Piiblis kirjeldatakse lugu vaesest, täitanud ja paiseid täis kerjus Laatsarusest. Vaese mehe aeg sai lõpuks otsa ja keha jätkas lagunemist hauas. Ent neljandal päeval äratas Jeesus Laatsaruse surnuist. Loos tehakse võimatu võimalikuks kahes mõttes. Esimene ime on kehaline ülestõusmine. Teiseks õpetuseks on, et isegi kui kõik näib olevat kadunud, on võimatuna näiv siiski võimalik.
Kaasaegses kontekstis viidatakse Laatsarusele üllatavate tagasitulekute või taastumise puhul. Näiteks kui pöördumatu tervise või maine kaotamise või isegi ettevõtte põrumise järel õnnestub teha midagi üle võimete käivat.
Laatsaruse nimega on seotud veel üks huvitav varjund. Millel on omajagu kattuvusi algupärase loo vaese ja täitanud tegelasega. Elukoht on maailma üks vaesemaid riike, Põhja-Korea, kus elekter on luksus ja internetiühendus on reserveeritud valitud tegelaste pisikesele ringile. Ometi toimetab seal maailma üks võimekamaid häkkerite grupeeringuid, mida mujal maailmas tuntakse Laatsaruse Grupina.
Avalikkuse eest varjuvale töörühmale on mõne konkreetse juhtumiga seoses omistatud teisigi nimetusi. Tegelemiseks peab vastast ju kuidagi tähistama. Häkkerite eest hoolt kandvast Põhja-Koreas põgenenud ülejooksiku andmetel olevat ametlik nimetus Sidebüroo nr. 414.
Meil möödub varsti 30 aastat riiklikust Tiigrihüpe projekti käivitamisest. Tänu millele varustati kõik koolid arvutitega ja ühendati internetiga. Enamus Põhja-Korea lastest ei oma neist asjadest tänaseni mingit kogemust. Eesti on tubli IT riik. Kibeda irooniana peetakse Põhja-Koread samuti tugevaks IT kantsiks, seda küberohu mõttes.
Elukorralduse ja tööga seotud protsesside andmepõhiseks muutmise tulemusel avardusid mitmesugused uued kasu loomise võimalused. Vanade väärtusahelatse asemele sündis rida suuri IT ettevõtteid. Füüsikas räägitakse palju fundamentaalsest sümmeetriast. Sama mõte kordub elus üldisemalt, kui heale vastab võrdeline kogus halba. Digitaliseerimisega lisandus uusi probleeme. Millede üheks esindajaks on küberkuritegevus. Ja selle eliidis toimetavad põhjakorealased.
Digitaliseerimine muudab senist elukorralduslikku tasakaalu, paigutades ümber võimaluste raskuskeskme. Ehk loob omamoodi asümmeetriat, võimaldades korraldada vähesega palju halba. Nähtus on varem seostunud partisani sõjapidamisega. Viimasel ajal aga rohkem küberkuritegevusega. Tänu millele pole Põhja-Korea vaesus takistuseks omada digitaalsel ajastul olulist mõjujõudu. Põhja-Korea Laatsaruse Grupp ei vaja kahju tekitamiseks lennukikandjaid ega tiibrakette. Nad rakendavad selle asemel programmikoodi ridu.
Varasema kaugelt häkkimise meetodi kõrval on jõudsalt arendatud veelgi kavalamat taktikat. Põhja-Korea häkkerid esinevad arenenud riikide IT inseneridena. IT sektoris on praktiliselt kogu see sajand arendatud kaugtööd. Tööle kaasamiseks on vaja end tutvustada, teha proovitöö ja suhelda koosolekutel. Vale identiteedi all esinemine on muutunud üha lihtsamaks. Tehisintellekti areng lisas märgatava kvaliteedihüppe.
USA's avastati üsna hiljuti, et majandusportaali Fortune poolt peetud 500 edukaima ettevõtte palgal on tuhandeid Põhja-Korea häkkereid. Neil on juurdepääs arendatavale tarkvarale ja IT taristule. Neid peeti korralikeks ameeriklasteks või mõne muu usaldusväärse kodakondsusega IT valdkonna spetsialistideks. Siit siis üks võimalik nimeversioon, mida kasutab USA Sisejulgeolekuministeerium rühmitusele viidates – Redutsev Kobra.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.