Hallo, Kosmos! Välismaised lemmikud aastast 2015

Nikolai Oorzhak, Doreen Virtue, Darpan, Vadim Redkin

Sel pühapäeval, 3. jaanuaril kell 14 kõlab saates "Hallo, Kosmos!" valik aasta 2015 väliskülalistest: Tuva šamaan NIKOLAI OORZHAK, Ameerika ingli-ekspert DOREEN VIRTUE, Austraalia müstikust helivõlur DARPAN ja Vissarioni kroonik VADIM REDKIN Venemaalt.

 

Aastal 2015 said saate "Hallo, Kosmos!" kuulajad tuttavaks selliste väliskülalistega: Indiast pärit ja Taanis elav mantramuusik SATYADEV BARMAN (inglise keeles ja eestikeelse tõlkega), Tuva šamaan ja kurgulaulik NIKOLAI OORZHAK, Ameerika autor, folkpshühholoog, motivatsiooniõpetaja ja ingliekspert DOREEN VIRTUE (inglise keeles ja eestikeelse tõlkega), muusik ja Vissarioni kroonik VADIM REDKIN Venemaalt (eestikeelse tõlkega 1. osa ja 2. osa), Norrast pärit meisterkoputaja, koolitaja ja terapeut TRON ENGER, Mehhikost pärit psühhoterapeut ja permakultuuri disainer MARIA ROS, Tiibeti meditsiini arst dr. NIDA CHENAGTSANG, rändurmuusik ja spirituaalne kitarrimaag ESTAS TONNE, Vene kirjanik VLADIMIR MEGRE, Puerto Ricost pärit hipilegend ja spirituaalne muusik FANTUZZI (inglise keeles ja eestikeelse tõlkega), Austraaliast pärit neošamaan ja helivõlur DARPAN (inglise keeles ja eestikeelse tõlkega), šamanismiasjatundjad OLARD DIXON ja SHONCHALAI HOVENMEI Tuvast, Venemaalt.

 

Seekordses saates kõlavad valitud palad populaarsetelt välismaistelt saatekülalistelt:

NIKOLAI OORZHAK on Tuva kurgulaulu meister ja muusik ning šamaan. Lääne-Tuvas Khorum-Dagi külas sündinud Nikolai Oorzhak töötas peale keskkooli lõpetamist neli aastat karjusena. Üksinda steppides loomade järgi valvates hakkas ta looma helisid sellisel loomulikul viisil, nagu olid seda varem teinud tema isa ja vanaisa. Sellist laulmisviisi kutsutakse kurgulauluks, kus on kolm peamist stiili - khoomei, kargyraa, sygyt. Nikolai sõnul imiteerib kurgulaul loomade hääli ning need on oma olemuselt universumi helid, kõiksuse rütmid. Peale ajateenimist Nõukogude Armees töötas ta Tuva linnakese Chadaana teatris, kus jäi oma andega võimudele silma ning ta sai stipendiumi Ulan-Ude kultuuriinstituuti Buriaatias, kus temast sai ka riigiteatri juht. Aastal 1989 peeti Tuva pealinnas Kyzyl'is esimest rahvusvahelist kurgulaulu festivali, kus Nikolai Oorzhak pälvis kargyraa-stiilis kurgulaulu eest peapreemia. Samal aastal moodustasid Nikolai Oorzhak, kurgulaulja Boris Kherly ja teadlane Zoya Kyrguys ansambli Ensemble Tuva, mis saavutas kohe suure menu ja tuuritas edukalt ka Norras, Rootsis, Türgis ja Mongoolias. Ilmestades kontserte šamanistlike rituaalidega hakkas vaikselt lahti rulluma tema šamaanitee: ta kohtus tuntud šamaani Oleg Toiduk'iga ja nad alustasid koostööd. 1998. aastal kutsus professor Mongush Kenin-Lopsan ta tööle šamaanikeskusesse Dungur ja juba aasta hiljem sai temast Tuva šamaanide ühingu Tos-Deer esimees. Ta on osalenud mitmetel šamanismi kongressidel ning tuuritanud Kanadas, Ameerikas, Ukrainas, Venemaal, Saksamaal, Itaalias, Šveitsis ja mujal Euroopas. Ta on saanud heliga ravimiseks õnnistuse ka Tema Pühaduselt dalai-laamalt ning välja töötanud heliravi süsteemi Un-Hun. 2014 juulis korraldas ta festivali "13 šamaani kutse" ("The Call of 13 Shamans"), kus osales kuraditosin hinnatud šamaani üle kogu maailma. Nikolai Oorzhaki juttu tõlgib tema õpilane Margus Mitt.

DOREEN VIRTUE on Ameerikast pärit ingli-ekspert, autor, folk-pshühholoog ja motivatsiooniõpetaja, kellel on oma sõnul selgeltnägemisvõime avaldunud juba lapsepõlvest. Antelope Valley College'st sai ta kaunite kunstide diplomi, Californias asuvast Chapmani Ülikoolist on pärit tema bakalaureusekraad psühholoogias ja magistrikraad psühholoogilises nõustamises. Psühholoogiadoktori kraad pärineb California Coast University'ist. Oma karjääri algul keskendus Doreen Virtue sõltuvussuhetele ja laste õigustele, sealt edasi aga viis tee teda müstilisematele radadele ning tänaseks on ta kirjutanud üle poolesaja raamatu teemadel inglid, haldjad, ülestõusnud meistrid, indigo- ja kristallilapsed ning paljud muud spirituaalsed valdkonnad. Ta on loonud Ingliteraapia Tervendussüsteemi (Angel Therapy), kirjutab regulaarselt ajakirjale Soul & Spirit, annab oma õpetuse meistriklasse ning juhib iganädalast raadiosaadet. Eesti keeles on kirjastuselt Pilgrim ilmunud tema teosed "Tervendamine inglite abiga" (raamat ja kaardid), "Inglite sõnumid", "Maapealsete inglite maailmad", "Kristallilapsed", "Indigolaste toetamine ja toitmine", "Painav söögiisu", ennustuskaardid "Inglite sõnumid" ja "Inglitaro kaardid" ning viimati raamat "Inglite saadetud tähenduslikud unenäod". Doreen Virtue juttu tõlgib Tiia Falk.

DARPAN on moodne müstik, neošamaan ja helivõlur, kes sündis Hollandis, aga kasvas üles ja omandas hariduse Austraalias, kus elab praegu Byron Bays. Flindersi ülikoolist sai ta magistrikraadi psühholoogias, Inglise kirjanduses ja draamakunstides. Mitmeid aastaid elas ta Indias ja õppis OSHO käe all meditatsioonikunsti. Darpani õpetajateks olid lisaks OSHOle ka tuntud Peruu ravitseja Don Jose ja lääne-psühhedeelse kultuuri isa Terrence McKenna. Hiljem töötas ta koos erinevate šamaanide ja ravitsejatega Brasiilias, Ecuadoris ja Peruus, kus kirjutas 90ndatel uurimustööd "Teadvuse avardamine ja religioosse kogemuse olemus". Darpani enesetäiendamisse mahub palju erinevaid enesearengu teemasid: transpersonaalne psühholoogia ja Stanislav Grofi õpetused, tosin aastat Shao Lin'i võitluskunste, erinevad OSHO õpetused (meditatsioon, tantra, šamanistlik tervendamine, akupunktuur, bioenergeetika), Tai Chi ja Chi Kung, hüpnoteraapia, taoism, Tiibeti budism jpm. Enne tervendavatele helidele pühendumist tegutses Darpan mitmeid aastaid professionaalse näitleja, muusiku ja rock-solistina, heliloojana, koreograafina, ta mängib kitarri, löökpille, süntesaatoreid, didgeridoo'd, tiibeti laulvaid kausse ja muidki pille. Tema muusikat leiab viielt helikandjalt: "Die Laughing" (1989), "Body of Light" (2005), "Temple of Glowing Sound" (2006), "Fly Away"(2007), "LoveLight" (2011). Darpani juttu tõlgib Agne Nelk.

VADIM REDKIN on muusik ja Vissarioni kroonik, kes käis mullu Eestis lausa kahel korral – aasta algul Jaak Kilmi ja Arbo Tammiksaare dokumentaalfilmi "Kristus elab Siberis" esilinastusel
ja teist korda suvel perega puhkamas. Vadim Redkin sündis Venemaal Voronezhis teadlaste perekonda – emal on doktorikraad insenerluses, isa on uurimisinstituudi peasekretär. Peale ülikooli kiitusega lõpetamist töötas Redkin kolm aastat Voronezhi uurimisinstituudi masinaehituse uurimiskeskuses. Ta oli oma doktorikraadi tegemise lõpusirgel ja valmis pühendama elu teadusele, aga saatus sättis tema tee teistele rööbastele. Instituudis õppides tegutses ta ka rock-bändi lauljana ning kuna muusikaline tegevus muutus tema jaoks tähtsaks ja ka menukaks, siis suundus Vadim Redkin edasi Moskvasse ja astus kooli Gnesin laulu osakonda. Populaarse ansambli Integral lauljana sai ta ka diplomi Voronezhi muusikakoolist. Mõned aastad tuuritas Redkin muusikuna – algul Integraliga, seejärel ka sooloesinejana. Siis aga toimus elumuutev kohtumine Vissarioniga ning ta sai tema õpilaseks. Alates 1992. aastast on Vadim Redkin olnud Vissarioni kroonik ja parem käsi, elades Siberis Petropavlovka külas asuvas Päikeselinnas ja olles pühendunud Õpetuse ellu rakendamisele. Vadim Redkini juttu tõlgib Küllike Silling.

 

Liitu Kosmonautide Klubiga facebookis
"Hallo, Kosmos!" küberpesa portaalis Alkeemia
Kõikide saadete Arhiiv R2 kodulehel ja podcast ja Soundcloud
Kosmilised säutsud Twitteris
Jälgi saadet Instagramis
hallokosmos.ee

 

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud, Monika Tamm ja Margus Müür

 

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud