Hallo, Kosmos! 234: Kuidas ehitada kosmoselaeva? Mart Noorma, Kaupo Voormansik, Erik Kulu, Paul Liias, Madis Ligema, Jaak Kilmi, Ene Ergma, Madis Võõras

Eesti esimese kosmoselaeva ESTCube-1 kosmosevallutuse saaga!

Sel pühapäeval, 11. oktoobril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külalisteks satelliidimeistrid MART NOORMA, KAUPO VOORMANSIK, ERIK KULU, PAUL LIIAS, filmimeistrid MADIS LIGEMA, JAAK KILMI, astrofüüsik ja kosmosemutt ENE ERGMA, EASi kosmosebüroo juhataja MADIS VÕÕRAS.

Saade on pühendatud Eesti esimesele kosmoselaevale ESTCube-1, mis tegi Eestist 41. kosmoseriigi ja mille sünnist, kuulsusrikkast elust ja teenitud puhkusele saatmisest jutustab Madis Ligema ja Jaak Kilmi dokumentaalfilm "Kuidas ehitada kosmoselaeva?", mis jälgib kriisist kriisi kulgenud Eesti kosmosevallutamise saagat. Õppefilm, mis annab juhiseid kuidas vallutada inimese kõrgeim siht – maailmaruum – esilinastus 28. septembril Tartus ja 1. oktoobril Tallinnas, kus kinos Sõprus toimus ka R2 saate "Hallo, Kosmos!" avalik salvestus. Vaata esilinastuste pilte SIIT.

Kunagi aastaid tagasi käis Mart Noorma välja lennuka idee üliõpilaste ehitatavast esimesest Eesti satelliidist. Edasine on juba ajalugu - meediavõitude ja erinevate tagasilöökide värvikas saaga. Dokumentaalfilm "Kuidas ehitada kosmoselaeva?" toob varjust valguse kätte need tudengid, kes ilma säästmata oma elu ESTCube-1 ehitamisele pühendasid. Aga melu ja aplausi taga olid tegelikult magamata öödest punased silmad, hunnikute viisi pizzat ja tühjaks joodud kaheliitrised koolapudelid. Lisaks projekti eestvedajale Mart Noormale ongi filmi peategelasteks mõned neist tudengitest, kes on ennast säästmata oma energiat ESTCube-1 ehitamisele pühendanud: Erik Ilbis, Indrek Sünter, Kaupo Voormansik, Tõnis Eenmäe, Mihkel Pajusalu, Paul Liias, Jaanus Kalde, Erik Kulu, Silver Lätt.

Aastatel 2007-2015 osales ESTCube-1 projektis kokku üle 150 üliõpilase kümnest riigist. ESTCube-1 startis planeet Maa orbiidile 7. mail 2013 Prantsuse Guajaanas Kourous asuvalt kosmodroomilt Euroopa Kosmoseagentuuri kanderaketi Vega pardal. Peale pikka ja edukat kosmoselendu lõpetas ESTCube-1 oma ametliku missiooni käesoleva aasta 17. veebruaril ning side meie esimese satelliidiga lakkas tänavu kevadel, 19. mail 2015. Kosmoselaeva ehitus andis sisu 48 tudengi lõputöödele, projekti teaduslikke tulemusi on tänaseks esitatud juba enam kui neljakümnel konverentsil ja 23 teaduslikus artiklis, Eesti majanduskasvu püüavad toetada mitmed satelliitlaste idufirmad. Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit tunnustas ESTCube-1 projekti aastal 2012 tiitliga Aasta Tegu ja ERRi lugejad valisid selle järgmisel aastal tudengisatelliidi Aasta Tegu 2013 vääriliseks. Ka ESTCube-2 ja ESTCube-3 on juba töös ning ka Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni- ja ettevõtluskeskusel Mektory on töös oma nanosatelliidprojekt.

Saate teises osas saavad sõna astrofüüsik Ene Ergma ja Eesti kosmosebüroo juhataja Madis Võõras.

ENE ERGMA on astrofüüsik ja akadeemik, kes õppis Tartu Riiklikus Ülikoolis füüsikat, seejärel Moskva Riiklikus Ülikoolis astronoomiat, mille lõpetas cum laude. Sealtsamast sai ta füüsika-matemaatikakandidaadi kraadi, siis füüsika-matemaatikadoktori kraadi. Ta on töötanud Eesti NSV Teaduste Akadeemia Füüsika ja Astronoomia Instituudis nooremteadurina, Nõukogude Liidu Teaduste Akadeemia Füüsika ja Astronoomia instituudis - nooremteadurina, vanemteadurina, teadussekretärina ja juhtivteadurina. Seejärel Tartu Ülikoolis teoreetilise füüsika ja astrofüüsika kateedri professorina, astrofüüsika korralise professorina, teoreetilise füüsika instituudi juhatajana ja füüsikaosakonna juhatajana. Ene Ergma on alates 1997. aastast Eesti Teaduste Akadeemia akadeemik ning oli aastatel 1999-2004 selle asepresident. Ta oli ka X, XI, XII Riigikogu esimees ja panustas palju sellesse, et Eesti koostöö Euroopa Kosmoseagentuuriga saaks teoks.

MADIS VÕÕRAS on EASi (ettevõtluse arendamise sihtasutuse) kosmosebüroo juht ning tehnoloogia-, innovatsiooni- ja kosmosenõunik. Ta tudeeris Tallinna Tehnikaülikoolis inseneriteadust, magistrikraadi sai Tartu Ülikoolist. Tosinajagu aastaid praktilist kogemust inseneritöös ja leiduriametis kogus ta MISTRA-st, kus ta sai ka kuue patendi kaasautoriks. 11 aastat töötas ta peainsenerina, juhatuse esimehe ja juhatuse liikmena Klementis. Alates 2003 aastast toimetab ta EASis, kus ta Eesti kosmosebüroo juhina on keskendunud kosmoseäri ja -poliitika arendamisele. Madis Võõras on ka Eesti ametlik esindaja Euroopa Kosmoseagentuuris ja Eesti kosmosepoliitika töögrupi aseesimees.

Kuula ka kosmoseteaduse teemalisi saateid, kus külaliseks Tõnu Viik (17.04.2011), Mart Noorma (13.05.2012), Jaan Einasto (10.02.2013), Ene Ergma (14.04.2013), Uno Veismann ja Tõnu Viik (21.04.2013), Kosmonautikapäev 2014, Mihkel Kama (28.12.2014), Kosmonautikapäev 2015 I osa ja II osa,

Madis Ligema ja Jaak Kilmi dokumentaalfilm "Kuidas ehitada kosmoselaeva" jookseb praegu Tallinnas kinodes Artis, Sõprus ja Kosmos ning Tartus kinos Cinamon. Selle kohta leiab infot filmi facebookilehelt.

 

Saates selgub:

Kuidas ehitada kosmoselaeva ehk milline oli Eesti esimese kosmoselaeva teekond Tartu Tähe tänava keldrist planeet Maa orbiidile?

Mis on PaulSat ja KäkkSat?

Millega tegeleb Eesti kosmosebüroo?

Mida annab Eestile koostöö Euroopa kosmoseagentuuriga?

Millest unistavad satelliidimeistrid ja mõtiskleb kosmosemutt?

 

Vaata ka ESTCube kodulehte www.estcube.eu ja facebookilehte, Tartu Observatooriumi - Eesti kosmosekeskuse kodulehte www.to.ee, EASi Eesti kosmosebüroo kodulehte

 

Liitu Kosmonautide Klubiga facebookis
"Hallo, Kosmos!" küberpesa portaalis Alkeemia
Kõikide saadete Arhiiv R2 kodulehel ja podcast ja Soundcloud
Kosmilised säutsud Twitteris
Jälgi saadet Instagramis
hallokosmos.ee

 

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud, Monika Tamm, Margus Müür

Suur tänu tehnilise toetuse eest www.tehnikarent.ee

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud