Hallo, Kosmos! 293: Ülo Vooglaid – elulised õppetunnid, I osa

Inimene ja hingestatus, poliitika ja vastutus

Sel neljapäeval, 26. jaanuaril kell 20 ja kordusena pühapäeval, 29. jaanuaril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külaliseks sotsiaalteadlane, haridustegelane, poliitik ÜLO VOOGLAID.

Ülo Vooglaid sündis 29. augustil 1935.aastal Tallinnas. 1949-1953. õppis ta Haapsalu Pedagoogilises Koolis (mis oli enne Haapsalu Õpetajate Seminar) pedagoogikat, sealt edasi liikus ta praktikale Tilsi Lastekodusse ning 1954. aastal astus ta Tartu Riiklikku Ülikooli, mille lõpetas 1960. aastal ajaloo erialal, aastal 1970 kaitses ta filosoofiakandidaadi väitekirja, mida uutes oludes käsitletakse filosoofiadoktorikraadina. Alates 1996. aastast on ta Õigusinstituudi professor ja alates 2000. aastast Tartu Ülikooli emeriitprofessor. Tema teadustöö teemadeks on olnud sotsiaalne kommunikatsioon, organisatsiooni- ja juhtimisteooria, sotsiaalse juhtimise ja iseregulatsiooni mehhanismid, innovatsiooniteooria ja -praktika, teadusmetodoloogia, andragoogika, haridusteooria ja haridusfilosoofia.

Ülo Vooglaid oli aastatel 1963-1965 ajakirjanik ajalehe "Edasi" toimetuses. 1965–1975 oli ta TRÜ õppejõud ning TRÜ sotsioloogia laboratooriumi asutaja ja teaduslik juhataja, aga ta vallandati ja heideti NLKP-st välja, sest tema teadustöö tulemused polnud kooskõlas Eesti NSV juhtkonna ideoloogiliste taotlustega. Vooglaid töötas aastatel 1975–1977 Eesti NSV Kergetööstuse Ministeeriumi Töö ja Juhtimise Teadusliku Organiseerimise Keskuses ja aastatel 1977–1986 Eesti NSV Rahvamajanduse Juhtivate Töötajate ja Spetsialistide Kvalifikatsiooni Tõstmise Instituudis, oli aastatel 1986-1989 Pirgu Arenduskeskuse juhataja.

Seejärel valiti Ülo Vooglaid NSV Liidu Rahvasaadikute Kongressi liikmeks ja temast sai NSVL Ülemnõukogu liige ning samal ajal oli ta ka ENSV Ametiühingute Kesknõukogu Teaduliku Uurimise Keskuse juhataja (aastatel 1989-1991), aastal 1991 oli ta ENSV Ülemnõukogu Presiidiumi esmehe Arnold Rüütli nõunik, seejärel  ENSV Valitsuse Teadusosakonna ja ka Valitsuse Vastuproaganda Osakonna juhataja, ta oli ka Eesti Kongressi ja Põhiseaduse Assamblee liige ning olnud saadik EV Riigikogu kolmes koosseisus (1992-1996; 1996-1998; 2004-2005). Vooglaid on pälvinud Valgetähe teenetemärgi.

Ta on olnud ka Rahvusraamatukogu Nõukogu esimees ja Rahvusraamatukogu Teadusnõukogu esimees; Rahvarinde korraldava toimkonna ja poliitikakomisjoni liige; täiskasvanute koolitajate assotsiatsiooni ANDRAS asutajaliige ja juhatuse liige; Avatud Eesti Fondi asutajaliige; Eesti Euroopa Liikumise asutajaliige; Maalaste õppe edendamise sihtasutuse ("Arno Tali Fondi") asutajaliige ja juhatuse liige; Eesti Rooma Klubi asutajaliige, president ja asepresident; Toompea Haridusseminari asutajaliige; Eesti Looduskaitse Seltsi ja Eesti Ajakirjanike Liidu auliige ning tegev mitmetes teisteski organisatsioonides. Ülo Vooglaiul on koos kasulastega 10 last ja 22 lapselast ja 11 lapselast.

 
Saates selgub:


Millised väärtused defineerivad inimese?

Kuidas halvast teost õigel viisil välja tulla ja paremaks muutuda?

Milline on kuueosaline terviklik tunnetussüsteem?

Kuidas vähendada generatsioonidevahelist lõhet?

Kuidas õppida mõtlema?

 

Raamatumäng: Kosmonautide Klubi seinalt facebookis leiad raamatumängu, kust võid võita endale Ülo Vooglaiu poolt signeeritud Ivar Tröneri koostatud raamatu "Ülo Vooglaid – aeg & vaim. Mõtteid ja arutlusi" 

Ülo Vooglaiu koduleht on ylokool.com

 

 

Liitu Kosmonautide Klubiga facebookis
"Hallo, Kosmos!" küberpesa portaalis Alkeemia
Kõikide saadete Arhiiv R2 kodulehel ja podcast ja Soundcloud
Kosmilised säutsud Twitteris
Jälgi saadet Instagramis
hallokosmos.ee


 


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöör Margus Müür

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud