"Hallo, Kosmos!" 191: Mehhiko põlisrahva huicholide ilmavaade ja pärimus

Sel pühapäeval, 21. septembril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!"  külalisteks Mehhiko põlisrahva huicholide esndajad EUSTOLIO RIVERA, ROSALIA LEMUS, MODESTO RIVERA.

Mehhiko keskosast Vaikse ookeaniga piirnevast Nayariti osariigist pärit Eustolio Rivera ja Rosalia Lemus ning nende poeg Modesto Rivera külastavad Eestit esimest korda ja emale, keda hellitavalt kutsutakse Mama Chali, on see üldse esimene reis väljapoole Mehhikot. Eustoliol ja Rosalial on 10 last ning üle 60 lapselapse.

Omakeelse nimega wixárikad (laiemalt tuntud huicholidena) on Kesk-Ameerika põlisrahvastest maiade kõrval seni kõige edukamalt hoidnud oma arhailist pärandkultuuri. Nad elavad suure perena endistviisi ümber tuleaseme ja pühitsevad elu. Eustolio Rivera ehk Don Custo ja Mama Chali on Yurata kogukonna vanemad. Custo on kodust kaugelgi tuntud ravija, toimetab riitusi ja palvusi, õpetab noori ja veab eest rännakuid pühapaikadesse, Chali peab ka ämmaemanda ametit ja võtab siia ilma vastu lapsi ning saadab Custot kõigis olulistes tegemistes. Vanem poeg Modesto on kunstnik ning kannab edasi vanemate vaimset pärandit. Nad kõik on vilunud käsitöömeistrid – igaühel tuleb teha oma viiul, oma ehted, amuletid ja annid ning sellest nad tänasel päeval ka elatuvad.

Mehhiko põlisrahvas huicholid ehk wixárikad elavad Nayariti, Jalisco, Zacatecase ja Durango osariikides. Ehkki nad on laiemalt tuntud huicholide nime all, kutsuvad nad end oma emakeeles ikkagi wixáritari – “inimesed”. Huicholide eluviisi baasiks on kogukonna ühtsus – elatakse koos suurte peredena. Suur osa nende elatusallikatest tuleb tööst tubakapõldudel ning muidugi käsitööst. Menüü põhialuseks on tortillad, mida tehakse sinise, punase, kollase, valge või kirju maisi jahust – mais on huicholide mütoloogias püha taim. Püha ravimtaim ning nende kultuuri sakrament on peyote ehk hikuri, mida kasutab oma töös kogukonna ravija ehk šamaan ehk marakame. Mütoloogias on tähtsal kohal veel sinine hirv ning muidugi isa Päike, neli ilmakaart, loodusvaimud, madu, jaaguar, kotkas ja mitmed muud animistlikud tegelased. Tähtsal kohal on hikuri tseremooniad ning iga-aastased palverännakud Wirikuta kõrbe ja mere äärde.

 

Saates selgub:

Kuidas tekkis siia ilma inimene?

Milline on huicholide ilmavaade ja eluviis?

Miks on oluline jumalatele ande viia?

Milline näeb välja palverännak Wirikuta kõrbe?

Kuidas avastati püha ravimtaim hikuri?

 

Huicholide juttu tõlgib nende Eesti visiidi korraldaja Maris Kilk

Uuri lisa huicholide tutvumisõhtu kohta Tartus, teisipäeval, 23. septembril kell 18 Supilinna Idus (Emajõe 1a) ning nädalavahetuse laagri kohta, mis toimub 26.-28. septembril Kõrvemaal ja kus saab lähemalt tutvuda ja osaleda huicholide iidse traditsiooni pühades toimetustes, õpitubades, käsitööringides, tule- ja vee tseremooniates, lauludes ja tantsudes.

Vaata ka de Fuego Rojo Producciones’i dokumentaalfilmi "Wixarika Wirikuta", kus peaosas Nayariti marakame Don Custo ehk Eustolio Rivera. Lühiülevaate filmist saab treilerist.

 

Kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" portaalis Alkeemia.ee  


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Margus Müür ja Sirje Raud


Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}