Hallo, Kosmos! 278: Mihkel Kangur & Kadri Taperson - globaalsed väljakutsed

Kas loodusel on lootust?

Sel neljapäeval, 13. oktoobril kell 20 ja kordusena pühapäeval, 16. oktoobril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külalisteks ökoloog, Tallinna Ülikooli Ökoloogia instituudi vanemteadur ja Gaia akadeemia õppejõud MIHKEL KANGUR ja loomade eestkoste organisatsiooni Loomus juht KADRI TAPERSON.

MIHKEL KANGUR on terve elu elanud teaduses. Sündinud teadlaste perre osales ta juba viie aastasena Tartumaal Limnoloogia keskuses esimestel välitöödel. Peale Nõe Reaalgümnaasiumi lõpetamist viisid õpingud ta Tallinna Ülikooli, plaaniga saada loodusteaduste õpetajaks, kuid kutsuti juba kolmandal kursusel tööle Ökoloogia Instituuti. Tudengina osales ta assistendina ja ekspeditsiooni juhi ülesannetes korduvalt Oulu ja Umea ülikooli ekspeditsioonidel Põhja-Norra uuringubaasi Joatkal, Alta lähistel. Ökoloogia Instituudis alustas Mihkel Kangur tööd õietolmuanalüüsiga, metsatulekahjude ajaloo ning taimkatte kvantitatiivse rekonstrueerimise teemadel valmisid tal nii bakalaureuse, magistri kui ka doktoritöö. Doktoriõpingute kõrvalt juhtis Mihkel Kangur Eesti keskkonnapoliitika aruande koostamist ÜRO Keskkonnaprogrammile ning osales riikliku säästva arengu strateegia "Säästev Eesti 21" koostamises. Kohe peale doktoritöö kaitsmist valiti ta Ökoloogia Instituudi direktoriks ning valdav osa ajast ongi tal kulunud teadus-administratiivsetele väljakutsetele, lisandunud on Eesti Geograafia Seltsi presidendi ning Future Earth Eesti komitee juhtimine. Teadustegevuse juhtimine on muu hulgas tähendanud ka teaduse populariseerimise heaks tehtavat tööd teadusaasta saadikuna. Samuti juhtis ta Eesti Inimarengu 2014/2015 aastaaruande keskkonnapeatüki koostamist. Viimastel aastatel on Mihkel Kangur suuremat tähelepanu pööranud säästva arengu hariduse küsimustele, koordineerides mitmeid selle alaseid kodumaiseid projekte ja rahvusvaheliste projektide Eesti osa. Ta osales Gaia akdeemia esimesel kursusel ja on Gaia akadeemia õppejõud, koordineerib Tallinna Ülikoolis integreeritud loodusteaduste õppekava moodulit "Jätkusuutlik areng ja loodusteadused", annab sama õppekava loenguid jätkusuutliku maailmavaate alustest ning inimökoloogiast. Haridusteaduste Instituudis loeb Mihkel Kangur loenguid teemal "Pedagoogiline ökoloogia".


KADRI TAPERSON on Tartu Ülikooli Avatud Ülikoolis õppinud filosoofiat, psühholoogiat ja ajakirjandust ning on vabakutselise ajakirjanikuna teinud kaastöid kanalitele Raadio Vaba Euroopa, Eesti Raadio, Eesti Ekspress, erinevad päevalehed ja ajakirjad. Hiiumaa Ametikoolis õppis ta loodusturismi korraldust. Kadri on end täiendanud ka lastepedagoogika ja erivajadustega õpilastega seotud teemade alal ning tudeerinud mentorkoolitust, aga pigem on ta kõike elust õppinud. Ta on juhtinud mitmeid rahvusvahelisi projekte, töötanud nõunikuna prantsuse saatkonnas, vanemlaborandina Keele- ja Kirjanduse Instituudis, peatoimetaja ja lektorina Tallinna Pedagoogikaülikoolis, avalike suhete juhina Eesti Televisioonis, projektijuhina Eesti Vaimupuudega Inimeste Tugiliidus (EVPIT) ja olnud juhataja-nõustaja EVPIT Koolitus- ja Nõustamiskeskuses, õpetajana Emmaste põhikoolis ja Suuremõisa tehnikumis (Hiiumaa Ametikoolis) ning Vikerraadio saate "Iseolemine" toimetajana (aastatel 1990-2000). Kadri Taperson on loomakaitsja, kes on teinud igasuguseid töid, kirjutanud, korraldanud, õpetanud, nõustanud, juhtinud, aga peab oma tänast tegevust kõige olulisemaks ja ka kõige suuremaks väljakutseks. Aastal 2005 asutas ta MTÜ Kuulikodu, aasta hiljem liikumise Loomade Nimel ja aastal 2014 loomade eestkoste organisatsiooni Loomus, mida juhib tänaseni. Ta elab Hiiumaal metsatukas igivanas majas koos loomadega, kellel kusagil mujal elada ei ole, peab lugu loomulikust elulaadist, mis teeb nii loomadele kui loodusele võimalikult vähe liiga. Tema sulest on ilmunud raamatud "Käsiraamat" (1996), "Teisele emale" (1998), "Kaasav Eesti" (2000), "Kõik Koos" I-VI 1998-2000 (osaliselt lihtsustatud keeles), "Human Rights for People with Intellectual Disability" (2002), "Standardreeglid lihtsustatud keeles" (2002), "Meediatöö puuetega inimeste toetusorganisatsioonides" (2003), "Loomade poolt" (2016).

Kadri Tapersoni pühendusega raamatu "Loomade poolt" võid võita endale raamatumängust Kosmonautide klubist facebookis.

 

Saates selgub:

Mis seisus on meie keskkond tänasel päeval, kas loodusel on lootust?

Kes on Gaia ja mida õpetatakse Gaia akadeemias?

Kuidas mõjub keskkonnale lihatööstus ning miks võiks vältida loomapiinamist?

Millal ja kuidas mõistab inimene, et maakera on terviklik ökosüsteem ja ühtne elusloodus?

 

Uuri lisa sel sügisel uut hooaega alustava Gaia akadeemia kohta facebookist ja kodulehelt gaiaakadeemia.ee

Uuri lisa loomade eestkosta organisatsiooni Loomus kohta facebookist ja kodulehelt loomus.ee

Vaata ka infot Loomaõiguste konverentsi kohta reedel, 4. novembril kell 10-15.30 Tallinna Õpetajate Majas ja laupäeval, 5. novembril kell 11-17 Kultuurikatlas toimuva Taimetoidumessi kohta facebookist.

 

 

Liitu Kosmonautide Klubiga facebookis
"Hallo, Kosmos!" küberpesa portaalis Alkeemia
Kõikide saadete Arhiiv R2 kodulehel ja podcast ja Soundcloud
Kosmilised säutsud Twitteris
Jälgi saadet Instagramis
hallokosmos.ee

 

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud, Monika Tamm, Margus Müür

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud