"Hallo, Kosmos!" 116: Jaan Einasto universumid

Sel pühapäeval, 10. veebruaril kell 14 on kosmilise audiorännaku "Hallo, Kosmos!" giidiks auväärne akadeemik, astrofüüsik ja Tartu Observatooriumi kosmoloogia osakonna vanemteadur JAAN EINASTO.

Jaan Einasto on astrofüüsik ja alates 1986. aastast Eesti Teaduste Akadeemia akadeemik. Tartu Ülikoolist sai ta füüsika-matemaatika doktorikraadi ning on end täiendanud Taanis, Saksamaal ja USA-s ja töötanud Cambridge’i, California, Harvardi, Göttingeni ülikoolides. Alates 1952. aastast on ta tegutsenud Tartu Observatooriumis teadurina, siis vanemteadurina ja ka kosmoloogia osakonna juhatajana. Ta kuulub Rahvusvahelisse Astronoomialiitu, kus on galaktika- ja kosmoloogiakomisjoni liige, on Euroopa Akadeemia, Inglise Kuningliku Astronoomiaseltsi ja USA Astronoomia Seltsi liige.

Jaan Einasto on põhjalikult uurinud  kosmoloogiat, galaktikate ja universumi ehitust ja arengut. Ta oli üks esimesi astronoome, kes uurides galaktikate kinemaatikat ja selle seoseid teiste galaktikate parameetritega põrkus tumeda aine olemasolu probleemiga ning ka oma praegustes teadustöödes keskendub ta tumeda aine ja tumeenergia ning universumi struktuuri uurimisele. Teda koos Mihkel Jõeveeru, Enn Saare ja Erik Tagoga peetakse universumi kärjetaolise struktuuri avastajateks. Akadeemik Einasto on Tartu observatooriumis rajanud terve koolkonna, tema juhendamisel on kaitsnud väitekirja kaheksa teadlast. Kokku on ta publitseerinud üle 300 teadusliku artikli ja tänaseni ilmub temalt mitu teadusartiklit aastas.

Einastot on tunnustatud ENSV riikliku teaduspreemiaga (1982), Eesti Teaduste Akadeemia medaliga (1989), Riigivapi II klassi teenetemärgiga (1998), Riigi teaduspreemiaga täppisteaduste alal (1998), Eesti Vabariigi teaduspreemiaga elutöö eest (2003),  Eesti Vabariigi teaduspreemia (2007) teadusharu paradigmat ja maailmapilti mõjutava väljapaistva avastuse eest teemal "Tumeaine avastamine galaktikate ümbruses ning universumi kärgstruktuur", maineka Marcel Grossmani auhinnaga (2009), Viktor Hambardzumjani nimelise rahvusvahelise auhinnaga (2012), 1999. aastal valiti ta Eesti üldsuse poolt 20. sajandi 100 suurkuju hulka, ta on Tartu linna aukodanik ja Tartu Suurtähe kavaler, Tartu Ülikooli audoktor ning tema auks on ühele väikeplaneedile  pandud nimi "11577 Einasto".

Pikast ja õnnelikust abielust Liia Einastoga on tal kolm last:  Riina, Indrek ja Maret (kes on ka astrofüüsik ja vanemteadur) ning seitse lapselast. Einastole meeldib aega veeta Egeri kodutalus, kus tal on ka muljetavaldav  vinüülplaadikogu. Oma mälestustest ja ka mõnedest artiklitest on ta kirjutanud raamatu "Tumeda aine lugu" (Ilmamaa, 2006) .

 
Saates selgub:

Kuidas sündisid sensatsioonilised astronoomilised avastused?

Mida arvata multiversumi ehk meta-universumi võimalikkusest?

Kas inimesel oleks võimalik ussiaugu kaudu läbi aegruumi rännata?

Mis tunne on olla uue paradigma looja?

Mida arutatakse Kolme Jaani Klubis?

 

Uuri Jaan Einasto kodulehekülge ja publikatsioonide kohta Eesti Teadusportaalist

 

Nüüd kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" portaalis Alkeemia.ee  


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Monika Tamm ja Margus Müür

 

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}