"Hallo, Kosmos!" 126: Tõnu Viik & Uno Veismann - kosmonautikamemuaarid

KOSMONAUTIKAMEMUAARID

Sel pühapäeval, 21. aprillil kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!"  külalisteks Tartu Observatooriumi vanemteadurid – astronoomiadoktor ja astrofüüsik TÕNU VIIK ja füüsika-matemaatikakandidaat, atmosfäärifüüsik ja emeriitdotsent UNO VEISMANN.

Eesti esimese satelliidi ESTCube-1 stardi eel võtab "Hallo, Kosmos!" ette väikese ajarännu minevikku, et kuulata auväärt kosmoseteadlaste memuaare kosmonautika ajastu algusest ning muhedaid lugusid kosmonautidest ja nende ristiisadest.

Tõnu Viik on alates 1963. aastast on ta töötanud Tartu Observatooriumis (endise nimega TA Astrofüüsike ja Atmosfäärifüüsika Instituut, 1985-1999 oli ta ka instituudi direktor). Ta on Eesti Looduseuurijate Seltsi president alates 2008. aastast ning Rahvusvahelise Astronoomialiidu, Euroopa Astronoomiaseltsi, Eesti Rahvusliku Astronoomia Komitee ja Eesti Füüsikaseltsi liige. Tõnu Viigi põhiliseks teadustöö suunaks on olnud kiirguslevi probleemide lahendamine ja pikka aega on ta Tartu Ülikoolis astrofüüsika kursuseid lugenud. Armastatud teaduse populariseerija on pälvinud Eesti Teaduste Akadeemia medali (1998) ja Valgetähe III klassi teenetemärgi (2000).

Uno Veismann on alates 1995. aastast Tartu Observatooriumi vanemteadur, olles varem sealsamas vaneminsener, teadur, kosmilise radiomeetria labori juhataja. Ta õppis algul Tallinna Pedagoogilises Instituudis, füüsika-matemaatikakandidaadi kraadi sai Tartu Ülikoolist, kus on täna emeriitdotsent. Atmosfäärifüüsikuna on ta osalenud mitmetes kosmoseeksperimentides ning töötanud Astrofüüsika ja Atmosfäärifüüsika Instituudis. Ta on pälvinud Eesti riikliku preemia (1977) ja teaduse populariseerimise I auhinna (2009). Uno Veismanni teadustöö põhisuunad on loodusteadused ja tehnika, kosmoseuuringud ja astronoomia. Ta on kirjutanud ka mitu raamatut: "Kosmosetsivilisatsioonid" (1968), "Tähed ja tehnika"  (1968), "Universum valguses ja vihmas" (koos Rein Veskimäega, 2005), "Päikese ultraviolettkiirgus ja atmosfääriosoon" (koos Kalju Eermega, 2011).


Saates selgub:

Milline oli Eesti panus Nõukogude kosmonautikasse?

Milliste kangelastegude poolest oli omal ajal tuntud Kaukaasia eestlasest insener Arvid Pallo?

Kuidas edenesid arutelud teemal "Maaväliste tsivilisatsioonide uurimine" 1981. aastal Tallinnas peetud rahvusvahelisel SETI konverentsil?

Eestit on külastanud mitmed tuntud kosmonaudid – Georgi Gretško, Aleksei Leonov, Vitali Sevastjanov, Igor Volk, Leonid Popov, Pavel Popovitš – millised tegelased olid nad inimestena?

 

Kuula Tõnu Viiki saates "Hallo, Kosmos!" 17.04.2011 

Tartu Observatooriumi (tuntud ka kui Tartu Tähetorn või Tõravere Observatoorium) kodulehekülg: www.aai.ee

Uuri Tartu Ülikooli ajaloomuuseumi näituse "Eesti jälg kosmoses – kosmose jälg Eestis" kohta:  https://www.facebook.com/Eestijalgkosmoses

Jälgi Eesti esimese satelliidi EstCube-1 stardini jäänud aega ja värskemaid satelliidiuudiseid facebookis:  https://www.facebook.com/estcube

*

Kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" portaalis Alkeemia.ee  

 

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud ja Monika Tamm

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}