"Hallo, Kosmos!" 188: Ühe tiibetlanna lugu: dalai-laama vennanaine Namgyal Lhamo Taklha

Sel pühapäeval, 31. augustil kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!"  külaliseks tiibeti kultuuri kandja ja edendaja NAMGYAL LHAMO TAKLHA.

Namgyal Lhamo Taklha sündis 1942. aastas Lhasas, Tiibetis. Tema isa oli Dundul Namgyal Tsarong ja ema Yanchen Dolker Tsarong. Tema vanaisa oli Dasang Damdul Tsarong, Tiibeti Armee kindral ja üks juhtivaid jõude vana Tiibeti moderniseerimisel. Põhikooli hariduse omandas ta Paygoongi koolis, Lhasas, Tiibetis, kõrgkoolis käis ta Mt. Hermoni koolis, Darjeelingis, Indias. Namgyal Lhamo Taklha on suuresti panustanud Tiibeti ühiskonna arengusse eksiilis läbi mitmete ametikohtade: ta oli tõlgiks Tema Pühaduse Dalai Lama büroos New Delhis (1962-1965), ametis Tiibeti Kontoris Genfis, Šveitsis (1966-1971). Hiljem töötas ta New Yorgis, Tiibeti Kunsti ja Käsitöö ekspordi ja müügi osakonnas ning pidas samal ajal ka raamatupidaja ametit. Seejärel oli ta tõlkija ja sekretär Tiibeti Meditsiini ja Astroloogia Instituudis (Men Tsi Khang) ning hiljem sai ka sama asutuse juhiks. Ta osales ka Kesk Tiibeti Naiste Ühingu nõukogus. Olles töötanud Keskses Tiibeti Administratsiooni Tervise osakonnas peasekretärina oli tema töö enamasti seotud rahva tervise parandamise ja taastamisega. Aastal 2000 sai temast puuetega lastele mõeldud Ngoenga Kooli juht. Tänasel päeval elab ta Indias, Dehra Duni linnas, kus on Songtseni Raamatukogu direktriss ja samas piirkonnas ka Drikungi nunnakloostri juhataja. Lisaks oma laialdasele tehtud tööle, on ta ka valitsuse tervishoiu spetsialist.  Mrs. Taklha on ka kirjanik ning on nõustanud Hollywoodi tiibetiteemalistes küsimustes. "Sündinud Lhasas: Namgyal Lhamo Taklha Autobioraafia" ilmus Snow Lioni kirjastuselt aastal 2001, lisaks on ta koostanud põneva ja värvika raamatu tiibeti naistest "Women of Tibet" ("Tiibeti naised"), mis peagi ka eesti keeles ilmavalgust näeb.

Saates jutustab Namgyal Lhamo Taklha oma elu loo ning seeläbi ka Tiibeti kujunemisest ja arengutest viimase pea kolmveerand sajandi jooksul.

Namgyal Lhamo Taklha juttu tõlgib Triin Sinissaar


Kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" portaalis Alkeemia.ee  


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud, Monika Tamm, Rauno Tali, SiimMuusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}