"Hallo, Kosmos!" 179: "Solarise needus" I osa: Siim Veskimees, Kristjan Port, Arko Olesk, Taavi Eelmaa

Sel pühapäeval, 1. juunil kell 14 kõlab saates "Hallo, Kosmos!" Von Krahli Akadeemia ja Alkeemia Akadeemia salvestus, kus osalesid SIIM VESKIMEES, KRISTJAN PORT, ARKO OLESK, TAAVI EELMAA.

27. mail toimus Von Krahlis aruteluõhtu "Solarise needus". Raadio 2, Von Krahli Teatri ja portaali Alkeemia.ee koostöös sündinud aruteluõhtul oli kaks vestlusringi: esimese teemaks oli ulme ja teadus, millest rääkisid ulmekirjanik Siim Veskimees, teadusajakirjanik Arko Olesk, futurist Kristjan Port ja dramaturg Taavi Eelmaa; teise teemaks oli ulme ja inimene, kus arutellu lisandusid transdistsiplinaarne uurija Saale Kareda ja anomaaliate uurija Igor Volke (teine osa kõlab R2 eetris pühapäeval, 8. juunil).

SIIM VESKIMEES on tuntud ulmekirjanik, kelle kirjanikutee algas 1999. aastal ulmeajakirjast Algernon ning alates sellest ajast on ta avaldanud mitmeid romaane, lühiromaane ja jutte, ta on ka Eesti Kirjanike Liidu liige. Tema kirjutatud ulme jääb stiililiselt peamiselt hard science fictioni valda. Siim Veskimehe sulest on ilmunud näiteks raamatud "Operatsioon "Ogaline päike"", "Kõver mets", "Kuu ordu", "Pilvelinnuste ajastu langus", "Poolel teel", "Keskpäevapimedus", "Taevatagune suurem ilm. Zätereiti lood: Tau Sõrmuse operatsioon", "Sümfoonia katkenud keelele", "Ennesõjaaegne kullakarva. Kuu ordu 2061 aasta sõja esimene raamat".

ARKO OLESK on andekas teadusajakirjanik, keda R2 kuulaja mäletab teadussaatest "Puust ja punaseks". Tema jaoks on tuttavad ka täna veel ulmelisena tunduvad teaduse tulevikusuunad, lisaks pidevale teemade jälgimisele on ta ka Michio Kaku menuki "Tulevikufüüsika" tõlkija. Inglise maineka Imperial College magistrikraadiga Arko Olesk on lisaks ka auhindadega pärjatud tippmälumängur, kelle nutikad küsimused panevad Kuldvillaku vaatajad aju ragistama. Oma igapäevast leiba teenib ta Tallinna Ülikooli teadus- ja innovatsiooni kommunikatsiooni keskuse juhina.

KRISTJAN PORT on Raadio 2 populaarse tehnoloogiakommentaari Portaal autor. Futuroloogias ning ühiskondlikes tehnoloogilistes ja sotsiaalsetes trendides end kodus tundev mõtleja oskab analüütilist vaatenurka võtta, arvestades nii inimese sisemisi kui väliseid ja globaalseid sfääre. Inimkonna tulevikuvisioone jälgiva mehe päevatööks on Tallinna Ülikooli Terviseteaduste ja Spordi Instituudi ning multidistsiplinaarse uurimisinstituudi Curonia Research arendus- ja teadustöö juhtimine.

TAAVI EELMAA on näitleja, poeet ja Von Krahli hooaja pompöösseima lavastuse "Solarise needus" dramaturg. Järgmisel laupäeval, 7. juunil Noblessneri kvartalis asuva Jahtklubi II-korruse saalis esietenduvat tükki mängitakse vaid kümme korda. Lisaks Taavi Eelmaale on laval näitlejad Mari Abel, Tõnis Niinemets ja Ivo Reinok, etenduse lavastaja on Marianne Kõrver.

Kuulajate vahel läheb loosi kutse kahele etendusele "Solarise needus" - selleks osale ULMEMÄNGUS!


Saates selgub:

Mis on ulme eesmärgid?

Mida tähendab Solarise needus?

Kuidas võiks välja näha kohtumine tundmatu eluvormiga?

Milline võiks olla evolutsiooniline hüpe inimpsüühikas?

Mis kott on inimene?


Uuri lisa Von Krahli etenduse "Solarise needus" kohta

Uuri ulmekirjanik Siim Veskimehe kodulehte www.veskimees.eu

Kuula Kristjan Porti saates "Hallo, Kosmos!" (22. mail 2011)


Kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" portaalis Alkeemia.ee  


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Kaspar Karner, Sirje Raud, Monika Tamm ja Margus MüürMuusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}