Hallo, Kosmos! 286: Meie mets – Asko Lõhmus, Riina Martverk, Züleyxa Izmailova

Metsandus ja looduskaitse

Sel neljapäeval, 8. detsembril kell 20 ja kordusena pühapäeval, 11. detsembril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külalisteks Keskkonnaministeeriumi metsaosakonna juhataja RIINA MARTVERK, Tartu Ülikooli juhtivteadur ja loodusressursside õppetooli juhataja ASKO LÕHMUS, keskkonnaaktivist ZÜLEYXA IZMAILOVA.

ASKO LÕHMUS lõpetas hõbemedaliga Tartu 2. Keskkooli, oma teaduskraadid sai ta Tartu Ülikooli bioloogia-geograafiateaduskonnast: bioloogia bakalaureusekraadi, loomaökoloogia magistri- ja doktorikraadi. Täna on ta Tartu Ülikooli juhtivteadur, loodusressursside õppetooli juhataja ja looduskaitsebioloogia töörühma juht. Tema uurimisvaldkonda kuuluvad: evolutsiooniline looduskaitsebioloogia, metsaökoloogia, elurikkuse uurimise metoodika. Ta kuulus 2002-2003 keskkonnaministeeriumi teadusnõukogusse ning 2000-2003 ornitoloogiaühingu nõukogusse ja toimetas ka ornitoloogiaajakirja "Hirundo" ning on Kotkaklubi asutajaliige. Ta on osalenud Eesti punase raamatu, Eesti Metsanduse Arengukava, Eesti Looduskaitse Arengukava ja Eesti Säästva Metsanduse Standardi koostamisel. Ta on olnud ka Ida-Soome Ülikooli külalisprofessor (2011-2012), lisaks on ta alates 2012. aastast EV metsandusnõukogu liige, 2008. aastast Riigimetsa Majandamise Keskuse teadusnõukogu liige,  2007. aastast TÜ Ökoloogia ja Maateaduste Instituudi teadusnõukogu liige. Asko Lõhmus on pälvinud mitmeid teaduspreemiaid ja tunnustusi, mida näeb SIIT ja SIIT, kus on ka põhjalikum ülevaade tema teadustöödest.

RIINA MARTVERK lõpetas Haapsalu I keskkooli kuldmedaliga, Tartu Ülikoolist sai ta bakalaureusekraadi bioloogias. 1998. aastast töötas ta kaks aastat Metsaameti ökosüsteemide kaitse büroo peaspetsialistina, seejärel Keskkonnaministeeriumi metsaosakonnas peaspetsialistina metsade elurikkuse küsimustes. 2006. aastast Riikliku Looduskaitsekeskuse eluslooduse seire riiklikul ja regionaalsel tasandil koordineerimise peaspetsialistina ja aastal 2009 liikus ta Keskkonnaameti looduskaitse osakonda. Seejärel (2011-2014) töötas ta Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) looduskaitseosakonnas looduskaitsespetsialistina ning alates 2014 juunist töötab Riina Martverk Keskkonnaministeeriumi metsaosakonna juhatajana. Ta on juhtinud ka mitmeid rahvusvahelisi projekte: Eesti –Taani ühisprojekt "Eesti metsakaitsealade võrgustik" (2000-2001) ja Eesti – Rootsi ühisprojekt "Vääriselupaikade inventeerimise programm" (1999-2003).

ZÜLEYXA IZMAILOVA sai Pirita Majandusgümnaasiumist põhihariduse, Tallinna Vanalinna Täiskasvanute Gümnaasiumist keskhariduse, aastal 2007 õppis ta Tallinna Tehnikaülikoolis geenitehnoloogiat, seejärel liikus aastal 2010 Tallinna Polütehnikumi õppima fotograafiat – fotograafina on ta tuntud peamiselt Zuzu Izmailova nime all. Ta on keskkonna-aktivist, ajakirjanik, vabakutseline fotograaf ja ema, kes peamiselt tegutseb rohelise ilmavaate ja jätkusuutliku arengu edendajana. Ta on ka MTÜ Noored Rohelised eestvedaja ja vabatahtlik keskkonnaorganisatsioonis Eesti Roheline Liikumine. Tema põhiteemadeks on üleminek taastuvenergiale, divestment, rohekasv, ühistuline tegevus, mahetoit ja loomade õigused. Zuzu eesmärkideks on päästa lendorav väljasuremisest ja teha Eestist tõeline Ökoriik. Ajakiri Anne&Stiil tunnustas äsja Züleyxa Izmailova töid ja tegemisi tiitliga Aasta Naine 2016.


Saates selgub:

Miks on mets meile nii oluline

Mida tähendavad uue metsaseaduse muudatused meie metsadele?

Kuidas hoiab Keskkonnaministeerium tasakaalu metsamajanduse ja looduskaitse vahel?

Mida tähendab üleküpsenud mets ja säilikpuud?

Kui mõttekas on puit taastuvenergia allikana?

Mida võtab riik ette hiite säilitamiseks?

  

Uuri lisa:

Eesti Vabariigi metsanduspoliitika kohta https://www.riigiteataja.ee/akt/73663 ja Keskkonnaministeeriumi kodulehelt envir.ee

Eesti metsanduse põhiprobleemide kohta lehelt http://metsakaitseks.voog.com/

Petitsiooni "Peatame Eesti metsa hävitamise suurtöösturite poolt" kohta http://petitsioon.ee/eestimetsaeest

Reedel, 16. detsembril kell 13 Tallinnas toimuva meeleavalduse "Kodanikud aktiveeruvad Eesti metsa kaitseks" kohta facebookist

 

 

Liitu Kosmonautide Klubiga facebookis
"Hallo, Kosmos!" küberpesa portaalis Alkeemia
Kõikide saadete Arhiiv R2 kodulehel ja podcast ja Soundcloud
Kosmilised säutsud Twitteris
Jälgi saadet Instagramis
hallokosmos.ee

 

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud, Monika Tamm, Margus Müür

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud