"Hallo, Kosmos!" 135: Ahto Kaasik maausust, pyhapaikadest ja leedopyhadest

Sel pyhapäeval, leedopäeval ehk 23. juunil kell 14 jutustab saates  "Hallo, Kosmos!" põlisrahva kommetest Maavalla koja vanem AHTO KAASIK.

Ahto Kaasik syndis ja kujunes Virumaal põhjarannikul Mahu kihelkonna põlises taluperes, kus kasvas ajalooliste tavade, hoiakute, pärimuse ja talutööde vaimus. Samavõrra kujundas teda kohalik loodus - soo, mets, aasad ja põllud, pankrannik, meri ning avar taevas. Sealt lähtub ka tema arusaam, et sygavam ja õnnestavam maailmatunnetus ja vaimsus on võimalik yksnes oma emakeele, koduse põliskultuuri ja kodumaa looduse kaudu. Ka Ahto lastel on toredad nimed, kust meie põliskultuur läbi kumab: Mana, Kiur, Laas ja Tuul.

18-aastasena asutas Ahto Kaasik koos sõpradega Tartus muinsuskaitseklubi Tõlet ning hakkas järk-järgult syyvima ka kirjalikku pärimusse. Ta on osalenud Viru-Nigula kodanike komitee tegevuses, Eesti Kongressi valimiste korraldamises ning Kaitseliidu taastamises. Ahto osales Maavalla koja loomise ettevalmistustes ning alates 1995. aastast on ta olnud Härjapea koja, Maavalla koja ja Viru koja juhatustes. Praegused ametipostid on tal siis Maavalla ja Viru koja vanem. Alates 2008. aastast töötab Ahto Kaasik Tartu Ülikooli looduslike pyhapaikade keskuses, kus ta on korraldanud pyhapaikade uurimismetoodika, uuringute, õigusanalyysi, teavitus- ja õppetööd ning muid olulisi tegevusi. Ahto Kaasik tegeleb ka rahvakalendri ja rahvausundi uurimise ja tutvustamisega, on avaldanud sellealaseid artikleid ja pidanud loenguid.

Võida endale tore maarahva kalender, mis on valmistatud ajalooliste puust sirvilaudade ehk ruunikalendri eeskujul. See tutvustab meie põliste pyhadega seotud tavasid ja uskumusi ning kasutab maakeelseid pyhade- ning kuunimesid. Ruunimärgid juhatavad lisaks kätte kaheksa erinevat kuuseisu, mis aiatavad oma töid-tegemisi loodusega kooskõlas paremini kavandada. Kalendrist leiab ka selgitused, mis aitavad ruunimärke lugeda ning jagavad teavet tähtpäevade kohta. Maarahva kalendri järgi on tänavuseks aastanumbriks mitte 2013, vaid hoopis 10226.

Osale kalendrimängus SIIN.


Saates selgub:

Mida tehti maarahva pyhamus ehk hiies?

Millised on leedopühade kombed?

Kes olid põliseestlaste jumalad?

Miks on oluline oma juuri otsida ja leida?

Milline on meie loomislugu?

Miks kasutab maarahvas Ü asemel ypsiloni

 

Uuri lähemalt maarahva kommete ja meie põliste traditsioonide kohta www.maavald.ee

Osale hiite kuvavõistluses, kuhu on oodatud ylesvõtted hiitest ja teistest ajaloolistest looduslikest pyhapaikadest.

ANNA OMA HÄÄL PYHAPAIKADE KAITSEKS!
http://www.maavald.ee/hiied/

 

Kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" portaalis Alkeemia.ee  


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud, Monika Tamm, Rauno Viltrop

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}