"Hallo, Kosmos!" 78: Aare Baumeriga meemide võitlusest

Sel pühapäeval, 22. aprillil kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!"  külaliseks Energia avastuskeskuse teadus- ja arendusjuht AARE BAUMER.

Aare Baumerit on nimetatud geeniusest leiduriks ja köögifüüsikuks, amatöörteadlaseks ja teaduse populariseerijaks, ise tituleerib ta end aga kui interdistsiplinaane (auto)didakt. Eesti teadustutvustajate hulgas on ta omaette nähtus - tema särav isiksus ja entusiasm ei jäta külmaks ühtki vaatajat-kuulajat-katsetajat ning oma suure lugemuse ja mitmekülgse teadmistepagasi tõttu suudab ta köita ka kõige rahutumate kuulajate tähelepanu. Tema käe all on valminud kümneid teadust populariseerivat interaktiivseid näitusi, näiteks virtuaalne planetaarium, põnevaid ekspositsioone elektrist, energiast, evolutsioonist ja robotitest. Lisaks teadusteatri programm ja meeleolukad teadust populariseerivad telesaated ETVs – "20202", "Ohhoo!".

Saate teema valis Aare Baumer inspireerituna mainekas teadusajakirjas Nature 29. märtsil avaldatud teadustööst "Meemide vaheline võistlus inimesele suunatud tähelepanu piires" (Competition among memes in a world with limited attention)

Meem on idee, tava, kujund või mõni muu selline infokogum, mis inimkultuuri keskkonnas valdavalt imiteerimise teel levib, paljuneb ja muteerub. Meemideks võivad olla mõtted, ideed, teooriad, harjumused, laulud, tantsud, nähtused, meemid on näiteks eeposed ja legendid, naljad ja vanasõnad, religioonid, vandenõuteooriad, õnn, teadvus, levinud mõisted nagu vabadus, egoism, altruism, filmid ja moevoolud ning palju muud. Meemi on piltlikult nimetatud ka mõistuse viiruseks, mis kordab ja paljundab end kultuuris ning mõjutab inimeste käitumist.

Saates selgub:

Mis on meemid ja kuidas nad meie tähelepanu eest võitlevad?

Millise uue ja ülitähtsa avastuse lävel me praegu oleme?

Mida jahib ja sööb infoepideemia?

Milline olend sünnib ja areneb sotsiaalvõrgustikus?

Kuidas edeneb kodumaise ajamasina ehitus?

 

Uuri Energia avastuskeskuse kodulehekülge  http://energiakeskus.ee

Uuri memeetika ühe looja Richard Dawkinsi kodulehte - selgelt mõtlemise oaasi 

Vaata memeetika ühe juhtkuju Susan Blackmore'i TED kõne meemidest ja teemidest 


Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Hallo, Kosmos! portaalis Alkeemia.ee

Varasemate saadete R2 Arhiiv 

 

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Monika Tamm ja Sirje Raud

Aare Baumeri foto autor Age HallenMuusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}