskaitsja ja ema Juta Vilbaste on jõhvikasortide aretaja, vend Enn Vilbaste on looduskaitsja ja Eesti majanduspiiri kaitsja. Kristel Vilbaste on kirjutanud raamatud "Aotähe aasta. Looduspäevik 2009-2010" (2011), "Ilmamängud: 64 lustakat rahvapärimuslikku õuemängu" (2012),  "Eesti allikad" (2013), "Jõhvikas" (2014), "Metsa rüpes" (2014), "Ellen. Esimene maailmasõda eesti naise mõtteis" (2014), "Looduskirju" (2016), "Meremängud. 63 lustakat rahvapärimuslikku õuemängu" (2017) ja tänavu koos Mikk Sarvega "Iseendast algav sugupuu" (2017).

Kristel Vilbaste ja Mikk Sarv on abielus 2004. aastast ja neil on kahepeale kokku viis last: Kaur Sarv, Lill Sarv. Maarja Ader, Elise Ader ja Ann Aotäht Sarv.

 

Saates selgub:


Mis on iseendast algav sugupuu?

Millised on kaheksa esivanemate suunda?

Kuidas oma esivanemate vaimudega ühendust saada?

Miks käiakse jaanipäeval kalmudel?

 

Kosmonautide klubi lehelt facebookis leiad RAAMATUMÄNGU, kus võid võita endale autorite poolse pühendusega raamatu: Kristel Vilbaste & Mikk Sarve "Iseeendast algav sugupuu".

 

Uuri ka 24.-25. juulil Hundiallikal toimuva Kristel Vilbaste ja Mikk Sarve juhendatud "Esivanemate väe otsimise" kursuse kohta kodulehelt hundiallika.ee.

 

 

 

Liitu Kosmonautide Klubiga facebookis
"Hallo, Kosmos!" küberpesa portaalis Alkeemia
Kõikide saadete Arhiiv R2 kodulehel ja podcast ja Soundcloud
Kosmilised säutsud Twitteris
Jälgi saadet Instagramis
hallokosmos.ee

  

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud, Rauno Viltrop, Margus Müür

 

 

 

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud