Tänu taltsale loomule ja meeldivale olekule on kanaarilinnud inimestele seltsi pakkumise kõrval leidnud ka töisemat rakendust. Muu hulgas kaevandustes, kus nad kandsid vastutust elu ja surma küsimuses. Tänu pisikesele kehale ja aktiivsele ainevahetusele tajusid kollakad linnukesed kaevanduses elu ähvardavaid mürgiseid gaase inimesest varem. Kui kaasavõetud linnuke ootamatult ära suri, tuli kiiremas korras sealt lahkuda, sest tõenäoliselt oli õhus süsinikmonooksiidi, mis on hemoglobiiniga liitumisel hapnikust kümmekond korda aktiivsem.
Järelikult piisab väikesest kogusest lõhnatust ja värvitust gaasist, et langetada vere hapniku transpordivõimet alla eluks vajalikku. Paradoksaalselt jääb hapniku puudusest hoolimata taolise mürgituse puhul hukkunu nahk roosaks, jättes elusa ja pigem magava inimese mulje. Jäägu see traagiline seik taamale hirmu ja vastikust külvama ning siirdugem teise teema juurde.
Telefonist on kujunemas aju osa ehk privaatne tsoon. Kui oluline info ei mahu pähe ära, talletame selle telefoni piltide, numbrite ja tekstina. Kuigi siirdeprotsess on kestnud kauemat aega, avastame ootamatult end kriisis, kui võõras on saanud juurdepääsu meie taskuajju. Telefoni turvalisus on nii kuum probleem, et Apple'i juht Tim Cook vaevus teemal avaldama avaliku kirja.
Kirja päästikuks võib pidada nii Apple'i pilves hoiul olnud kuulsamate enesepildistajate privaatse materjali lekkimist kui värske telefoni turundamist. Tegelikult on probleemi juured sügavamad. Cook kinnitab, et tema juhitud firma hoiab telefonide sisu puutumatuna ja kui teenuse kasutaja ei soovi seda enam teha, antakse kogu info talle tagasi, ega jäeta endale midagi. Sama ei saa öelda näiteks kuulsa suhtlusvõrgustiku kohta, milles andmete kustutamine on sisuliselt kustutaja juurdepääsu katkestamine, mitte andmete hävitamine.
Tänu Edward Snowdeni lekitatud infole IT-tööstuse vabatahtlikust, majanduslikult motiveeritud ja lõpuks ka jõuvõtetel baseeruvast koostööst salateenistustega väitis ta, et Apple ei ole kunagi ega kellagagi taolist koostööd teinud. Siin peab täpselt lugema – Apple pole teinud koostööd tagauste ega serveritele juurdepääsu loomisel. Ja Apple ei kavatse seda ka tulevikus teha.
Uuemas operatsioonisüsteemis muudeti ka krüpteerimise meetodit. IT-firma peab vastava kohtukirja esitamisel oma vahenditega telefoni sisu avamist aitama. Uus lahendus väidetavalt seda enam ei võimalda. Majandusliku valiku dikteeritud sõnad. Telefoni sisu kaitstus on muutumas oluliseks konkurentsieeliseks.
Kas Tim Cooki saab uskuda? Jah, vähemalt soovis ta luua kliendi jaoks parimat toodet. Teisalt seovad direktorit seadused, mis ei luba mõnedest julgeolekuga seotud asjadest rääkida. Viimaste hulka kuuluvad ka varjatud jälitusega seotud konkreetsed tegevused, mis õnnestuvad ilma tagauste või serveri juurdepääsuta. Jättes need detailid kirjast välja, saab avalikkusega suhelda ausa näoga. Mõned vaatlejad aga usuvad, et Apple püüab ridade vahelt rääkida rohkem, kui peadirektorile on lubatud.
Sarnases olukorras on paljud ettevõtted. Seetõttu on tavaks koostada avalikkusele esitatud raporteid, kirjutades teksti teatud väiteid. Tehniliselt nimetatakse neid „kanaarilindudeks“. Kui ettevõtja ei tohi teatud teemal rääkida, siis võib ta oma kliente olemasolevast ohust informeerida, ohverdades „kanaarilinnu“ ehk sisuliselt jättes need väited tekstist välja. Näiteks väite, et viimase raporteerimisperioodi jooksul ei ole meilt nõutud ühtegi salastatud andmepäringut.
Kui järgmises raportis sellist väidet enam ei ole, on „kanaarilind surnud“ ja lugejat hoiatatud. Ilma, et oleks rikutud ühtegi salapäringu avalikustamist keelustavat seadust. Apple'i varasemates klientide andmete haldamist kirjeldavates nn läbipaistvusraportites on just nii kirjas, aga kõige värskemas raportis selline väide puudub. Kas kanaarilind on surnud? Kõigil on põsed roosad, aga tegelikkus on kaamem?
Üks on siiski kindel – elame närvilist ja kahtlusi täis elujärku, mis pole kindlasti tervislik ka ilma kanaarilindudelt saadava vihjeta.
Igal argipäeval võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.