Hallo, Kosmos! 225: Ööülikooli looja Jaan Tootsen

Eesti mõttemaastikud

Sel pühapäeval, 7. juunil kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külaliseks Ööülikooli looja ja vedaja JAAN TOOTSEN

Jaan Tootsen õppis ajakirjanduse eriklassis juba Tallinna 62. Keskkoolis, seejärel aastakese Eesti Humanitaarinstituudis ja siis Tallinnna Ülikoolis raadiorežiid. Alates 2000. aastast on ta toimetanud populaarset raadiosarja "Ööülikool", millest on tänaseks eetrisse jõudnud juba üle 400 saate. Raadiost laienes Ööülikool aastal 2013 ka telesse: ETV2-s jooksis 8-osaline sari "Ööülikooli rännakud", kus osalesid Kristjan Piirimäe, Hasso Krull, Fred Jüssi, Valdur Mikita, Mari Tarand, Kalev Rajangu, Kristiina Ehin, Vello Salo. Režissöörina on Jaan Tootsen nelja dokumentaalfilmi autor: "Avasta rikas nurgatagune kosmoses" (2005), "Hea uus ilm" (2006), "Uus Maailm" (2011), "Velosoofid" (2013). Tema loodud on ka minidokumentaalide sari "Üks lugu" Eesti Raadios ja ETV-s. Ta on lavastanud Raadioteatris Urmas Vadi 5-osalise kuuldemängu "Varasta veel võõraid karusid", teinud helikujundusi Linnateatri lavastustele "Võlumägi" ja "Sebastian" ning ilmutanud kirjatöid erinevates väljaannetes.

Alates 1. juunist 2012 töötab Jaan Tootsen presidendi koosseisuvälise kultuurinõunikuna. Jaan Tootseni panust Eesti kultuurilukku on tunnustatud mitmete auhindadega: aastal 1999 võitis ta Uku Masingu 90. sünniaastapäevale pühendatud essekonkursil I koha, 2000. aastal pälvis Eesti kõrgkoolide meediaauhinna: Raadio peaauhind saate "Uku Masingu elusamus" eest, lisaks Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu Noore Kultuuritegelase preemia (2010); ning aastal 2012 tuli tunnustust lausa kuhjaga: Eesti Filmiajakirjanike Ühingu aasta auhind - Neitsi Maali, Kultuurkapitali Audiovisuaalse sihtkapitali preemia, Vilniuse Dokumentaalfilmide Festivalil II koht, Pärnu Rahvusvahelisel Visuaal- ja antropoloogiliste filmide festivalil Eesti filmide kategoorias I koht, Eurooplase auhind – Brüsseli rahvusvahelisel dokumentaalfilmide festivalil.

Tänavu ilmus Jaan Tootseni koostatud raamat "Eesti mõttemaastikud", mis koondab kokku Ööülikooli põnevamad loengud. Mahukas ja fotodega illustreeritud artiklikogumikus on kaheksa erinevat maailma: Fred Jüssi, Valdur Mikita, Kristiina Ehin, Sven Grünberg, Toomas Paul, Indrek Neivelt, Kalev Rajangu ja Peeter Laurits. Osale teose võitmiseks RAAMATUMÄNGUS Kosmonautide Klubis.

Saates selgub:

Kes on legendaarse Ööülikooli tegija lemmiklektorid?

Millised on olulised pealisülesanded?

Kuidas on Ööülikool ise viimase viieteistkümne aastaga arenenud?

Kes on Looja ning milline on inimese ja keskkonna suhe?

Kuula Ööülikooli loenguid kodulehelt ylikool.ee

 

Liitu Kosmonautide Klubiga facebookis
"Hallo, Kosmos!" küberpesa portaalis Alkeemia
Kõikide saadete Arhiiv R2 kodulehel
Kosmilised säutsud Twitteris
Jälgi saadet Instagramis
hallokosmos.ee

 

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöör Sirje Raud, Monika Tamm, Rauno Viltrop

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud