Hallo, Kosmos! 277: Vaimse tervise kriis – Merike Sisask, Maire Riis, Aigi Vahing, Aivar Simmermann

Depressioon, läbipõlemine ja teised kriisid

Sel neljapäeval, 6. oktoobril kell 20 ja kordusena pühapäeval, 9. oktoobril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külalisteks vaimse tervise kriisi asjatundjad MERIKE SISASK, MAIRE RIIS, AIGI VAHING, AIVAR SIMMERMANN.

 

MERIKE SISASK alustas oma tööalast karjääri pärast Tartu Ülikooli õigusteaduskonna lõpetamist aastal 1991 juristina. Kuna huvi psühholoogia vastu oli suur, omandas ta Professionaalse Psühholoogia Erakoolis psühholoogilise nõustaja kutse ning pidas seda ametit aastatel 2003-2007 Saku Päevakeskuses ja tegi eravastuvõtte nõustamiskabinetis Sigmund. Alates aastast 2001 on ta olnud kaasatud suitsidaalse käitumise ja vaimse tervise alastesse projektidesse ja teadusuuringutesse Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituudi (ERSI) kaudu, kus töötab tänaseni tegevdirektori ja vanemteadurina. Teadustööks vajalikud kraadid omandas Merike Sisask aastal 2006 (Tartu Ülikoolist rahvatervise magister) ja 2011 (Tallinna Ülikoolist doktorikraad sotsioloogias). Lisaks tööle ERSI-s on Merike Sisask Tallinna Ülikoolis sotsiaaltervishoiu professor ning annab oma panuse Tervisekliiniku töö korraldamisel, mis pakub terviklikku terviseteenust, ühendades teraapiad nii keha kui vaimu turgutamiseks ning kasutades ära paremat osa lääne meditsiinist ja iidsetest idamaistest tarkustest. Vaata ka kodulehte tervisekliinik.ee.

 

MAIRE RIIS sai TPI automaatika teaduskonnast süsteemiinseneri diplomi. Seejärel astus aga veidi teisele rajale ning sai sertifitseeritud gestaltpsühhoterapeudi koolituse Taani Instituudist GIS-International, õppis  TPÜ Avatud Ülikoolipsühholoogiaosakonnas ning aastatel 2004 - 2007 EMDR Europe Association ja EMDR Instituudist Ameerikas sertifitseeritud EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) terapeudi ja facilitator'i kvalifikatsiooni. Maire Riis on alates 1995. aastast MTÜ Laste- ja Noorte Kriisiprogrammi tegevjuht, 11-liikmelise meeskonna juht, EMDR traumaterapeut, grupijuht, koolitaja ning alates 2007. aastast Traumateraapia-ja koolituskeskus OÜ juhatuse liige, koolitaja, traumaterapeut. Ta on pikalt töötanud traumaterapeudi ja koolitajana mitmetes organisatsioonides ja programmides ning on tänaseks keskendunud peamiselt lastega seotud kriisiabi teemadele: ta on Laste ja Noorte Kriisiprogrammi laagrite ehk laste leinatoetuslaagrite korraldaja ning keskkonna www.lastekriis.ee eestvedaja. Maire Riisi on töö on pälvinud ka tunnustust: Eestimaa Uhkus nominent (2006), UNICEF tänumärgi laureaat (2010), Tunnustusauhind "Lastega ja lastele" (2014).

  

AIVAR SIMMERMANN õppis lavakunstikateedris ja omandas oma bakalaureuse kraadi aastal 1982. Esimene töökoht, peale kooli lõppu oli "Vanalinna Stuudio". Professionaalne näitlejakarjäär lõppes aastal 1988. Edasi tegi Aivar nii ühte kui teist. Aastal 1995 alustas ta psühhodraama õpinguid Tallinnas, põhiõpetajaks Sirkku Aitolehti. 1998. aastal asutas ta koos õpingukaaslastega MTÜ Moreno Keskuse, kus töötab ka praegu. Aastal 2004–2006 omandas ta magistrikraadi EMTA-s,  kus tema magistritöö (mille juhendajaks oli professor Ingo Normet) teemaks oli terapeutiline teater, kitsamalt  Playback teater.  Hetkel on Aivar Simmermann doktorant EMTA-s, teemaks teatrivahendite kasutamine laste leinatoetusprogrammis. Ta on andnud loenguid ühes Kiievi paljudest kõrgkoolidest, Tartu Ülikoolis, olnud draamateraapia õppejõud Tallinna Ülikoolis. Aivar Simmermann osaleb  ka aktiivselt MTÜ Laste ja Noorte Kriisiprogrammis grupijuhina, on lavastaja Eesti Luguteatris ja koolitaja MTÜ Moreno Keskuses. Viimased kolm aastat juhib ta terapeutilist teatritruppi Narvas. Vaata ka kodulehte www.morenokeskus.ee

 

AIGI VAHING Vahing on lõpetanud EBS-i rahvusvahelise ärijuhtimise erialal. Ta on töötanud meelelahutusettevõttes BDG turunduses, ka televisioonis.Näitlemist õppis ta Steppenwolf West stuudios (Los Angeles) ja Herbert Berghof stuudios (New York). Aigi Vahing on töötanud New Yorgis välispressi liikmena, ta on kirjutanud artikleid, esseesid, intervjuusid ja tõlkinud raamatuid. Isiklikust vaimsest kriisist kirjutas ta autobiograafilise raamatu "Valik". Tänasel päeval huvitub ta kriya joogast, töötab Kriya jooga keskuses Harjumaal, Lilleorus kommunikatsioonijuhina. Ta on läbinud Ingvar Villido TMK — Teadliku Muutuse Kunsti I-V enesetäienduskursused ja saanud Kriya jooga I-II astme pühendused. Koordineerib TMK kursuste rahvusvaheliste ja Eesti kursuste kommunikatsiooniwww.teadlikmuutus.ee  

 

Oktoober on VAIMSE TERVISE KUU, mida korraldab juba kolmandat aastat Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsioon (VATEK), mida juhib Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituut (ERSI).

 
Uuri lisa sel laupäeval, 8. oktoobril kell 10-17 Rahvusraamatukogustoimuva vaimse tervise messi "Mure tuleb, mure läheb" ja tasuta töötubade kohta facebookist.

Kõik vaimse tervise kuul osalevad organisatsioonid on VATEK-i (Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsioon) liikmed, mis tagab nende usaldusväärsuse. Töötubadesse saab registreeruda VATEKi kodulehel: www.vatek.ee

 

Jälgi ka sellist ettevõtmist nagu Helpific, mille leiad nii facebookistyoutube'st kui ka kodulehelt helpific.ee. Animatsioonid on valminud projekti "Positiivse suhtumise arendamine" raames, et vähendada vaimse tervise häiretega seotud eelarvamusi ja häbi ühiskonnas, edendada sotsiaalset kaasamist ja soodustada vaimse tervise häirega noorte tööhõivet.

 

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud