Sel pühapäeval kell 14 kondavad Reisipalaviku saatejuht Ingrid Peek ja lennunõunik Krister Kivi mööda maailma erinevaid jõulupidusid ning piiluvad Kristeri uue, tänapäeva seitsmest maailmaimest pajatava raamatu "Ime!" kaante vahele.
Läänemaailm tähistab jõule kui Kristuse sünnipäeva, aga selle püha on enda kultuuriga sobivaks mugandanud ka idamaad, kus suurima heameelega sel puhul kodusid kaunistatakse, pidusööke nauditakse ja kingitusi jagatakse. Koreas näiteks rõõmustab kingipakkidega hoopis jõuluvanaisa Santa Haraboji ja Itaalias külastab lapsi nõialiku välimusega jõuludaam La Befana. Jaapanis on aga üksikutel vallalistel naistel soovitatav jõuluõhtu veetmiseks kaaslane leida ja seda võimalikult romantilisel viisil mööda saata - muidu kaob lootus uuelgi aastal tanu alla saada. Vaidlused käivad ka Jõuluvana kodumaa üle: kui enamus maailmast arvab, et ta resideerub Lapimaal, siis ameeriklased on veendunud, et tema kodu asub kuskil Põhjapooluste lumeväljadel ja taanlased peavad Santa Clausi kodumaaks hoopis Gröönimaad.
Juudid jõule ei tähista vaid peavad hoopis hanukkah't ning Aafrikas on jõulude asemel kwanzaa. Selle seitsmepäevase pidustuse päritolu tuleb 60ndate mustade liikumisest ning pühade eesmärk on suurendada Aafrika ühtsust. Aga hoolimata jõuluaja pidustuste nimest või asukohamaast, on sel puhul pidulauad alati lookas. Kui meil on jõululaual verivorstid ja hapukapsas, siis mujal lääne kultuuris on laialt levinud kalkunipraad ja jõulupuding ning traditsiooniliseks jõulunapsuks on munaliköör, Skandinaavias glögi ja soomlased pole unustanud ka vana head kisselli. Rootsis haugatakse kõrvale näiteks vörtlimpat, mis on apelsinikooretükkidega rukkileib. Filipiinlased maiustavad pühade puhul Puto Bumbong'iga ehk bambusetorus küpsetatud magusa riisiga, mis on üle valatud või ja kookosega.
Kas imesid on olemas?
"Reisipalavik" tutvub pühapäevases saates ka lennunõunik Krister Kivi uue raamatuga "Ime!". "Sel sügisel oli kõvasti lendamist," ütleb Krister Kivi, kes veetis kolm kuud marsruudil Tallinn-Amsterdam-Rooma-Parma-
Teekonna eesmärgiks oli külastada seitset uut maailmaimet, mis valiti ülemaailmse rahvahääletuse käigus välja 2007 aastal - Petra kaljulinna Jordaanias, Taj Mahali Indias, Suurt Hiina müüri, Chichen Itzat Mehhikos, Machu Picchut Peruus, Colosseumi Roomas ja Brasiilias asuvat Kristuse kuju. "Mingi steriilne teatmeteos "Ime!" sellegipoolest ei ole, kuigi raamatukauplused kipuvad teda atlaste vahele paigutama," ütleb Krister Kivi. "See on seeria pilte sellest, mismoodi mina näen maailma ja elu, imesid ja inimesi, mis sest, et kohati on see valmistanud mu lähedastele teatud meelehärmi."
Muidugi on Reisipalaviku kuulajatel võimalus saada autori poolt signeeritud raamatu õnnelikuks omanikuks!
Kuula varaseimaid Reisipalaviku rännakuid siit.
Foto autor Toomas Volkmann.