Laine Jänes ütles täna Raadio 2-e saates "Kõik Puhuvad!", et juba Tartu linnapeana märkas ta, kui keeruline on monumentide püstitamine Tallinnas siinse pideva võitluse tõttu.
"Alati oli palju kisa ja kokkuvõttes jäi kõik püstitamata. Meie aga samal ajal Tartus järjest püstitasime. Ka Kalevipoja, Tartus asetseva vabadussõja mälestusmärgi osas käis vaidlus, aga püsti ta sai. Nüüd on kõik väga rahul," rääkis Jänes. Tartlaste selle valdkonna töövõitudega seoses tõi Jänes esile ka Küüni tänava "Isa ja poja" skulptuuri ning amoraalsest kujust Tartu sümboliks tõusnud "Suudlevad tudengid" Raekoja platsil. "Kõik käivad pildistamas, kõik on õnnelikud," lisas Jänes.
Ühe põhjusena, miks on pealinnas monumentide püstitamine keerukam, tõi Laine Jänes välja, et Tallinnas on rohkem arvamusliidreid, kes mõjuvad inimestele polariseerivalt. "Inimesed on üldiselt mõjutatavad. Väga paljudel ei ole isiklikku arvamust, usutakse üht või teist arvamusliidrit, kes parasjagu sümpaatne on," kirjeldas kultuuriminister arvamuste tekkepõhjuseid. Laine Jänes on oma sõnade kohaselt ka ise vabadussamba küsimuses poole valinud, annetades raha püstitamise toetuseks.
Kultuuriministri sõnul polnud tema esimene emotsioon, kuuldes, et sammas tuleb klaasist, sugugi pooldav, sest tal tekkis võrdlus tavalise aknaklaasiga. "Aga siis nägin näidist, mida Tšehhi kunstnikud esitlesid – jääklaas, väga ilus ja atraktiivne. Ma ei kujuta küll täpselt ette, kuidas see klaas suures massiivis hakkab välja nägema, kui minu usk samba väljanägemisse kasvas pärast materjaliga tutvumist kõvasti," selgitas vabadussamba žüriisse kuulunud Jänes oma maitset.
Praegust samba püstitamise ümber toimuvat diskussiooni peab Laine Jänes aga juba hilinenuks.