"Hallo, Kosmos!" 195: Jaan Tätte "Vaikuse hääl"

Sel pühapäeval, 19. oktoobril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!"  külaliseks näitleja, laulja, näitekirjanik ja teatrilavastaja JAAN TÄTTE.

Kolmapäeval, 15. oktoobril toimus Tallinna vanalinnas asuvas Hobuveskis Alkeemia Akadeemia XII, mida salvestas Raadio 2 saade "Hallo, Kosmos!"

Jaan Tätte on õppinud Tartu Riiklikus Ülikoolis bioloogiat, Tallinna Pedagoogilises Instituudis ning ta lõpetas 1990. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedri näitlejana. Aastatel 1990-2003 töötas ta Tallinna Linnateatris näitlejana, alates 2003. aasta septembrist näitekirjanikuna. Teatrisõbrad teavad teda paljudest Linnateatri tükkidest, näiteks etendustest "Romeo ja Julia", "Kes kardab Virginia Woolfi?", "Ainus ja igavene elu", "Kolmekrossiooper", "Hamlet" ja mitmed muud, tema enda kirjutatud lavastused on näiteks "Ristumine peateega" (mis ka tema lavastatud, nagu ka "Tere!"), "Sild", "Palju õnne argipäevaks", "Kaev", "Latern", "Lendajad" ja mitmed teised teosed. Filmisõbrad tunnevad Tättet linateostest "Ainult hulludele ehk halastajaõde", "Suflöör", "Tulivesi", "King", "Ristumine peateega", "Nimed marmortahvlil". Enamikule eestimaalastele on teada ka Jaan Tätte ja Marko Matvere suur ümbermaailmareis, mis kestis väga pikalt – mehed asusid katamaraan Nordea pardal teele 2. oktoobril 2010 ja naasesid kodumaale 17. juunil 2012. Ja loomulikult teatakse Tätte muusikat, mida ta on palju esitanud justnimelt koos oma sõbra Marko Matverega – neilt on ilmunud plaadid "Majakavahi armuhüüd", "Olemine", "Vana kuub", omaette meisterdatuna albumid "Minemine", "Tulemine", "Tuulevaiksel ööl", "Äratund" ja tänavu ilmunud duubelplaat "Peatus".

Jaan Tätte on oma tööde ja tegemistega pälvinud mitmeid preemiaid ja auhindu, näiteks paar kultuuripreemiat Suur Vanker (1997, 1999), Eesti Näitemänguagentuuri preemiad näidendite "Ristumine peateega" (1997) ja "Palju õnne argipäevaks!" (2001) eest ning aastal 2002 ka aastapreemia, Festivali Draama tekstiautori ja meesnäitleja preemia (2001), Balti Assamblee kirjanduspreemia (2002), Valgetähe V klassi teenetemärgi (2001) jt.

Jaan Tätte on juba poisikesest peale kirjutamist armastanud. Lisaks teatrietendustele ja lauludele on tema sulest ilmunud ka raamatud "Jaan tätte laulud" (2002), "Näidendid" (2002), koos Kati Murutariga "Kuhu kuningad kadusid?" (2005) ja nüüd äsja värskelt kirjastuselt Pilgrim ilmunud teos "Vaikuse hääl" (2014) – kui soovid võita autoripoolse pühendusega teost, osale raamatumängus SIIN.


Kuula varasemaid vestlusringe:

Alkeemia Akadeemia I – Sõltuvustest vabanemine – Aigi Vahing, Ain Mäeots, Tommyboy

Alkeemia Akadeemia II – Maailmalõpu eelõhtul – 2012 fenomen – Igor Volke, Einar Laigna, Mai-Agate Väljataga, Andres Juur

Alkeemia Akadeemia III – Õnnelike suhete saladus – Tiina Tiitus, Martin Kruusvall

Alkeemia Akadeemia IV – Tervis: Kevadväsimusest välja! - Mercedes Merimaa, Kristjan Puusild, Aleksandr Dreljov

Alkeemia Akadeemia V – Nõiakunst tänapäeval – Thule Lee

Alkeemia Akadeemia VI - Toit & tervis - Adik Levin, Natalia Trofimova, Sille Poola

Alkeemia Akadeemia VII - Hingede rändamisest & teispoolsuse võimalikkusest - Eben Alexander (USA), Marina Paula Eberth, Jüri Raudsepp

Alkeemia Akadeemia VIII – Brandon Baysi Rännak

Alkeemia Akadeemia IX - Tänapäeva kunksmooride tervisetarkused - Mercedes Merimaa, Kaia-Kaire Hunt, Mari Metsallik 

Alkeemia Akadeemia X - Võilillefestival - Silva ja Kaido Soobik, Kaia-Kaire Hunt, Mercedes Merimaa

Alkeemia Akadeemia XI - Herbaatikapäev - Metsamoor Irje Karjus, Mikk Sarv, Kristel Vilbaste, Eva Loks


Alkeemia Akadeemia: http://alkeemia.ee/akadeemia


* * *

Kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" portaalis Alkeemia.ee  Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Kaspar Karner, Margus Müür

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}