"Hallo, Kosmos!" 125: Ene Ergma – kosmoseriik Eesti

Sel pühapäeval, 14. aprillil kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!"  külaliseks astrofüüsik, akadeemik, Riigikogu esimees ja "kosmosemutt"  ENE ERGMA.

52 aastat tagasi, 12. aprillil 1961 tegi inimkond hiiglasliku sammu – esimene inimene, Juri Gagarin, lendas kosmosesse – see sündmus tähistas planetaarse inimese kosmiliseks muutumist. Kaheksa aastat hiljem, 20. juulil 1969 jättis Neil Armstrong esimese inimjälje meie kaaslase Kuu pinnale. Nüüd on Eesti tegemas oma esimest suurt sammu kosmosesse: 2. mail stardib Prantsuse Gujaanast kanderakett Vega pardal kosmosesse meie esimene satelliit EstCube-1, mis katsetab soomlase Pekka Janhuneni leiutatud elektrilise päikesepurjekomponenti.

Ene Ergma õppis Tartu Riiklikus Ülikoolis füüsikat, seejärel Moskva Riiklikus Ülikoolis astronoomiat, mille lõpetas cum laude. Sealtsamast sai ta füüsika-matemaatikakandidaadi kraadi, siis füüsika-matemaatikadoktori kraadi, tema doktoritöö teemaks oli "Ebastabiilne termotuumaaine põlemine tähe hilistes evolutsioonistaadiumites". Ta on töötanud Eesti NSV Teaduste Akadeemia Füüsika ja Astronoomia Instituudis nooreamteadurima, Nõukogude Liidu Teaduste Akadeemia Füüsika ja Astronoomia instituudis – nooremteadurina, vanemteadurina, teadussekretärina ja juhtivteadurina. Seejärel Tartu Ülikoolis teoreetilise füüsika ja astrofüüsika kateedri professorina, astrofüüsika korralise professorina, teoreetilise füüsika instituudi juhatajana ja füüsikaosakonna juhatajana. Ene Ergma on alates 1997 aastast Eesti Teaduste Akadeemia akadeemik ning oli aastatel 1999–2004 selle asepresident.

Ene Ergma kuulub arvutatesse ühingutesse: Rahvusvaheline Astronoomiaühing, Euroopa Astronoomiaühing, Eesti Füüsika Selts, Tartu Observatooriumi nõukogu, Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi nõukogu, Tartu Ülikooli Füüsika Instituudi nõukogu, Euroscience, ta on Inglise Kuningliku Astronoomiaseltsi assotsieerunud liige, Descartes’i preemia suure žürii liige, Göttingeni Teaduste Akadeemia külalisprofessor, Rootsi Kuningliku Inseneriteaduste Akadeemia välisliige ja Tartu Akadeemilise Tenniseklubi liige.

Oma tegevuse eest on ta pälvinud ohtralt auhindu: Valgetähe IV klassi teenetemärk, EV teaduspreemia täppisteadustes, Portugali Vabariigi Prints Dom Henrique ordeni suurrist, Eesti Teaduste Akadeemia suur medal, Itaalia Vabariigi Teeneteordeni suurrist, Poola Vabariigi Teeneteordeni komandörrist tähega, Jüriöö Tähe aumärk, Austria Vabariigi Teeneteordeni suur kuldne aumärk, Rootsi Kuningliku Põhjatähe I klassi orden, Riigivapi II klassi teenetemärk.

Tänasel päeval tegutseb Ene Ergma poliitikas. Ta on Riigikogu esimees ja IRLi ase-esimees. 2006. aastal kandideeris ta ka presidendiks.

*

Uuri Tartu Ülikooli ajaloomuuseumi näituse "Eesti jälg kosmoses – kosmose jälg Eestis” kohta:  https://www.facebook.com/Eestijalgkosmoses


Jälgi Eesti esimese satelliidi EstCube-1 stardini jäänud aega ja värskemaid satelliidiuudiseid facebookis: https://www.facebook.com/estcube

Kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" portaalis Alkeemia.ee  

 

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud, Monika Tamm, Margus Müür

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}