Hallo, Kosmos! 241: Šamaanid ja unenägijad Olard Dixon ja Shonchalai Hovenmei

Šamanismiasjatundjad Tuvast, Siberist, Venemaalt

Sel pühapäeval, 6. detsembril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külalisteks šamanismiasjatundjad OLARD DIXON ja SHONCHALAI HOVENMEI Tuvast, Venemaalt.

OLARD DIXON (šamaaninimega Elvil Chelbiir-Cam) on Venemaalt pärit kirjanik, rändur, šamanismi uurija. Ta on pühendatud šamaan, Ühendatud protokultuuri uurijate juht "Mezosoznanie α" ja tegutsev täisliige Tuva Samaanide hulgas Tuva rahvavabariigis. Dixon on ka sümboolika ekspert budistliku thangka maali ikonograafia Vadžrajaana ja muutunud teadvusseisundite valdkonas. Lisaks on ta paljude etnograafiliste ekspeditsioonide juht, Tuva kõrilaulu õpetaja, Tiibeti unenägude joogi ja traditsioonilise šamanismi praktik ning kunstnik, muusik ja luuletaja. Ta on osalenud paljudel rahvusvahelistel etnograafilise ja etno-muusika festivalidel, kunstinäitustel, teaduskonverentsidel ja kongressidel. Olard Dixon on avaldanud üle 20 raamatu traditsioonilistest põlisrahvaste uskumustest Kaug-Põhjas, Siberis ja Kaug-Idas, näiteks "Šamaani õpetusied. Ajalugu, teooria ja praktika, põlisrahvaste shamaani traditsioonid", "Šamanistlik tervendamine. Kaitse õnnetuse eest, tervendamine haigustest ja elujõu omandamine", "Sümbolid Siberi šamanismis", "Allilma saladused" ja paljud teised teosed ning ka mitmed heliplaadid.

SHONCHALAI HOVENMEI on Tuva–Hakassia päritolu šamaan, tema vanemad on pärit hakassi suguvõsast Ah-Hasha (Valge Luu) ja Tuva suguvõsast Bai–Karast (Suur Must). Ta on Põjamaiste tantsude ja psühhoenergeetika õpetaja, kes esineb traditsioonilistel instrumentidel ja kurgulauludega Hai stiilis šamanistliku müsteeriumi teatris "Kamlat–Kam" (Kaukaasia Tuva). Ta on lõpetanud Abakanis N.F Katanovi nimelise ХГУ osakonna "Rahvusliku kunsti looming" rahvuslike Hakassi pillide erialal (Hakassid on endised tatari hõimud, kes elavad venemaal Krasnojarski krais Abakani ja Minusinski piirkonnas). Shonchalai Hovenmei on tegutsenud ka folklooriansamblites "Ulger" ja "Źarki" ning osalenud paljudel rahvusvahelistel etno-muusika festivalidel, teaduskongressidel ja konverentsidel.

Šamanism on iidne teadmistesüsteem iseendast ja maailmast. Tema jälgi leidub kõikdes olemasolevates usulistes ja filosoofilis-müstilistes suundades. Vaatamata oma tuhandete aastate pikkusele ajaloole, ei ole ta kaotanud aktuaalsust. Šamaani praktikaid võetakse kasutusele mitmes progressiivsetes suundades, eriti psühholoogias ja psühoteraapias. Šamanismi seisukohast on kõik, mis on universumis ja isegi see, mida enam ei ole või alles tuleb, oma olemuselt ühtne energeetiline energiate vool. Harmoniseerimaks seda voolu, mis voolab välismaailmas nagu ka iga inimese sees, selleks töötasid iidsed šamaanid välja mitmed tehnikad ja rituaale, nende hulka kuuluvad erinevad psühhoenergetiilised ja psühhofüüsilised harjutused, mille eesmärgiks on parandada vaimset tasakaalu ja saavutada füüsilist tervist. Kõik nad algavad animismist, mõistete süsteemist, kus mõistetakse, et kõik on elus, omab hinge ja on omavahel ühendatud.

 

Saates selgub:

Milline näeb välja Tuva šamaani argipäev?

Milline on šamaani hingestatud maailmavaade?

Kuidas näeb Tuva šamaanitar naiste ja meeste rolle läbi energeetilise vaatevinkli?

Millised on šamanistlikud unenägemisekunsti põhimõtted?

 

Olard Dixoni ja Sonchalai Hovenmei juttu tõlgib Lilia Märtmaa.

Uuri lisa ka Olard Dixoni facebookilehelt ja youtube'i kanalist ning Shonchalai Hovenmei facebookilehelt ning vaata Dixonilt ilmunud raamatute kohta Tervendavate Helide Keskuse lehelt helide.org

 

Liitu Kosmonautide Klubiga facebookis
"Hallo, Kosmos!" küberpesa portaalis Alkeemia
Kõikide saadete Arhiiv R2 kodulehel ja podcast ja Soundcloud
Kosmilised säutsud Twitteris
Jälgi saadet Instagramis
hallokosmos.ee

 

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud, Monika Tamm, Margus Müür

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar