Leedu ei ole igav – vastupidi!
Seda tõestab pühapäeval kell 14 algav Reisipalavik, mis seab oma sammud seekord Leetu ja ekskursioonijuhiks on suurepärane kirjanik ja professor Rein Raud.
Rein Raud maalib verbaalselt värvikaid pilte leedulaste loomusest: "Leedulane on keskmisest eestlasest tunduvalt lahtisem ja temaga saab kiiremini kontakti. Nad peavad väga lugu hierarhiast ja välisest viisakusest – näiteks ülemustele või vanematele inimestele pole viisakas vastu rääkida ja tihti teietatakse ka oma vanemaid. Ka edasi-tagasi reveransside tegemine argises vestluses on üsna tüüpiline ja sellega tuleb arvestada, et väikesed viisakusega kaasnevad vigurid on seal sotsiaalsele suhtlusele omased."
"Leedulastel on palju vähem probleeme sellega, et totratele reeglitele käega lüüa, ja ma ei saa öelda, et see mulle sümpaatne poleks," räägib Rein Raud ning lisab, et neil on sürreaalne fantaasia ja leedu seltskonnad on palju dünaamilisemad ning nad laulavad meelsasti ja palju. Leedulased peavad lugu heast huumorist ning Leedu huumorisaadeteski võib kohata tobedat ja ninatarka eestlase stereotüüpi esindavat kedagi Külamäed. Rein Raud räägib Reisipalaviku kuulajatele mitmeid lustlike seiku, näiteks üks selline leedulaste anekdoot eestlastest:
Kaks eestlast jalutavad Tartus üle silla ja näevad kuidas üks eestlane Emajõe voogudes karjub:
"Hei! Hei! Ma ei oska ujuda!!"
Ja siis üks üle silla jalutavatest eestlastest ütleb teisele:
"Vaata kui imelik. Mina ka ei oska ujuda, aga ma ei näe mingit põhjust seda üle kogu Tartu linna kuulutada."
Leedus on mitmeid huvitavaid ja kauneid kohti, mida tasuks sinna kanti minejal külastada. Näiteks tasub avastada multikultuurse pealinna Vilniuse traditsiooniliselt turistitrajektoorilt välja jäävaid kohti: „Soovitaksin kindlasti oma lemmikpiirkonda Jõetagust Vabariiki – linnaosa, kuhu kümmekond aastat tagasi hakkasid kolima kõikvõimalikud boheemlikud kunstnikud, heliloojad, luuletajad ja teised loometegelased. Need rõõmsad noored ja andekad inimesed otsustasid ühel hetkel välja kuulutada iseseisvuse ja hakata ka oma passe välja andma. Seal on tänavakohvikuid ja ootamatuid vaateid, valitseb hoopis teistsugune meeleolu,“ jutustab Rein Raud põhjamaade Jeruusalemmaks nimetatud Vilniuse põnevatest paikadest.
Külastamist väärt on kindlasti kaunis Kurasäär, majesteetlikud Nida liivaluited, salapärane Nõiamägi, Ignalina metsajärvede ansambel, mida on kutsutud Leedu Šveitsiks ja eestlastegi seas väga populaarne puhkusepaik Palanga. "Väga mõnus kant on Druskininkai ja selle ümbrus, kus on kuulsad mineraalveeallikad, sanatooriumid ja Baltikumi suurim veekeskus," räägib Rein Raud ja soovitab Leedus kindlasti ka surnuaedu külastada, kus võib näha katoliikliku visuaalse fantaasia lokkamist.
Reisipalavikus tuleb juttu ka ajaloost – oli ju Leedu vürstiriik mingil hetkel isegi Euroopa suurim riik, mis laius tänase Valgevene, Ukraina ja osaliselt ka Poola ja Venemaa aladel ning seda kuldaega meenutavad leedulased tänaseni uhkustundega. Leedu rahvusköögi põhiliste roogadena toob Rein Raud välja tsepeliinid, kibiinid ja pannkoogid kõikvõimalike lisandite ja täidistega ning erilise magustoiduna puukoogi ehk šakotise. Kultuurielust tõstavad leedulased eriti esile teatrit ja ka luulet. Järgmise aasta Euroopa kultuuripealinna Vilniuse, mille tunnuslauseks on "Kultuur elab", ettevõtmiste (näiteks linnale pühendatud haikude võistlus) ja seal toimuvate ürituste kohta saab lähemalt lugeda internetiaadressilt www.vilnius2009.lt.
Saatejuht Ingrid Peek, lennunõunik Krister Kivi, muusikavalik Ingrid Kohtla, helirežissöörid Margus Müür ja Monika Tamm.
Kuula varasemaid Reisipalavikke siit.