"Hallo, Kosmos!" 104: Sumerite saaga jätkub - inimese loomine ja veeuputus

Sel pühapäeval, 4. novembril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külaliseks sumerite legendide jutustaja RAIDO SAAR.

Eelmisel nädalal alustas pikalt iidsete tsivilisatsioonide huvline olnud Raido Saar sumerite ilmavaate tutvustamist 14 kiilkirjas savitahvlilt pärinevate lugudega, mis autor ja uurija Zecharia Sitchin pani kirja raamatusse "The Lost Book of Enki: Memoirs and Prohpecies of an Extraterrestrial god" ("Enki kadunud raamat: maavälise jumala memuaarid ja ettekuulutused"). Kuulaja sai teada, kuidas sündis meie päikesesüsteem, mille esimesed liikmed olid Apsu (Päike), Mummu (Merkuur) ja Tiamat – viimane soetas endale terve pesakonna järglasi, kes täna tuntud meie päikesesüsteemi ülejäänud planeetidena. Seejärel toimus suur taevane lahing ristumise planeedi Nibiru ja vesise koletise Tiamati vahel, mille viimane kaotas. Osa tema jäänustest muutus Asteroidide Vööks ja suurem osa kujunes selleks, mida täna teatakse kui planeet Maa. Nibiru aga sai võidu puhul päikesesüsteemi täieõiguslikuks liikmeks, keda teised planeedid kummardama hakkasid.

Elu Nibirul kulges tõusude ja mõõnadega, ka seal toimusid võimuvõitlused ja sõjad, kuni hetkeni, mil lepiti kokku, et kuningaks saab Anu. Nibiru klimaatiline olukord oli kehv, aga õnneks leidsid sealsed teadlased lahenduse – nimelt tuli planeedi atmosfääri rikastada kullaga. Seda aga Nibirul ei leidunud. Planeedilt põgenenud prints Alalu leidis korralikud kullavarud Maalt ning peagi tulid siia sealsed ekspeditsioonid prints Ea ehk Enki juhtimisel. Nibirulasi, kes elasid maal, kutsuti annunakid ja neid, kes peatusid Marsil, igigid. Kullakaevamine aga polnud nibirulastele kontimööda, niisiis otsustati luua tubli tööline ehk inimeseloom.

Kuula sumerite loomislegendi esimest osa SIIT

Loe esimese saate kohta lisaks SIIT

 

Saates selgub, kuidas sealt lood edasi arenesid:

Kuidas ja millest loodi inimene?

Millisel moel sai Ziusudra (kes hiljem tuntud Noa nime all) teada üleplaneedilise kataklüsmi ehk Suure Veeuputuse peatsest saabumisest?

Kuidas arenes Nibiru printside Enlili ja Enki omavaheline võimuvõitlus?

Mis otstarbeks lõi Ningishzidda suure püramiidi?

Milliseid meetmeid kasutas Marduk peajumalaks saamiseks?

Millal algas Nippuri kalender?

Kas ja millal ilmub Nibiru taas taevalaotusse?

 

Nüüd kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

 

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis


Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist


"Hallo, Kosmos!" enesearengu portaalis Alkeemia.ee 

 

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Monika Tamm ja Sirje Raud

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}