"Hallo, Kosmos!" 84: Teemeister Etker Jõeleht

Karate, tai chi, wu wei & tassike teed

Sel pühapäeval, 3. mail kell 14 pakub sõõmukese värsket teed saate "Hallo, Kosmos!"  kuulajatele teemeister ning võitluskunstide õpetaja ja praktiseerija ETKER JÕELEHT.

Etker Jõeleht on võitluskunste praktiseerinud juba 42 aastat. Varem klassikalise kreeka-rooma maadluse ja džuudoga tegelenuna oli ta 70ndatel üks esimesi Eesti karate liikumise käivitajaid. Aastatel 1979-1983 oli ta VSÜ "Kalev" karate treener ja Eesti Karate Liidu tegevjuht.  Ta võistles Tallinnas (1979) ja Volgogradis (1982) toimunud NSVL karate meistrivõistlustel. Ühtlasi hakkas ta sel ajal praktiseerima hiina võitluskunsti tai chi’d, Yang liini stiili, millega jätkab tänaseni. Etker Jõelehe suurim kirg on aga Hiina tee – ta on pikaajalise kogemusega teemeister, kes on põhjalikult uurinud teekultuuri ja -traditsioone ning tema poolt läbiviidud teetseremooniaid saab nautida Cha Dao teemajas.

Karate (jaapani keeles 空手道 sõnadest 空 (kara) 'tühi', te (手) 'käsi' ja sõnaosast (道) 'kunst, tee') on Jaapanist Okinawa saarelt alguse saanud võitluskunst, mis lähtub suuresti zen-budismi õpetustest ja on mõjutatud ka konfutsianismist. Tänapäeval on läänes levinud sportlik karate.

Taijiquan ehk Tai Chi ch’uan (hiina keeles太极拳, 'ülima väärtuse rusikas'), tihti lühendatult taiji ja tai chi, on Hiina võitluskunst, mida praktiseeritakse nii võitluseks kui ka tervise edendamiseks kuna edendab pikaaealisust. Pehmema loomusega tai chi on Hiinas levinud ka tervisevõimlemisena.

Wu wei (Hiinas 無爲, Jaapanis 無為, Koreas 무위) on taoismi üks tähtsamaid printsiipe, mis tähendab toimimine toimimata. Laozi raamat Daodejing (raamat test ja väest) on loomuliku ja loodusega harmoonilises kooskõlas oleva eluseaduse ja toimimisviisi aluseks. See on Universumi tee ehk lakkamatu kulg, looduse kord, mis toimub loomulikult ja sundimatult.

Hiina teetraditsiooni juured ulatuvad 8. sajandisse e.m.a. Jooki, mis pärit teepõõsa (Camellia sinensis) lehtedest, peetakse üheks oluliseks hea tervise ja pikaaealisuse allikaks, eriti just elus olevat rohelist teed. Teetseremoonial on oma kindlad põhimõtted ning see rituaal on tugevalt mõjutatud taoismist – lisaks hea tee ja harmoonia nautimisele on tähtis olla meelerahu seisundis.

Saates selgub:

Kuidas kulgeb Hiina teetseremoonia ja milline on elus tee?

Kuidas karate tehnika tameshivari’ga telliskive purustatakse?

Mis on tai chi olemus ja peamine võlu?

Kuidas lõppes mao ja toonekure võitlus?

Mis on wu wei ehk kuidas toimida ilma toimimata?

 

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Hallo, Kosmos! portaalis Alkeemia.ee

Kuula kõiki varasemaid saateid R2 Arhiivist


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Monika Tamm ja Rauno Viltrop

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}