"Hallo, Kosmos!" 127: Täherahvas eestlased & ESTCube-1 start 4. mail!

Sel pühapäeval, 28. aprillil kell 14 käivitab saade "Hallo, Kosmos!"  raketimootorid, et koos Eesti esimese satelliidiga ESTCube-1 kosmosesse kihutada! Saatekülalisteks on satelliidimeistrid MART NOORMA, URMAS KVELL, MARIT PUUSEPP ning eestlastest  kui täherahvast jutustab rahvaluuleteadlane MIKK SARV.


Eesti esimene satelliit ESTCube-1 lennutatakse Euroopa kosmosesadamast Prantsuse Guajaanas Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) uusima kanderaketi Vega pardal Maa orbiidile laupäeval, 4. mai varahommikul kell 5.06.

Eesti saamist kosmoseriigiks saab jälgida otseülekandena Arianespace.tv veebilehelt.

ESTCube-1 alustab peale kanderaketist eemaldumist kontrollsignaali edastamist, mida on kõigil raadioamatööridel võimalik vastu võtta sagedusel 437,250 MHz.


URMAS KVELL on osalenud Eesti tudengisatelliidi programmis selle esimesest aastast alates. Bakalaureuse- ja magistriõppes oli tema töövaldkond telekommunikatsioon. Projekti raames valmis Tartu Ülikooli satelliitside jaam, millel põhines ka tema bakalaureusetöö. Magistrantuuris juhtis Urmas Kvell satelliidi sidesüsteemide projekteerimise töörühma ning tema magistritöö põhines satelliidi raadiomajaka prototüübi loomisel. Doktoriõppesse astudes alustas ta elektrilise päikesepurje teema sügavamat uurimist ning doktoritöö teemaks on elektrilise päikesepurje missioonide kavandamine. 

Urmas Kvell oli esimese Eesti külalisteadurina aasta aega praktikal Hollandis Euroopa Kosmoseagentuuri kosmosetehnoloogia keskuse ESTEC elektriliste kosmosemootorite osakonnas. Ka on ta olnud suvepraktikal Soome Meteoroloogiainstituudis, kus töötas ESA tulevase Merkuuri missiooni BepiColombo peale mineva Soome teadusinstrumendi kallal.


MARIT PUUSEPP on lõpetanud Tallinna Reaalkooli kuldmedaliga ja õpib praegu Tartu Ülikoolis füüsikat ja bioloogiat. Ühines Eesti tudengisatelliidi programmiga 2011. aastal ja esindas meeskonda 4. Euroopa kuupsatelliitide sümpoosiumil Brüsselis, kus pidas ettekande järgmisest Eesti satelliidimissioonist. Marit Puusepp on võitnud 3 medalit rahvusvahelistel olümpiaadidel ja osalenud kahel korral ka juhendajana – viimati 2013. aasta märtsis Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaadil Luksemburgis. Vabal ajal armastab Marit reisida ja lugeda. 


MART NOORMA on Eesti tudengisatelliidi programmi ESTCube-1 käivitaja ja eestvedaja, Tartu Ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna õppeprodekaan, optilise metroloogia dotsent ning füüsika instituudi kosmose- ja militaartehnoloogia töörühma juht. Ta on õppinud Tartu Ülikoolis ning aastatel 2000–2005 Helsingi Tehnikaülikoolis, kus omandas tehnikateaduste magistri ja doktori kraadid ning oli seal ka assistent, projektijuht ja teadur. Siis oli Noorma poolteist aastat külalisteadur USA Rahvuslikus Standardite ja Tehnoloogia Instituudis (National Institute of Standards and Technology, NIST). Peale seda töötas ta Tartu Ülikooli füüsika-eksperimentaalfüüsika ja tehnoloogia instituudis elektroonika erakorralise lektori ja teadurina ning oli seejärel sealsamas rakendusfüüsika õppetooli erakorraline teadur. Alates 2008. aastast on Mart Noormaa Tartu Observatooriumi erakorraline vanemteadur, Tartu Ülikooli õppimise ja õpetamise arenduskeskuse juhataja ning loodus- ja tehnoloogiateaduskonna füüsika instituudis optilise metroloogia dotsent. Mart Noorma on aktiivne teaduse populariseerija ning ERRi noorte teadussaate "Rakett 69" kohtunik.


MIKK SARV, tuntud rahvaluuleteadlane ja õuesõpetaja jutustas Tartu teaduskeskuses Ahhaa toimunud kosmonautikapäeva puhul huvitava mõtisikluse teemal "Täherahvas eestlased", mis nüüd raadiokuulajateni jõuab.

*

ESTCube-1 koduleht: www.estcube.eu

Tudengisatelliidi uudistekanal: www.facebook.com/estcube

Info raadioamatööridele: http://www.estcube.eu/en/radio-details

Loe lähemalt satelliidi stardi kohta SIIT

Kuula saadet, kus külaliseks oli Mart Noorma (13.05.2012)  

Kuula ka teisi Eesti esimese satelliidi ESTCube-1 stardile pühendatud kosmonautika teemalisi saateid:

Ene Ergma – kosmoseriik Eesti (14.04.2013)

Tõnu Viik & Uno Veismann – kosmonautikamemuaarid (21.04.2013)

Jaan Einasto universumid (10.02.2013) 

*

Kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" portaalis Alkeemia.ee  

*

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Monika Tamm, Sirje Raud, Margus Müür

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}