Hallo, Kosmos! 295: Fred Jüssi elutee rajamustrid, I osa

Loodus, vaimutoit ja hingepalsam, armastus ja hirm, aeg ja noored

Sel neljapäeval, 9. veebruaril kell 20 ja kordusena pühapäeval, 12. veebruaril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külaliseks armastatud loodusevaatleja FRED JÜSSI.


29. jaanuaril 1935. aastal Hollandi Antillidel, kaugel ja eksootilisel Arubal sündinud Jüssil tekkis sügav side kodumaa loodusega juba lapsepõlves, Eestisse naasmise järel, ning läbi selle sideme on ka kõige hõlpsam mõista tema rolli Eesti kultuuriloos. Mees, keda on nimetatud eestlaste südametunnistuseks ja hinge peegliks, sügava elutarkuse kandjaks, ütleb enda kohta küll tagasihoidlikult, et on vaid aken, mis vahendab seda valgust, mis on niigi olemas kõikjal meie ümber.

Olles enamuse oma pikast elust olnud vabakutseline, sai ta esmakordselt laiemalt tuntuks fenomenaalse raadiosaatega "Looduse aabits", mis oli Eesti Raadio eetris 1970ndatel ja 80ndatel aastatel ning milles ta vahendas kuulajale Eestimaa looduse hääli - kuid mitte lihtsalt, vaid tegi seda eriliselt hingestatud moel. Helimaastikega Eestimaa puutumatust loodusest kogus ta tänu oma kontaktidele kolleegidega üle maailma kuulsust tollase raudse eesriide tagagi, omandades rahvusvahelise tuntuse kui erakordselt andekas loodushäälte salvestaja. Tollasest ajast on jäänud kuulajale säärased Melodia poolt avaldatud vinüülplaadid nagu "Helipilte Eesti loodusest", "Lahemaa lindude hääli" ja "Linnuhääli metsadest". Ehkki hiljem on Jüssi mõtete teravik liikunud lisaks häältelt vaikusele, mis on selle kõige taustal, on tema helilooming kättesaadav ka tänapäevases CD-formaadis kandjal "Helipilte Eestimaalt".

Samuti on Jüssi tuntud kui pikaaegne Eesti esiloodusfotograaf. Tema pilte hakati avaldama ajakirjas Eesti Loodus juba pool sajandit tagasi, tema küpsemat loomingut on - lisaks artiklitele - võimalik tundma õppida läbi raamatute "Maailma mõte", "Ajamustrid", "Jäälõhkuja", "Mister Fred", "Kivimustrid" ning tänavu ilmunud "Rajamustrid". RAAMATUMÄNGU võitmaks autori poolt signeeritud raamatu "Rajamustrid" leiad Kosmonautide Klubi seinalt facebookis.

Fred Jüssi esinemised on alati rahvarohked ning läbi oma loengute - mis on vabalt kättesaadavad internetis näiteks Ööülikooli portaalis, Raadio 2 saate "Hallo, Kosmos!" või Eesti Rahvusringhäälingu digiarhiivis - ja muu valgustustöö on ta olnud teejuhiks ning väärtuste kujundajaks nüüd juba mitmele põlvkonnale Eesti loodushuvilistele. Tema loomingulisel küpsemisteel on täheldatav märkimisväärne filosoofiline sügavus, millega ta loodust - aga läbi selle ikkagi alati inimest, tema suhet maailmaga kõige laiemas tähenduses - mõtestab. See on õpetus, kus helid jõuavad vaikusesse, vaikusest saab tinglikult kõige kallim loodusvara ning iga elamus ja kogemus on lõplik ja aegumatu varandus meie kujunemisteel. Kui otsida seletust Fred Jüssi ainulaadsele fenomenile, siis ilmselt tulebki selleks pidada naasmist lihtsuse, inimesele kõige loomulikumate ja lähedaseimate põhiväärtuste juurde, mis on esitatud läbi kristallselge isikliku elukogemuse, läbitunnetatuse, veenvuse ja imelise emakeele kasutuse.

Vaata Fred Jüssi teoste loetelu Eesti Entsüklopeedia kodulehelt.

Kuula Fred Jüssit ka saates "Hallo, Kosmos!" - osa 1 (20.11.2011), osa 2 (27.11.2011) ning parimate palade kollaaž vanameistri 80. juubeliks (1.02.2015)

 

Saates selgub:

Kuidas on kulgenud vanameistri elutee rajamustrid?

Milline on vaimutoit ja hingepalsam?

Mis on armastus?

Kas areng toimub läbi kannatuste?

Mis iseloomustab tänapäeva noori?

 

Külasta ka FRED JÜSSI FOTONÄITUST "RAJAMUSTRID" Rahvusraamatukogu fuajeegaleriis, mis on avatud kuni 25. veebruarini 2017.

 

 

Liitu Kosmonautide Klubiga facebookis
"Hallo, Kosmos!" küberpesa portaalis Alkeemia
Kõikide saadete Arhiiv R2 kodulehel ja podcast ja Soundcloud
Kosmilised säutsud Twitteris
Jälgi saadet Instagramis
hallokosmos.ee

 

 

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöör Sirje Raud


 

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud