Ettevõtja ja riskiinvestor Peter Thiel kirjeldab populaarses raamatus "Nullist üheni" edukat äri käivitavat petlikult lihtsat ideed. Kes tahaks kohe tegutsema asuda, ega soovi raamatu lugemisele aega kulutada, olgu tuumikmõte lühidalt kokku võetud järgmisesse lausesse. Tõeliselt väärtuslikud ettevõtted ei kopeeri olemasolevat, st Thieli sõnastuses "liiguvad ühest N-ni", vaid loovad täiesti uusi väärtuskategooriaid, ehk rajavad tühjale kohale midagi uut, so "alustavad nullist ja lähevad üheni". Nii lihtne!
Thieli väitel on nutikam luua väike ja kaitstav monopol, kui konkureerida sama pakkumisega rahvarohketel turgudel. Mitte jõu ja regulatsioonidega kaitstaval, vaid uue idee võimaldatud loomulikul monopolil on ainulaadne eelis investeerida tulevikku. Verest punases konkurentsimeres suplejad peavad selle asemel hindu langetama ega oma ressursse uute ideede loomiseks ega realiseerimiseks.
Näiliselt pole uue väljamõtlemine keeruline. Kõik on silme ees. Vaata ja vali maailma toimimise tõdede seast, mida teised pole veel märganud. Thiel näitab isegi kätte kuidas otsida. Ta pakub idee testimiseks küsimuse: "Millises olulises tões nõustuvad sinuga väga vähesed inimesed?" Mõnikord võid olla eksinud. Ära tee topelt viga, sest võimaluste sädemed asuvad samuti teiste poolt hüljatava seas. Teisi võivad pimestada olemasolevad edulood. Mida üksteise võidu kopeerides kurnatakse kallist aega ning raha ja luuakse järgmist kõrbe.
Riskikapitali fondide strateegiad erinevad. Kogukonnana ei iseloomusta neid automaatne soov panustada pelgalt uudsetesse "nullist üheni" ideedega ettevõtetesse. Valik sõltub fondi investeerimisstrateegiast, toetava ettevõtte rahastamise faasist ja riskitaluvusest. Varajastele ideedele panustavad ingelinvestorid nagu Thieli enda Founders Fund. Thieli edu rajaneb just sellisete uuenduslike ideedega ja suure riskiga alustavate ettevõtmiste toetamisele nagu Facebook, Paypal, AirBnB, SpaceX, Tesla, Linkedin jne. Enamuse poolt ignoreeritavad alustavad ideed on osaluse ostmiseks suhteliselt odavad ja investorid on valmis riskima korduvate kaotustega, sest aeg-ajalt õnnestub panus sajakordselt tagasi teenida.
Räniorgu teataksegi üle maailma uut turgu loovate ideede kasvulavana. Sinna tuuakse kõikjalt omi murrangulisi ideid, et neid seal raha ja sidemete rikkasse keskkonda kasvama panna. Ränioru legend rajaneb nullist alustanud ideid gigantseks kasvatanud ettevõtetel nagu Apple, Google, Facebook, Netflix jne. Suurte sära varjus toimetab lisaks lugematu arv edukaid biotehnoloogia ja tarkvara pioneere. Toites üheskoos fantaasiat mõelda midagi uuenduslikku ja saada Räniorus kiirelt rikkaks.
Edulugude varjus toimetab rahulikum investeerimiskultuur. Riskida võib ka vähemaga, peaasi, et tegevus on tulus. Panustada võib ka niinimetatud "küpsematesse" ettevõttetesse. Sellistesse, mis on juba saavutanud kooskõla turu ja oma toote või teenuse vahel. Neil on kliendid ja tulu ning toimiv ärimudel. Täiendava raha vajadust tingib soov konkurentidest kiiremini laieneda. Nende ärimudel oleks Thieli käsitluses liikumine "1 kuni N-ni". Suurtel riskikapitalifondidel on palju raha. See ei tohi seista ja otsib tihti kasvupinnast just sellistes küpsematest, kasvufaasis äridest.
Ent nüüd on lisandumas kolmandat tüüpi raha kasvatamise ettevõtlussektor. Võrreldes kahe varasemalt kirjeldatuga on need vanad ja stabiilsed ärid. Need ei vaja alustamiseks toetust ega kasvamiseks tuge. Kujuta ette riskiinvestoreid, kes tuhnivad kõnekeskuste, raamatupidamisfirmade või logistikateenuste pakkujate vananenud protsesside, krigiseva tarkvara ja alakasutatud andmete "jääkide" seas. Selle asemel, et paigutada raha testimata tulevikuga idufirmadesse või kasvava konkurentsiga turgudel seilajatesse, on asutud otsima küpseid ja toimivaid ettevõtteid.
Ajendatuna ideest lisada nende protsessidesse tehisintellekti. Allegooriat kasutades toimitakse nagu leidlik kokk, kes muudab varasemast kasutuks osutunud toidujäägid ja seisnud saia maitsvaks magustoiduks.
Koolisüsteemis eksperimenteeritava tagurpidi klassile sarnases mõttes meenutab tärkav suundumus tagurpidi kööki, milles olemasolev vana muudetakse uuega kombineerides senisest tõhusamaks ja täiendavaid teenuseid pakkuvaks ettevõtteks. Riskiinvestoritele võib uus strateegia olla topelt kasulik. Juhul kui nad toetavad mõnd alustavat TI ettevõtet, resoneerib vana uuendamine ka nende hoole alla võetu kasvupotentsiaaliga. Näiteks pakkudes idufirmale korraliku renomeega kliendi. Samal ajal süstides vana ettevõtte ainevahetusse modernset elujõudu.
Millega seoses kostuvad hoiatused aastatetaguse südametu kapitalismi tondi eest. Toona oli deviisiks "osta, koori ja müü" mudel milles erainvestor omandas võlakoormusega vaevleva äri, kärpis rajult kulusid, vallandedes töötajaid, müües vara ja lõpuks ka alles jäänud karkassi, jättes teised võlausaldajad tühjade kätega. Riskiinvestorite äriidee tuumaks on kasvatada varasid läbi paljude projektide ning omada head mainet.
Ent õppetunniks pole mõtiskleda riskiinvestorite strateegiatele vaid Peter Thielei mõttele eristada neid kes loovad midagi nullist või kopeerivad seda ühte ideed. Riskikapitalistid näitavad eeskuju, mis suure tõenäosusega kiirendab TI rakendamist end kaitstuks peetavates ettevõtetes.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.