"Hallo, Kosmos!" 103: Sumerite ilmavaade – taevane diplomaatia ja nibirulased

Sel pühapäeval, 28. oktoobril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!"  külaliseks iidsete tsivilisatsioonide huviline RAIDO SAAR.

Juba noorena tundis Raido Saar suurt huvi iidsete tsivilisatsioonide müsteeriumite vastu. Alguses uuris ta Egiptust – tollast kultuuri, vaaraode elu ja püramiide, seejärel tekkis tal soov teada saada, mis oli enne seda? Nii jõudis ta sumeriteni, mida peetakse teadaolevalt vanimaks tsivilisatsiooniks meie planeedil. Raido Saar võib raadiokuulajatele tuttav olla jaamadest Ring FM ja Uuno, kus ta aastaid töötas. Ta on veidikene araabia keelt õppinud ning elanud mõned aastad ka Egiptuses, Alexandrias ja Kairos, kus ta kirjutas ka 2010. aastal ilmunud raamatu "Ainus, mis loeb". Raido Saar on olnud piirivalve piirkondades luureosakonna ülem, ta on läbinud kaitseväe allohvitseride ja ohvitseride koolitusi ning tolleaegsete töökohustuste tõttu ka erinevaid jälitusametniku koolitusi, sealhulgas ka FBI kursusi.

Saates tutvustab Raido Saar sumerite nägemust maailma ja inimese loomisest. Lood, mis pärinevad 14 savitahvlilt, kus nii kosmilised kui maised sündmused väga täpselt lahti seletatud, on raamatuks "The Lost Book of Enki: Memoirs and Prohpecies of an Extraterrestrial god" ("Enki kadunud raamat: maavälise jumala memuaarid ja ettekuulutused") vorminud Aserbaidžaani päritolu Ameerika autor ja uurija Zecharia Sitchin, üks väheseid õpetlasi, kes oskas sumerite kiilkirja lugeda ja kirjutada. Teine oluline teos, mis aitab sumerite maailma avada, on Babüloonia loomismüüt Enûma Eliš, mille taastas 1849. aastal Austen Henry Layard ja andis 1876. aastal raamatuna välja George Smith.

Sumer (sumeri keeles ki-en-gi või ki-en-gir "tsiviliseeritud isandate koht"; akadi keeles šumerum "kultuurmaa") asus Mesopotaamia kaguosas, hilisema Babüloonia ning Tigrise ja Eufrati suudme vahelisel alal, praeguse Iraagi kaguosas ja Kuveidi aladel. Arvatakse, et võib-olla on tegemist vanima kõrgkultuuriga. Sumeri kiilkirja, mis oli olemas juba 3500 a. e.Kr., peetakse vanimaks kirjaks ja sumeri keelt peetakse isoleeritud keeleks, kuna ta ei kuulu ühtegi teadaolevasse keelkonda. Sumerid elasid linnriikides, millel oli oma kaitsejumal ja tollele pühendatud tempel linna keskmes ning valitseja ehk kuningas. Sumereid peetakse esimesteks, kes võtsid kasutusele ratta ja ka tellise, lisaks olid nende arsenalis ka puri, saag, meisel, haamer, puur, höövel, nõel, nael, kirka, kirves, nuga, oda, nooleots, mõõk, liim, turvis, paat, saabas; adra ja kaariku ette rakendasid nad koduloomi ja arendasid jõudsalt põllumajandust ning võtsid esimesena tööriistade valmistamisel kasutusele pronksi. Sumerite kultuur oli esimene teadaolev kultuur, kus olid kõrgelt arenenud matemaatika, astronoomia ja astroloogia koos täpse kalendriga ning ka meditsiin koos kirurgiaga.

Saates selgub:

Milline oli Päikese ehk Apsu perekond?

Kuidas arenes taevane diplomaatia peale Tiamati muutumist vesiseks koletiseks?

Millise diili tegi taevase perekonna liikmetega kosmoses triivinud Nibiru?

Kuidas tekkis planeet Maa?

Milline oli nibirulaste prints Alalu teekond Maale tema logiraamatu järgi?

Kes oli Enki ja milline oli tema missioon meie planeedil?

Kes olid annunakid ja kes olid igigid?

 

Nüüd kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

 

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" enesearengu portaalis Alkeemia.ee 


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Monika Tamm ja Sirje Raud


Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}