"Hallo, Kosmos!" 128: Amazonase põlisrahva Huni Kuini pealiku poeg ja noor šamaan Txana Bane

Sel pühapäeval, 5. mail kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külaliseks Amazonase vihmametsa põlisrahva Huni Kuini pealiku poeg ja noor šamaan TXANA BANE.

Txana Bane on 27. aastane Amazonase vihmametsa põlisrahva pärimuse kandja ja traditsiooni hoidja. Tema isa Sia Hunikuin on hõimupealik ning nende kogukonna šamaan, Txana Bane emapoolne vanaisa Shae Meto on teda juba lapsest saadiks oma mantlipärijaks koolitanud. Txana Bane õppis Rio de Janeiros audiovisuaalset kunsti, et ning jäädvustada ja jagada maailmaga sealset kultuuri ning administreerimisoskusi, et aidata oma kogukonna asju korraldada.

Põlisrahvas Huni Kuin ehk Tõe Inimesed nagu nad end ise kutsuvad, elab Brasiilias Amazonase vihmametsas, Peruu ja Boliivia piiri ääres Acre maakonnas. Nad elatuvad peamiselt põllumajandusest, jahipidamisest ja käsitööst, meisterdades tekstiile ja keraamikat, mille kaunid mustrid kannavad vihmametsast inspireeritud spirituaalset sümboolikat. Huni Kuini sotsiaalse elukorralduse keskmeks on kaks alussammast – hõimupealik ja šamaan – esimene hoolitseb kogukonna kollektiivse ja materiaalse ning teine vaimse ja hingelise heaolu eest. Šamaan on ka ühenduslüliks maise maailma ja teispoolsuse vahel. Huni Kuini inimeste elus on väga tähtsal kohal elu kooskõlas loodusega ning seda ühendust tugevdavad ja pühitsevad kõikvõimalikud pidustused, tähistamised, tseremooniad ja rituaalid.

Saates selgub:

Millega tegelevad ja millest unistavad Huni Kuini loodusrahva noored?

Kuidas lõi Jushibu kogu maailma ning kuidas temaga kontakti saada?

Kuidas tõi šamaan Duabusa inimesteni teadmised väetaimest nishipa’st?

Millist tarkust jagab Jaaguar ja millist Valge Madu?

Kuidas me saame maailma muuta ja planeeti parandada?

 

Loe lähemalt põlisrahvaste ühisfestivalist Xina Bena – Novo Tempo, mis toimub 20.-25. juunil 2013 Amazonase vihmametsas, paigas Aldeia Lago Lindo, Rio Taraoaca, Acre: https://www.facebook.com/events/506431459415825/


Txana Bane juttu tõlgib Fernando Sallum Amazon Ensemble’st


Kuula saadet Amazon Ensemble’ga (8.04.2012) http://heli.er.ee/helid/1127642.mp3

 

Kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" portaalis Alkeemia.ee  


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Monika Tamm ja Sirje Raud

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}