Hallo, Kosmos! 217: Tarmo Kulmar iidsest Atlantisest

Kus see Atlantis siis ikkagi oli?

Sel pühapäeval, 12. aprillil kell 14 on saate “Hallo, Kosmos!” külaliseks teoloogiadoktor ja Tartu Ülikooli usuteaduskonna professor TARMO KULMAR.

Tarmo Kulmar omandas esimese kõrghariduse aastatel 1970-1975 Tartu Riiklikus Ülikoolis ajaloo osakonnas, mille lõpetas ajaloolase-arheoloogina. Hiljem õppis ta samas ülikoolis psühholoogiat ja kaitses 1991. aastal magistrikraadi eesti filoloogia alal. Aastal 1994 kaitses ta Tartu Ülikooli usuteaduskonnas teoloogiadoktori kraadi väitekirjaga "Eesti muinasusundi vanima kihistuse väe-, jumala- ja hingekujutluste teoloogia". Aastatel 1998–2001 oli Tartu Ülikooli usuteaduskonna dekaan. Õpetajaks ordineeriti ta 20. mail 2004. Tarmo Kulmar tegeleb peamiselt üldise ja võrdleva religiooniteadusega, Kolumbuse-eelse Ameerika usundilooga (Peruu ja Mehhiko), Põhja-Euroopa esiaja usunditega, vanagermaani usundilooga, Eesti orientalistika ajalooga, religioonifenomoloogiaga, ühiskonnateadustega ning religiooni rolliga muistsetes totalitaarsetes riikides. Kulmar on pidanud loenguid ja viibinud külalisteadlasena Peruu rahvusülikooli Universidad Nacional Mayor de San Marco, Münsteri ülikooli, Ciudad de Méxicos Mehhiko rahvusülikooli Universidad Nacinal Autónoma de México antropoloogiainstituudi, Helsingi Ülikooli, Turus Åbo Akademi ja Berliini Humboldti Ülikooli juures.

Tarmo Kulmar on Saksamaa Religiooniloo Seltsi liige ja Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi president ja aastaraamatu peatoimetaja, Korp! Sakala vilistlane ja kuulub Kaitseliidu Tartu maleva Akadeemilisse malevkonda, ta on Usuteadusliku Ajakirja peatoimetaja ning Eesti Hümnoloogia Seltsi, Akadeemilise Teoloogia Seltsi, Eesti Ajaloolise seltsi, Arheoloogiaseltsi Saksamaa Religiooniloo Uurimisseltsi liige. Ta on pälvinud Kaitseliidu teenetemedali “Pro Patria” III järgu ja Valgetähe teenetemärgi IV klassi, TÜ Väikse medali ja aumärgi. Tarmo Kulmarilt on ilmunud väga suurel hulgal teaduskirjutisi alates Eesti muinasusundi hingefenomenoloogiast, inkadest, maiadest, asteekidest, vaaraodest, Vana-Hiina keisririigist, orientalistikast, teoloogiast, Mehhikost ja Peruust, taevasest üliolendist, palvest ja meditatsioonist ning paljust muust huvitavast. Ta on tõlkinud ka kolm raamatut: Vladimir Kuzmitsev “Päikesepoegade riik” (1985), Juri Berezkin “Uusi fakte ja hüpoteese Muinas-Peruust” (1986), Günther Kehnscherper “Kust otsida Atlantist?” (1993). Pikalt on tema huviobjektiks olnud Atlantis ning sellele teemale seekordne saade ka keskendub.

Saates selgub:

Miks ja kuidas tekib religioon?

Millised on iidse Atlantise peamised asukohateooriad?

Mis juhtus muistse tsivilisatsiooniga siis, kui “inimloomus hakkas avalduma”?

Milline võis olla Atlantise seos hilisemate kõrgkultuuridega?

Mida uurivad atlantoloogid?


Vaata Tarmo Kulmari teadustööde loetelu Eesti Teadusinfo Süsteemi kodulehelt

 

Liitu Kosmonautide Klubiga facebookis
"Hallo, Kosmos!" küberpesa portaalis Alkeemia
Kõikide saadete Arhiiv R2 kodulehel
Kosmilised säutsud Twitteris
Jälgi saadet Instagramis
hallokosmos.ee


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud, Monika Tamm, Margus Müür

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud