Hallo, Kosmos! 303: Kosmonautikapäev 2017: Juhan Kangilaski, Alvo Aabloo, Mart Noorma, Igor Volke

Marss Marsile! Olmest ulmeni.

Sel neljapäeval, 13. aprillil kell 20 ja kordusena pühapäeval, 16. aprillil kell 14 kõlab saates "Hallo, Kosmos!" Kosmonautikapäev 2017 avalik salvestus, kus esinevad arhitekt JUHAN KANGILASKI, füüsikadoktor ALVO AABLOO, satelliidimeister MART NOORMA, ufoloog IGOR VOLKE.


Kosmonautikapäev 2017 toimus 12. aprillil Tallinnas Rahvusraamatukogus ning teemaks oli "Marss Marsile! Olmest ulmeni"

 
JUHAN KANGILASKI on arhitekt, robootika ning kosmose-entusiast. 2016. aastal kaitses ta Eesti Kunstiakadeemias arhitektuuri ja linnaplaneerimise magistrikraadi oma lõputööga "Kohaspetsiifiline kolonisatsioon: isemajandav elamise üksus Marsil". Lisaks arhitektuuriõpingutele Eesti Kunstiakadeemias on ta õppinud TTÜ ehitusteaduskonnas ning arhitektuuri erialaselt täiendanud end Londoni Architectural Association School of Architecture’s. Juhan on edukalt osalenud arhitektuurikonkurssidel, hetkel töötab arhitekt-linnaplaneerijana ning on TTÜ nanosatelliidi meeskonna liige. Tema laiapõhjaline huvi erinevate arhitektuuriüleste distsipliinide vastu ulatub investeerimisest, planeeringuliste probleemide uurimisest kuni robootika ning kosmosetehnoloogiani.

ALVO AABLOO on Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi arukate materjalide ja seadmete laboris töötav materjaliteadlane, robootik, informaatik ja füüsikadoktor. Ta lõpetas Tartu Ülikooli 1989. aastal füüsika erialal ning 1994 kaitses doktorikraadi tahke keha füüsikas väitekirjaga "Tselluloosi kristalsete faaside struktuuri uurimine, kasutades energeetilisi arvutusi". Alvo Aabloo on pikalt töötanud Tartu Ülikoolis ning alates 2007. aastast on ta polümeersete materjalide tehnoloogia professor. Lisaks Eestile on ta töötanud ka Moskvas, New Orleansis ja mujal. Ta on üks eestvedajatest ja teostajatest rahvusvahelises projektis (kus lisaks Eesti teadlastele osalevad eksperdid Prantsusmaalt, Austriast, Belgiast ja Tšehhist) nimega SHEE ehk Marsi-maja, mis on maavälise elumaja prototüüp. Aablood on tunnustatud ka Valgetähe IV teenetemärgiga aastal 2014.

 
MART NOORMA on tuntud aktiivse teaduse populariseerijana. 2013. aastal Postimehe poolt aasta inimeseks kuulutatud Noorma on Eesti tudengisatelliidi programmi ESTCube-1 projektijuht,
teadust populariseeriva noortesaate Rakett 69 kohtunik, Tartu observatooriumi vanemteadur. 2000–2005 õppis Noorma Helsingi Tehnikaülikoolis, kus omandas tehnikateaduste magistri- ja doktorikraadi ning töötas seal ka teaduri ja projektijuhina. Pärast ülikooli lõpetamist siirdus Noorma pooleteiseks aastaks USA-sse, kus oli külalisteadur Rahvuslikus Standardite ja Tehnoloogia
Instituudis (National Institute of Standards and Technology, NIST). Alates 2008. aastast oli ta Tartu Ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna õppeprodekaan ja alates juulist 2015 on ta Tartu
Ülikooli õppeprorektor. Ta on ka üks projekti Miljon+ algatajatest ning koolinoorte kosmoseklubi Estronaudid juhendaja ja koolilaste teaduspõhise suvemaleva Teadusmalev eestvedaja. 2012. aastast on Mart Noorma Eesti teaduspoliitika komisjoni liige. Teda on tunnustatud Valgetähe V klassi teenetemärgiga (2012), Vabariigi Presidendi hariduspreemiaga (2013), Tartu Ülikooli aumärgiga (2015).

 

IGOR VOLKE on legendaarne ufoloog, kes on anomaalseid nähtusi uurinud juba üle nelja dekaadi. Saatekuulajatele tuttav värvikas tegelane, kelle anomalistika-ampluaasse kuulub väga lai spekter maailma paranormaalset poolt. Ta on aastakümneid jälginud inimkonda, ühiskonda ja kosmost ning nendevahelisi seoseid. Tema sulest on ilmunud kaks raamatut: "UFO-raamat" (1991) ja "UFO päevikud" (1998). Igor Volke taaselustas Kosmonautikapäeva tähistamise traditsiooni aastal 2013.


Kosmonautikapäev 2017

JUHAN KANGILASKI "Kohaspetsiifiline kolonisatsioon ja kõrgtehnoloogiline koopainimene"
ALVO AABLOO "Kosmilised kinnisvaraarendused ehk Eesti Marsi-majadest"
MART NOORMA "ESTCube-2 ja planeetidevahelised lennud"
IGOR VOLKE "Marss mineviku ja tuleviku müütide ristteel"


Podcasti pikemas versioonis kuuleb ka Ameerika kirjaniku ja ajakirjaniku Stephen Petranek'i TED-kõne sellest, kuidas "Meie lapsed võivad elada Marsil ning see on viis, kuidas nad ellu jäävad" ("Your kids might live on Mars. Here's how they'll survive"), mida tõlgib Tiia Falk.

 

Liitu Kosmonautide Klubiga facebookis
"Hallo, Kosmos!" küberpesa portaalis Alkeemia
Kõikide saadete Arhiiv R2 kodulehel ja podcast ja Soundcloud
Kosmilised säutsud Twitteris
Jälgi saadet Instagramis
hallokosmos.ee

  

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud, Aili Jõeleht, Ats Treimaa, Priit Karind

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar