"Hallo, Kosmos!" 51: Maarahvast ja maausust

Sel pühapäeval, 29. mail kell 14 räägib saates "Hallo, Kosmos!"Eesti põlisrahva maausust soome-ugri kultuuri uurija ning Maavalla Koja juhatuse liige ja kirjutaja ANDRES HEINAPUU.

Tartu Ülikooli eesti filoloogina lõpetanud maausuline Andres Heinapuu on Eesti-Saami Ühenduse asutajaliige ja Fenno-Ugria Asutuse taasasutajaid. Alates 1993. aastast on ta Soome-Ugri Rahvaste Konsultatiivkomitee Eesti-poolne koordinaator ja 1996-2002 pidas ta Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse juhataja ametit. Heinapuu on Tallinnas 2004. aastal toimunud IV soome-ugri rahvaste maailmakongressi peakorraldaja ja alates 2006. aastast Tartu Ülikooli doktorant.

Maarahvas on eestlaste vanem nimetus - ehk põlisrahvas – ja maausk on maarahva ainus oma loonausk. Maausku pole keegi kunagi loonud, vaid see on tekkinud ja muutunud sellel maal koos maarahvaga lugematute põlvkondade jooksul. Olles lahutamatu tervik maa, pärimuskultuuri ning maakeeltega, on ta midagi enamat kui religioon. Maausk on järjepidev maailmatunnetus, pärimus ning elulaad, mis sellisel kujul on olemas vaid Maavallas.

Maarahva ellusuhtumises on yks kesksemaid mõisteid mõnu. Oluline on elu ja kõige selles peituva sisu. Et elu kulgeks mõnukalt, tuleb olla mõnukates suhetes nii inimestega, esivanematega kui ka loona ehk selle vägedega. Mõnuka elu juurde kuulub tervislik toit, terve elukeskkond jpm. loomulikku. Muuhulgas võimalus käia laupäeva õhtul saunas.


Saates selgub:

Kellesse ja millesse usub maarahvas?

Mida tähendab ugri-mugri ja kes on karurahvas?

Mis aastanumber on praegu maausuliste kalendris?

Kellele ja mida vanasti hiies ohverdati?

Mida aitasid ristipuud surnu hingel teha?

Kuidas käib maarahval tanutamine ja pruudi rautamine?


Uuri lisa Maavalla kodulehelt ja Maavalla Koja Facebooki lehelt


Liitu Kosmonautide Klubiga Facebookis 

Loe lähemalt festivali "Hallo, Kosmos!" kohta kinos Sõprus 2.-5. juunil


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Margus Müür ja Monika TammMuusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}