Hallo, Kosmos! 276: Colombia antropoloog Luis Eduardo Luna väetaimedest

Põlisrahvaste šamanistlik sakrament ja ilmavaade

Sel neljapäeval, 29. septembril kell 20 ja kordusena pühapäeval, 2. oktoobril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külaliseks Colombiast pärit antropoloog ja religiooniuuringute doktor LUIS EDUARDO LUNA.

Colombias sündinud Luis Eduardo Luna haridustee sai alguse Madriidi ülikoolist filosoofia ja kirjanduse teaduskonnast, kust ta omandas bakalaureusekraadi hispaania kirjanduse alal. Oslo ülikooli filosoofia ja loodusteaduste teaduskonnast sai ta magistrikraadi, uurides diktaatori tegelaskuju Ladina-Ameerika kirjanduses ning täiendas end matemaatikas, keemias, astronoomias ja lingvistikas. Stockholmi ülikooli võrdleva religiooniuuringute osakonnast pärineb tema doktorikraad, mil ta uuris Peruu Amazonase põlisrahvaste uskumusi ning St. Lawrence'i ülikoolist Cantonis, Ameerikast pärineb tema audoktori kraad. Luis Eduardo Luna on end täiendanud Saksamaal Münchenis Goethe Instituudis, Hispaanias keele ja kunsti vallas, järgmine sihtpunkt oli University College of North Wales, Bangoris, kus ta õppis uelsi ehk kõmri keelt. Keeleõpingud jätkusid ka Oslo ülikoolis norra keelt, Helsinki ülikoolis soome keelt ja Pariisis prantsuse keelt õppides. Aastaid õpetas ta hispaania ja ladina-ameerika keelt ja kirjandust Oslo ülikoolis ning Helsinkis Rootsi majanduskoolis, ta oli Brasiilia Santa Catarina ülikooli antropoloogia professor. Luna on raamatu "Vegetalismo: Shamanism Among the Mestizo Population of the Peruvian Amazon" (1986) autor ning koos Pablo Amaringoga kirjutas ta teose "Ayahuasca Visions: The Religious Iconography of a Peruvian Shaman" (1991), lisaks on ta koos Steven F. White'ga raamatu "Ayahuasca Reader: Encounters with the Amazon’s Sacred Vine" (2000) kaastoimetaja ning tema ja Rick Strassman, Slawek Wojtowicz ja Ede Frecska kirjutasid teose "Inner Paths to Outer Space: Journeys Through Psychedelics and Other Spiritual Technologies".

Aastal 1986 asutas ta koos Pablo Amaringo'ga Peruus Usko-Ayar Amazonia maalikooli, kus oli rahvusvaheliste näituste juht kuni aastani 1994. Ta on aastakümneid andnud loenguid Amazonase šamanismi ja muutunud teadvuse seisundite teemal ning kureerinud visioonide kunsti näitusi mitmetes maades. Lunal on üle 40 aasta kogemust väetaim ayahuasca'ga: antropoloogina on ta uurinud nii põlisrahvaste kui ka urbanistlikke ayahuasqueros'id ning ayahuasca kui sakramendi kasutust paljude Brasiilia sünkretistlike religioossete organisatsioonide juures. Tänasel päeval elab ta koos oma kaasa Adriana Rosaga Brasiilias teadvuseuuringute keskuses Wasiwaska's, kus peetakse arutelusid teaduse, kunsti, ajaloo, müütide ja spirituaalsuse teemadel.


Saates selgub:

Mis on teadvus?

Miks on inimene läbi ajaloo pürginud muutunud teadvuse seisundite poole?

Mis on Brasiilia põlisrahvaste sakrament väetaim ayahuasca ja kuidas ta toimib?

Millised on ohud väetaimede kasutamisel?
Luis Eduardo Luna juttu tõlgib Madis Masing

Vaata ka Luna kodulehte http://www.wasiwaska.org

 

Liitu Kosmonautide Klubiga facebookis
"Hallo, Kosmos!" küberpesa portaalis Alkeemia
Kõikide saadete Arhiiv R2 kodulehel ja podcast ja Soundcloud
Kosmilised säutsud Twitteris
Jälgi saadet Instagramis
hallokosmos.ee

 

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud, Monika Tamm, Margus Müür

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud