"Hallo, Kosmos!" 93: David Rothenberg musitseerib koos lindude ja vaaladega

Sel pühapäeval, 19. augustil kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!"  külaliseks muusik, kirjanik ja filosoof DAVID ROTHENBERG.

Ameerikas, New Yorgi lähistel Hudsoni jõe orus elavat David Rothenbergi huvitab suhe inimeste ja looduse vahel. Argiametina õpetab ta filosoofiat ja muusikat New Jersey TehnoloogiaInstituudis, kus pärjati 2010. aastal kooli kõrgeima tunnustusega President and Trustees’ Research Prize. Tema sulest on ilmunud menukas linnulaulu uuriv raamat "Why Birds Sing" ("Miks linnud laulavad"), mille põhjal BBC tegi täispika dokumentaalfilmi. Teine tuntud raamat "Thousand Mile Song" ("Tuhande Miili Laul") räägib vaaladest ja nendega koos musitseerimisest – ka see jõudis tänu Prantsuse TV Canal 3 Thalassa’le dokumentaalfilmi kujul laiema publikuni. Veel on ta valmis kribanud teosed "Sudden Music", "Blue Cliff Record", "Hands End", "Always the Mountains". David Rothenbergi viimane raamat kannab pealkirja "Survival of the Beautiful: Art, Science and Evolution" ("Ilu ellujäämine: kunst, teadus ja evolutsioon"), kus ta uurib ja arutleb ilu evolutsiooni üle ning mõtiskleb, kuidas kunst ja teadus võiksid paremini lõimuda. David Rothenberg on ka helilooja ja jazz-klarnetist, kes on välja andnud üheksa plaaditäit muusikat, teiste seas ka albumid, kus ta musitseerib koos lindude ja vaaladega. Muusikuna on ta veendumusel, et muusika on keel, mis ületab ka liikidevahelisi piire.

David Rothenbergi teksti tõlgib tema abikaasa – New Yorgi kunstimaailmas hinnatud eestlannast kunstnik Jaanika Peerna, kelle loominguga saab tutvuda 23. augustil kell 17:30 Arhitektuuri ja Disainigaleriis, kus teostub Jaanika Peerna ja Laura Kvelsteini kunstiprojekt "Joont mööda: joonistus-tantsuline performance"  ning alates 25. augustist saab kuu aja jooksul nautida Viinistu Kunstimuuseumi Kabelis tema kohaspetsiifilist joonistusinstallatsiooni.

 

Saates selgub:

Kuidas saab teiste liikidega muusika kaudu suhelda?

Miks vaalalaulud meile nii erilisel moel mõjuvad?

Millised linnud loovad erilisi kunsti-installatsioone?

Kas loodus on teadlik oma ilust?

 

Uuri David Rothenbergi kodulehte http://davidrothenberg.net/

Vaata BBC dokumentaalfilmi "Why Birds Sing"  

Jaanika Peerna koduleht www.jaanikapeerna.net

Loe lähemalt tema perfomance’i kohta


Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" enesearengu portaalis Alkeemia.ee


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Margus Müür ja Rauno Viltrop


 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}