"Hallo, Kosmos!" 193: Muusik ja antropoloog Polina Tšerkassova sufismist

Sel pühapäeval, 5. oktoobril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!"  külaliseks muusik, antropoloog ja sufismi praktiseerija POLINA TŠERKASSOVA.

Tallinnas sündinud Polina Tšerkassova on kasvanud Vene Teatri näitlejate perekonnas. Tema isa- ja emapoolsed suguvõsad on pärit Venemaalt Tula linnast, mis on kuulus meisterlike seppade, meepräänikute ja samovaride poolt. Nende perekond tuli Eestisse (tol ajal kõige läänepoolsemasse teatrisse), kus oli kõige vähem tsensuuri ja sai lavastada selliseid etendusi, mis olid mujal keelatud.

Polina Tšerkassova on andekas muusik, kes õppis noorena klaverit, kuid üsna pea tunnetas suuremat kutset puhkpillide poole ning asus flööte õppima. Ta mängis Vanalinna Hariduskolleegiumi alla kuuluvas Vaikuse Muusika stuudios vanamuusikat, seejärel Olde Hansa keskaegses restoranis ja reisis nendega koos paljudel suurtel keskaegsetel festivalidel Euroopas ja mängis erinevaid traditsioonilisi pille. Lisaks plokkflöötidele valdab ta käsitrumme, rattaslüürat (hurdy-gurdy), prantsuse torupilli, klarnetile sarnast leedu rahvuspilli birbynet, sõrmklaverit kalimbat ja muid haruldasi pille. Ta on mänginud ansamblites Virre, Rondellus, Triophonix, Tane Mahuta. Lisaks on ta korraldanud tervendava muusika ja heliteraapia töötubasid.

Muusika kaudu kasvas temas huvi teiste kultuuride ja maailmavaadete vastu. Ta reisis palju ning elas pikemalt paikades, et kohalike käest õppida: kogus Granadas, Hispaanias mustlaste muinasjutte; uuris Lõuna-Prantsusmaa vägivallatu elustiili ökokogukonnas La Borie Noble ökokogukonna loomist; käis Belgias Krišnaiitide templis ayurvedaliku meditsiini kursustel. Samal ajal asus Polina Tšerkassova õppima sotsiaal- ja kultuurantropoloogiat Tallinna Ülikoolis, Eesti Humanitaarinstituudis, kus kirjutas magistritöö teemal "Lõputu lugu: mitme paiga etnograafia kui lähenemine vene keelt kõnelejate integratsiooni uurimiseks Eestis" ning töötab täna oma sufismi uuriva doktoritöö kallal. Aastal 2012 asus ta Tallinna Ülikooli tööle antropoloogia lektorina ning pälvis kohe samal aastal EHI parima õppejõu tiitli. Ta on õppinud Rootsis intuitiivpedagoogikat ning tegeleb siiamaani muinasjutuvestmisega, kus räägib reisidelt korjatuid lugusid ja mängib erinevaid haruldasi muusikainstrumente. Aastal 2013 elas Polina Tšerkassova Türgis, kus tegi etnograafilist välitööd kaasaegsetest sufismi praktiseerijatest, õppis mängima türgi flööti ney’d, õppis pöörlemispraktikaid ja osales 99 päeva ja ööd kestvas katkematus pöörlemistseremoonias.


Saates selgub:

Mida kujutab endast sufism ning millised on selle seosed islamiga?

Milline õppimisviis on meshk?

Kes on armastuse joodikud?

Mis on sema ja mis toimub pöörlevate dervišitega?

Kus või mis on noor ja millal me sinna läheme?


Uuri lähemalt 2. novembril Tallinnas Taiji klubis toimuva sufide pöörlemispraktika kohta


Kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" portaalis Alkeemia.ee  


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Margus Müür, Monika Tamm ja Sirje Raud Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}