Mõnel hinnangul kodanliku romantiku, teiste nägemuses bolševistliku kuradina ja uuemal ajal T-särkidel abstraktset pahameelt esindav Che Guevara märkis, et revolutsioon pole õun, mis küpsedes alla kukub. See tuleb kukkuma panna.
Vana tsitaat väärib tähelepanu seoses viie aasta eest plokiahela tehnoloogial põhineva digitaalse omandiõiguse revolutsiooni tegema loodud NFT-dega (non fungible token). Need polnud tehnoloogiliselt, õiguslikult ega sotsiaalselt küpsed, vaid pandi kukkuma just nii, nagu Che omal ajal kuulutas.
Võimalik, et Argentina marksist eksis. Vägivaldselt oksalt kistud toores õun rikub seedimist. Olulised asjad kulgevad sisemise loogika ja reaalse küpsuse rajal. Nähtus meenutas revolutsiooni vaid väliselt. Selleks oli kõvemate häälte järel arutu ja pime tormamine. Meeltes ainukese mõttena see, kuidas teistest mitte maha jäda. Sellises olustikus pole aega, energiat ega soovigi asjadest aru saada. Piisab masside järgmisest, olles ise oma arutuses teistele samasugune tõmbejõud.
Krüptorahade abiga äratatud huvi igasuguste digitaalsete varade vastu langes viljakale pinnasele, millele paisati kusagil 2020. aastal näiteid kiire rikastumise seemnetest. Tagasivaates võiks panna imestama, miks inimesed loovutasid ekraanile kuvatud ahvipiltide, spordivõistluste videoklippide või Donald Trumpi näoga kulturisti kujutise eest suurtes summades reaalset toiduraha.
Küsimus on tingivas kõneviisis, sest vastus ju kedagi ei üllata. Kultuuriloost on teada, kuidas inimesed võivad maksta fekaalidega konservikarbi eest veerand miljonit dollarit. Tegemist pole tavatute gurmaanide, vaid investoritega. Nad usuvad inimese ammendamatusse spekulatiivsesse entusiasmi, mis võimaldab muuta ebatavalise ühel päeval tagasi toidurahaks.
Nad ei ole revolutsionäärid. Neid ei huvitagi, kui käimas on tõeline revolutsioon, miks midagi juhtub ja kuidas kõik võiks lõppeda. Nende teadvust juhib uudisest kuuldud sõnumimagnet, kuidas Sotheby oksjonil müüdi mõttetu konnaga pildi NFT 3,6 miljoni dollari eest. Mõttemagnet tõmbas külge sarnaseid tähelepanekuid teistest kiirelt rikastunutest. Uueks omandiks sobis ükskõik kui totter digitaalne asi. Seda ei pidanudki vaatama, vaimusilmas nähti vaid raha.
Tõsi, oli ka neid, kes nägid plokiahela tehnoloogias digitaalses kultuuris loodavatele väärtustele kauplemise keskkonda. Lootusega kujundada digitaalsele varale kui omandivormile omaette majandusmudel, millele saaks kunstilise tööga leivateenijad toetuda.
Innustust lisas Samsungi ja LG algatus muuta nutitelerid NFT-turgudeks. Tehnoloogiaettevõtted nägid võimalust kinnistada end digitaalsesse kunstimaailma, milles telerid polnud pelgalt passiivsed meelelahutusseadmed, vaid ka interaktiivsed digitaalse kunsti galeriid, kus sai kunsti osta ja oma kollektsiooni kõigiga jagada. Samsung reklaamis 2022. aastal uut omadust ajalooliselt murrangulise uuendusena.
Paraku puuduvad NFT-l omandiõiguse kontekstis valduse, kasutuse ja käsutuse näol olulised omadused. Esimesed kaks peaks juhtima omandit, et kellelgi teisel peale tõelise omaniku loata pole sama digitaalset teost ja ta ei saa seda kasutada. Originaalist eristamatu digitaalne koopia on paraku kõigile kasutada.
Hoolimata probleemsemast tegelikkusest kaitseks kõige paremal juhul loomingu kasutamist seadustega tagatud autori- ja koopiaõigused. Isegi kui NFT näol võiks olla tegemist omandit kinnitava lepinguga ja seda tagaks seadused, siis kolmandat, digitaalse loomingu käsutusõigust ikkagi ei saa tagada. Selle sisuks on õigus endale kuuluvat asja müüa või soovi korral hävitada.
Nende väljakutsete lahendamisega ei tegeletud. Selle asemel kisti toores õun puu otsast ning asuti seda kohe ahnetele müüma. NFT-de turg õitses lühikest aega ja millele järgnes kiire langus, tuues esile puudused, mida paljud olid elevuse ja ahnuse hoos eiranud.
Samsungi ja LG ambitsioonikad püüdlused paigutada oma telerid NFT universumi keskseteks keskusteks näivad nüüd lühinägelikud. Need ettevõtted jätsid tähelepanuta põhiküsimused – millist tõelist kasu või pikaajalist väärtust NFT-d tarbijatele tõeliselt pakuvad. Entusiasmi kahanedes unustati, et need platvormid võivad õitsvate turgude asemel muutuda digitaalseteks surnuaedadeks.
See ka juhtus. Mõlemad televiisoritootjad teatasid, et hiljuti lubatud murrang sai küll teoks, aga see tabas hoopiski nende äriplaane ja ettevõtted sulgevad seetõttu oma NFT-teenused.
Pole selge, kas inimkond päästab NFT aate või talub naljakat olukorda ja teeb näo, nagu laabuks kõik plaanipäraselt. NFT-dega kauplemine jätkub ja turu kogumaht on praegu umbes 69 miljard dollarit. Kes soovivad ellu põnevuse värinaid, miks mitte panustada 8888 koomiksipingviinide kogumiku NFT-desse, mille lipukirjaks on levitada nn häid vibratsioone.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.