Saatesarja lõigud

Hallo, Kosmos! 311: Terje Toomistu, Aleksander Dormidontov, Aksel Lampmann - Nõukogude hipid

Make love, not war!

Sel neljapäeval, 8. juunil kell 20 ja kordusena pühapäeval, 11. juunil kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külalisteks antropoloog ja dokumentalist TERJE TOOMISTU ja veteranhipid ALEKSANDER DORMIDONTOV ja AKSEL LAMPMANN.


TERJE TOOMISTU õppis peale Paide Ühisgümnaasiumi lõpetamist Tartu Ülikoolis majandusteaduskonnas ärijuhtimist ja turundust. Peale bakalaureusekraadi jätkas ta vene keele ja kultuuri õpinguid Voronezhi riiklikus ülikoolis, seejärel tudeeris Sanata Dharma ülikoolis indoneesia keelt ja kultuuri. Magistriõpinguid jätkas ta taas Tartu Ülikoolis, kus õppis sotsiaalteaduskonnas ajakirjandust ja kommunikatsiooni ning filosoofiateaduskonnas etnoloogiat. Vahepeal oli ta ka külalisõpilane Balti Filmi ja Meediakoolis ja Ameerikas Berkeleys California ülikoolis. Täna on Terje Toomistu Tartu Ülikooli etnoloogia doktorant. Ta on tegutsenud vabakutselise ajakirjanikuna ja teinud mitmeid dokumentaalfilme - "Wariazone", "The Gray Utopia", "Archeology of Ayahuasca" ja viimati praegu kinodes jooksev "Nõukogude hipid". Koos kunstnik Kiwaga on ta kureerinud ka oma viimase dokumentaalfimi teemalist näitust "Soviet hippies" nii Eestis kui ka Kanadas, Inglismaal, Rootsis.
 

ALEKSANDER DORMIDONTOV on üheksandat põlve Eesti venelane, sündinud paljulapselises peres 1950. aastal ja pärit õigeusu vaimulikust suguvõsast. Ta on harrastusajaloolane, kollektsionäär ja arhivaar Eestimaa venelaste arhiivi koguja ja hoidja, kes on korraldanud rea näitusi ja raadiosaateid venelastest Eestis. Tema unikaalses ja erakordses fotokogus "Vene vaim 1855-1940" on üle tuhande unikaalse foto, neil on jäädvustatud nii palju inimesi, et Aleksander kasutab kollektsiooni kohta nime - 100 000 silmapaari - umbes nii suur oligi ennesõjaaegne vene kogukond Eestis. 1989. aastast peale on erakogu elanud ratastel ning omaniku kroonikas on kirjas 53 suuremat väljapanekut alates Riigikogu fuajeest ja lõpetades Helsingi, Venemaa, Leedu, Saksamaa, Kaukaasia näitusesaalide ja Pühtitsa nunnakloostriga Kuremäel. Ta on olnud ka Vene Kristliku Liikumise juhatuse liige. Filmis "Nõukogude hipid" näeb teda kui hipiveteran rätsep Sassi.

 

AKSEL LAMPMANN korraldas ühe esimese hipide suvelaagri Viitnas 1977. aastal. Ta oli ja on aktiivne Sistema hipi, suhtles Venemaa, Ukraina, Läti ja Leedu hipiringkondadega. Aksel on enamuse elus tegelenud ja sõitnud masinatega, viimased kümme aastat on tal olnud kaugsõiduautojuht. Dokumentaalfilmi "Nõukogude hipid" road tripil oli Aksel reisi eestvedaja, kes oli kogu 2600 km ringreisi vapralt roolis. Aksel hoiab ja armastab väga oma naist Larissat. Tema õlale on tätoveeritud All You Need Is Love.

 
Terje Toomistu dokumentaalfilm "Nõukogude hipid"

Lääneriikides sadu tuhandeid noori hullutanud ja kogu maailma raputanud hipiliikumine 1960-70ndatel aastatel jõudis omamoodi kujul ka teisele poole raudset eesriiet. Noorte meeli haarasid raadio  teel ja althõlma leviv rockmuusika. Rõhuva süsteemi varjus kujunes lillelaste liikumine, mis hargnes salajase niidistikuna mööda toonast Nõukogude Liitu. "Nõukogude hipid" on pöörane ja tugevalt unikaalsetel ning ennenägemata arhiivimaterjalidel põhinev lugu lillelaste elust. Omamoodi roadmovie’na on see sõit Nõukogude Liidu hipiliikumise jälgedes. Režissöör Terje Toomistu lugu viib vaataja 1970ndate psühhedeelsesse undergroundi, kus rock-muusikast joovastunud pikajuukselised noored lõid range režiimi kiuste oma maailma. Süsteemi, milles püüeldi rahu ja vabaduse poole. Aastaid hiljem võtab seltskond Eesti hipisid ette teekonna Moskvasse, kus siiani tähistatakse lillelaste püha 1. juunil. See päev on seotud traagilise sündmusega 1971. aastast, mil tuhanded hipid arreteeriti KGB poolt. Film kulgeb mälestuste radades, mille käigus elustub ajalugu.

Filmi režissöör Terje Toomistu lisab omalt poolt: "Pidades silmas autoritaarsete režiimide tõusu mitmel pool maailmas, on oluline pöörata tähelepanu rahuliikumise ideele ning pikale patsifismi ajaloole Ida-Euroopas ja Venemaal. Sel aastal möödub pool sajandit märgilisest Armastuse Suvest, mistõttu on ehk hea hetk vaadata tagasi 1960ndate revolutsiooniliste liikumiste pärandile ning tunnustada kujutlusvõime olulisust ühiskondlike protsesside mõjutamises. Vabadusejanust ja sotsiaalsest õiglusest kõnelev film tõstatab küsimusi võimusuhete toimimisest ja ekstaasipoliitikast."

 

Saates selgub:

Milline on hipikultuuri ajalugu ja peamised väärtused?

Kes oli Sontse ja mis oli tema süsteem ehk Sistema?

Kuidas toimetas KGB nõukogude hipidega?

Milline oli hipi-elu nõukogude Eestis?

 

Vaata ka filmi kodulehte www.soviethippies.com ja facebookilehte ja instagrami.

Filmimängu, kus võid võita kutse kahele, leiad Kosmonautide klubist facebookis.

 

 

 

 

 

Liitu Kosmonautide Klubiga facebookis
"Hallo, Kosmos!" küberpesa portaalis Alkeemia
Kõikide saadete Arhiiv R2 kodulehel ja podcast ja Soundcloud
Kosmilised säutsud Twitteris
Jälgi saadet Instagramis
hallokosmos.ee

  

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud, Rauno Viltrop, Margus Müür

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud