Hallo, Kosmos! 288: ERR 90 - vaimu välgatusi Eesti Raadio ajaloost (2)

Kommenteerivad Härmo Saarm & Peeter Liiv

Sel pühapäeval, 18. detsembril kell 14 ja kordusena neljapäeval, 22. detsembril kell 20 teeb saade "Hallo, Kosmos!" väikese ajarännaku Eesti Raadio arhiivisügavustesse, kust kaevab välja põnevaid killukesi raadioajaloost, mida kommenteerivad raadioinimesed HÄRMO SAARM ja PEETER LIIV.

Raadio 2 saade "Hallo, Kosmos!" tähistab Rahvusringhäälingu 90. juubelit tagasivaatega Eesti Raadio arhiivisügavustesse, kust ilmutuvad Kaika Laine, Gunnar Aarma, Vigala Sass, Terje Soots, Peeter Liivi "Traditsiooni tarkus", Jaan Tootseni "Ööülikool", Jüri Lina ufojutud ja muud huvitavat. Mälestusi heietavad ja kuuldut kommenteerivad Peeter Liiv ja Härmo Saarm.

HÄRMO SAARM töötas teadustajana aastatel 1963-1969 - oli ETV diktor. 1969-1971 oli ta väliseesti saadete kultuurilõikude toimetaja, 1971-1993 Stereoraadio juhataja (esimestena NL-s tehti stereona kuuldemänge ja tavasaateid), 1978-1993 ka Raadioteatri juhataja (mis oli ühendatud Stereoraadioga). Ta on lavastanud üle paarisaja kuuldemängu. Härmo Saarm tegi koos Avo-rein Terepingiga 80ndate lõpus ja 90ndate algul kolmapäeva öösiti saatesarja "Ma kuulan teid...", mis oli mitme tunnine kuulajatega otse eetris suhtlemine: "Sain seda teha, sest olin 1987. lõpetanud TÜ psühholoogina ja töötasin usaldustelefonis. Oli keeruline aeg." 70ndate keskel tegi ta loodussaated Fred Jüssiga. Edasi viis tema tee eratelevisiooni. Ta on TLÜ rezhiikateedri õppejõud ja juhataja; firma "Räägi ja sära" omanik ning tegeleb tänini avaliku esinemise ja meediatreeningutega ning ka näitleja- ja näitejuhtimise õpetamisegaTallinna Ülikoolist pärineb tema helirežissööri ja Tartu Ülikoolist psühholoogia haridus.

PEETER LIIV on elukutseline visionäär ja vaimsuseteemadest valgustaja, üks new age'i maaletoojatest 90ndate algul, Eesti Rohelise Liikumise, Mahetoiduringi Omakond ja Spirituaalse Lektooriumi rajajaid, Teadvuseteaduste Seminari, Maailmavaateõpetuse ja mitmete muude kursuste korraldaja, mitmete energiat avavate ja arendavate müsteeriumide, praktikate, meetodite õpetaja ja energeetilise jooga õpetaja ning Klassikaraadio saatesarja "Traditsiooni tarkus“ autor. 

*

Eesti Raadio luges oma eelkäijateks Raadio Ringhäälingut (1924–1934), Riigi Ringhäälingut (1934–1940) ja 1940–1990 võõrvõimude kontrolli all tegutsenud Tallinna raadiot. Vabanenud jaanuaris 1990 üleliidulise tele-raadiokomitee alluvusest, hakkas Eesti Raadio ajapikku kujunema avalik-õiguslikuks raadioks, mis koos Eesti Televisiooniga allus parlamentaarsele Ringhäälingunõukogule. 1. juunil 2007 ühinesid Eesti Televisioon ja Eesti Raadio Eesti Rahvusringhäälinguks. Eesti Raadios on viis raadioprogrammi: kolm eestikeelset (Vikerraadio, Raadio 2, Klassikaraadio), üks venekeelne (Raadio 4) ja üks mitmekeelne (Raadio Tallinn).

Eesti Raadio ajaloos on aeg-ajalt esinenud erinevaid Vaimu välgatusi. Paljudele kuulajatele on tuttavad sellised saated nagu: Jaan Tootseni loodud "Ööülikool", Peeter Liivi "Traditsiooni Tarkus", Terje Sootsi "Maailmapilt", "Metamorfoos", "Mõttekiir", nõukogude ajal pääsesid teistmoodi mõttekillud kuulajateni raadio ööprogrammis - näiteks oli just ööprogramm see koht, kus tänaseks tuntud vandenõude uurija Jüri Lina sai rääkida UFOdest, kus Kaika Laine jutustas oma tegemistest ning kõlas palju muud huvitavat, erilist ja ebatavalist.

 

*

 

Liitu Kosmonautide Klubiga facebookis
"Hallo, Kosmos!" küberpesa portaalis Alkeemia
Kõikide saadete Arhiiv R2 kodulehel ja podcast ja Soundcloud
Kosmilised säutsud Twitteris
Jälgi saadet Instagramis
hallokosmos.ee

 

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud, Monika Tamm, Margus Müür, Siim Ammon

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud