"Hallo, Kosmos!" 163: Lea Altnurmega uuest vaimsusest ehk new age'st

Sel pühapäeval, 9. veebruaril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!"  külaliseks Tartu Ülikooli usuteaduskonna vanemteadur LEA ALTNURME.

Lea Altnurme lõpetas 1994. aastal Tartu Ülikooli ajalooteaduskonna cum laude ning siirdus seejärel edasi religiooniuuringute valdkonda. Kaks aastat oli ta usundiloo lektor Eesti Humanitaarinsituudis ja seejärel neli aastat Tartu Teoloogia Akadeemias. Alates 2001. aastast on Lea Altnurme Tartu Ülikooli praktilise usuteaduse õppetoolis teadurina ja tänaseks vanemteadurina töötanud. Tema teadustöö põhisuundadeks on eestlaste religioossus ajaloos ja tänapäeval, sekulariseerumine. Lea Altnurme doktoritöö pealkirjaks oli "Kristlusest oma usuni", magistritöö pealkirjaks "Eesti koolinoorte jumalapilt". Muude publikatsioonide hulgas on Lea Altnurme koostanud ka raamatusarja "Mitut usku Eesti" I ja II osa ning kirjutanud värskelt ilmunud kolmandasse ossa alapealkirjaga "Valik usundiloolisi uurimusi: uue vaimsuse eri" peatüki "Uus vaimsus – mis see on?".

Uus vaimsus ehk new age on religioonisotsioloogias kasutusele võetud termin, millega tähistatakse keskkonda, kus alustavad, tegutsevad ja lõpetavad töö mitmesugused vaimse enesearendamisega seotud liikumised, praktikad, kogukonnad. Uus vaimsus ei ole uususund, kuna pole usundina organiseeritud, kuid jääb oma olemuselt siiski religiooni valda. New age hakkas laiemalt levima 60ndate lõpus ja 70ndate alguses, mil Inglise kirjanik ja teosoof Alice Bailey kuulutas, et inimkond on jõudnud pöördepunkti ja on aeg liikuda edasi teistsugusesse vaimsesse reaalsusesse. Uut vaimsust iseloomustab ka sünkretism ehk olemasolevatest usunditest ja uskumusüsteemidest endale sobiva kollaaži kombineerimine. Holistilist maailmapilti kujutava uue vaimsuse peamised komponendid pärnevad alternatiivmeditsiinist ja -psühholoogiast, oriendi usunditest, esoteerikast ja okultismist, teaduse äärealadest, loodusrahvaste traditsioonidest.


Saates selgub:

Mis on new age ehk uus vaimsus?

Mida tähendab sekulariseerumine?

Mis on uue vaimsuse fenomeni edu taga?

Milline võiks olla tulevikureligioon?

Millesse usuvad eestlased?

 

Kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" portaalis Alkeemia.ee   


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Monika Tamm, Sirje Raud, Margus Müür

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}