Saatesarja lõigud

Hallo, Kosmos! 309: Fátima ime 100 – Einar Laigna, Toomas Abiline, Igor Volke (6)

 100 aastat Fátima Neitsi Maarja ilmutusest

Sel neljapäeval, 25. mail kell 20 ja kordusena pühapäeval, 28. mail kell 14 kõlab saates "Hallo, Kosmos!" Fátima fenomeni käsitlev avalik salvestus, kus esinesid ajaloofilosoof ja vaimulik EINAR LAIGNA, ajaloolane ja usundiuurija TOOMAS ABILINE, ufoloog IGOR VOLKE, vahevinjette pakub näitleja KRISTO VIIDING.

Fátima ime sajandale aastapäevale
pühendatud seminar teemal "Neitsi Maarja kuvand kiriku- ja kultuuriloos ning ufoloogias" ja Raadio 2 saate "Hallo, Kosmos!" avalik salvestus toimus 13. mail 2017 Von Glehni Teatris Nõmmel, Tallinnas.

FÁTIMA NEITSI MAARJA oli Neitsi Maarja ilmutus, mida nägid kolm last kuuel korral Fátima külas Portugalis 1917. aastal. Neitsi Maarja andis lastele ilmutuses teada maailma tulevast saatust puudutavad ennustused. Vatikanis asuv katoliku kirikut juhtiv Püha Tool on Fátima Neitsi Maarja ilmumised ja ennustused ehtsateks tunnistanud: paavsti teavitati Fátimas toimunud Neitsi Maarja ilmumisest ja sellest, et Neitsi Maarja oli muuhulgas soovinud pühitseda Venemaa Neitsi Maarja Puhtaimale Südamele ning 1938. aastal esitas Portugali piiskop paavstile taas sellekohase palve. Alles 1984. aastal otsustas paavst Johannes Paulus II viia läbi Venemaa pühitsemise Neitsi Maarja Puhtaimale Südamele – nii nagu Neitsi Maarja oli ilmutuses ette näinud. Vatikan usub, et tänu sellele lagunes ka Nõukogude Liit. Fátimas toimunud Neitsi Maarja ilmutused pani kirja Lúcia Santos 1941. aastal, teised lapsed – Lúcia sugulased Jacinta ja Francisco Marto – surid juba 1919. aastal pandeemilisse grippi. Kokku pani Lúcia kirja kolm ennustust. Viimase ennustuse palus ta avaldada 1960. aastal või siis, kui ta sureb. Ilmutused sisaldasid ennustust maailmasõdade kohta ja rõhutasid uskumise vajadust. Siiski viivitas Vatikan kolmanda ennustuse avaldamisega kuni 2000. aastani. Miks viivitati – selle üle on palju erinevaid spekulatsioone ja oletusi, muuhulgas ka see, et Vatikan viivitas ennustuse avaldamisega selleks, et seda muuta, kuna oletatakse, et kolmas ennustus puudutas tegelikult puhkevat tuumasõda ja katoliku kirikut ennast. 100 aastat peale Fátima ilmutust, 13. mail 2017 tunnistas katoliku kiriku pea paavst Fransiscus ilmutust näinud lapsed Francisco ja Jacinta pühakuteks – neist said muide esimesed katoliikluse lapspühakud.

* * *

EINAR LAIGNA on kolonelleitnant, teoloog, ajaloofilosoof ja mõõgameister. Ta on lõpetanud Tallinna Polütehnikumi metallitöölise erialal, töötas ka tööõpetuse õpetajana ja luges töö kõrvalt teoloogilist ja filosoofilist kirjandust. Peale seda astus ta Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Usuteaduse Instituuti, õppis katoliku kiriku põrandaaluses vaimulikus seminaris, 1980. aastal pühitseti ta katoliku kiriku idariituse preestriks ning ta on õppinud ka Vatikanis. Ta on lugenud loenguid Tallinna Ülikoolis, EBSis ja Tallinna Mustpeade majas. Einar Laignal on ka muljetavaldav sõjaväeline karjäär: ta töötas Kaitsejõudude peastaabis, olles selle tagalaülem, juhataja nõunik ja peainspektor ning ta on olnud ka Peastaabi Ohvitseridekogu ja Eesti Reservohvitseride Kogu esimees. Ta on pälvinud IV klassi Kotkaristi teenetemärgi (1997) ja mälestusmedali "10 aastat taastatud kaitseväge" (2003). Tema sulest on ilmunud "Öö laulud. Luuletusi aastaist 1964–1972", Einar Laigna-Mühlenbachilt "Imede aed".  

TOOMAS ABILINE on ajaloolane, filosoof ja Tallinna Linnamuuseumi – Kiek in de Kök direktor. Toomas Abiline lõpetas 1994. aastal Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna ajaloo eriala diplomitööga  teemal "Usu- ja kirikuküsimused I ja II Riigikogus", mis tänapäeval on võrdne magistrikraadiga.  2006. aastal lõpetas ta EELK Usuteaduse Instituudi kristliku kultuuriloo magistriõppe. Aastatel 1995-2006 töötas ta Tallinna Linnamuuseumis teadurina. 1997. aastast tänaseni on ta Vanalinna Hariduskolleegiumi ajaloo- ja filosoofia õpetaja.  Alates 2007. aastast on ta Tartu Ülikooli usuteaduskonna doktorant ja Tallinna Linnamuuseumi muuseumijuht. Tema sulest on ilmunud mitmeid Tallinna Linnamuuseumi aastaraamatuid, brožüür "Albin Strutzkin - Pirita süda ja hing", ta on koostanud raamatu "Islam Eestis. Islam in Estonia. Ислам в Эстонии".

IGOR VOLKE on legendaarne ufoloog, kes on anomaalseid ja paranormaalseid nähtusi uurinud juba üle nelja dekaadi, omab koostöösidemed maailma paljude ufosid ja anomaaliaid uurivate  organisatsioonide ja isikutega. Lõpetanud Tallinna 21. keskkooli 1968 ja Tallinna Polütehnilise Instituudi 1972. aastal. Töötas Tallinna tuletorje- ja päästeametis 30 aastatUfoprobleemidega on ta tegelenud 1970. aastast fenomenoloogia ja välitööde tasemel, keskkonna anomaaliate registreerimise ja uurimisega on ta tegelenud 1980. aastate algusest – tema eestvedamisel loodi 1986. aastal AKRAK ehk anomaalsete keskkonnanähtuste registreerimise ja analüüsimise komisjon. Igor Volke taaselustas Kosmonautikapäeva tähistamise traditsiooni aastal 2013. Tema sulest on ilmunud raamatud: "UFO-raamat" (1991) ja "UFO päevikud" (1998), juuni algul ilmub tema kolmas raamat "Täiendatud ufopäevikud" (2017).

 
Saates selgub:

Milles seisneb Fatima fenomeni tähendus?

Milline oli sada aastat tagasi Portugalis end rahvale ilmutanud Neitsi Maarja sõnum inimkonnale?

Milline on selle kõige seos meie Maarjamaaga?

 

Loe ka Toomas Abilise kirjutist "Miks Eesti on Maarjamaa?" ja lähemalt Fátima ime sajandale aastapäevale pühendatud seminar teemal "Neitsi Maarja kuvand kiriku- ja kultuuriloos ning ufoloogias" kohta.

 

 

 

Liitu Kosmonautide Klubiga facebookis
"Hallo, Kosmos!" küberpesa portaalis Alkeemia
Kõikide saadete Arhiiv R2 kodulehel ja podcast ja Soundcloud
Kosmilised säutsud Twitteris
Jälgi saadet Instagramis
hallokosmos.ee

  

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud, Monika Tamm, Margus Müür

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud