Abielule kui sotsiaalsele tehnoloogiale on pandud aegade jooksul erinevaid ootusi ja rõhuasetusi. Neist kõik on enam-vähem positiivsed ja kasulikud, kuigi viimasel ajal koguneb andmeid kõikjalt maailmast, et abielu teeb mehed paksuks. Kaheksa aasta eest USA-s kogutud andmete põhjal on abielus mehed ülekaalulisemad. Võrdlusrühma moodustasid samaealised, aga vallalised mehed. Sarnast abielu mõju täheldati Hiina meestel, kelle kehamassi indeks kasvas peamiselt abielu esimese viie aasta jooksul.
Kõige värskema kinnituse pakub Poolas 2405 täiskasvanut hõlmanud uuring. Abielu sõlmimise järel suurenes ülekaalu tõenäosust mõlema soo puhul, meestel 62 protsenti ja naistel 39 protsenti. Kliiniliselt ohtliku rasvumise tõenäosus kasvas hüppeliselt ainult meeste puhul. Abielusadamasse jõudnud Poola meestel on 3,2 korda suurem tõenäosus rasvuda võrreldes samaealiste vallalistega.
Võimalike põhjuste seas tuuakse meeste puhul esile muutused ühiskondlikes ootustes ja elustiilis. Abielus mehed rahunevad ja pööravad välimusele vähem tähelepanu võrreldes kaaslast otsiva vallalise elujärjega. Ilmselt saadakse uues kodus hästi süüa, süües suuremaid portsjone ja kauem. Lisanduv kehakaal ja suurenenud mugavus vähendavad omakorda kehalist aktiivsust. Naiste valikuid mõjutavad teistsugused sotsiaalsete ootuste surved. Lisaks lapse sünnitamisele näeme nende puhul rangemaid kehakaalu ümbritsevaid kultuurinorme.
Abieluga on traditsiooniliselt kaasnenud ka tööjaotus, hõlmates kummagi soo jaoks konkreetseid ja sageli tasakaalustamata rolle. Viimasel ajal pööratakse rohkem tähelepanu just sellele tasakaalustamatusele. Värskelt avaldatud USA kodudes tehtavate tööde ja soorollide uuringust selgub, et selle sajandi alguses tegid abielus naised nädalasiga mehe tehtud tunni kohta 4,2 tundi n-ö naiste töid Möödunud sajandi kuuekümnendatel oli suhe koguni seitse ühele.
Suur sooline lõhe abielupaaride majapidamistöödes ja lapsehooldustöödes läbis seejärel märkimisväärse languse, mis kestis kuni 1990. aastate keskpaigani ja seejärel stabiliseerus mainitud 4:1 suhtele. Kuuekümnendatel toimunud muutuste ajend oli rasestumisvastase tableti leiutamine, mille tõttu langes hüppeliselt laste arv, kui naised said ise otsustada, kas jääda koju või minna tööle ja teenida omaenda raha.
Samale ajale langesid mitmed tehnoloogilised uuendused, suurenes kontoritööde osakaal ja heaoluühiskond vajas üha rohkem koduväliseid teenuseid. Selleks olid tinti samad kodused tööd, nagu toitlustamine, koristamine, lastehoid, ravi jmt. Seekord maksti ka palka.
Ühtlasi kaasnes uudne kriitiline hoiak, mis pani pahaks, kui viidati nn naiste töödele. Kummalisel kombel seab ühiskond harvem kahtluse alla traditsiooniliselt meestega seotud ülesandeid, nagu remonti ja ehitust, kaitsva rolli täitmist jne. See toob esile varjatud kultuurilise ootuse, et need nn meeste kohustused on rohkem neile loomuomased ja sisemised, tõmmates seetõttu vähem tähelepanu või osutustega seotud kriitikat.
Taoline valikuline kriitika reedab sotsiaalset kallutatust ja vildakaid eelarvamusi. Ebamugavust põhjustavad naistele ajalooliselt langenud rollide mainimine. See äratab proteste ja kutsub esile valjemad nõudmised muutuste järele. Tavapäraste n-ö meeste kohustuste suhtes jääb ühiskond rahulolevaks, sellist jaotust isegi heaks kiites, nähes seda osana mehelikkusest.
Kui 1990. aastatest sajandivahetuseni tegid naised endiselt neli korda rohkem kodutöid, siis praeguseks on see suhe langenud umbes kaks ühele. Mainitud uuringust selgub, et päästiksündmuseks oli koroonapandeemiast tingitud inimeste n-ö sunnikorras koju vangistamine. Olude sunnil kasvas mõlema abikaasa kodutöödele ja lastehoiule kulutatud aeg.
Pandeemia järel, 2023. aastaks, oli naiste sellistele ülesannetele kulutatud tunnid suures osas taastunud pandeemiaeelsele algtasemele. Mehed tegid siiski varasemast rohkem kodutöid. Paistab, et meestel kujunesid välja uued majapidamisharjumused ja teatud määral muutusid need harjumused püsivaks.
Sellel on oma hind. Meeste seas vähenes kodustele juhutöödele, välitöödele ja remondile kasutatud aeg. Selle asemel teevad nad rohkem peamisi majapidamistöid, nagu koristavad, pesevad pesu ja valmistavad toitu. Viimane võib seletada ka nende kehakaalu tõusu. Ühtlasi näidates, et mehed on arvatust sotsiaalselt mitmekülgsemad, kohanemisvõimelisemad ja saavad iseseisvalt hakkama.
Võib-olla valmistuvad nad selleks, kui valmib neid mõistev tehisintellektiga robot?
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.