"Hallo, Kosmos!" 40: Vilen Künnapu spirituaalne arhitektuur

Sel pühapäeval, 13. märtsil kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külaliseks arhitekt VILEN KÜNNAPU.

Üks mainekamaid Eesti arhitekte, kes koos kolleeg Ain Padrikuga on toonud oma filosoofilise arhitektuuripildi ka linnadesse. Nende töödest tuntumad ja silmatorkavamad on ilmselt Tallinnas Radissoni hotell, Viru keskus, Metodisti kirik, Kolme Torni Maja (Narva maanteel), endine EVEA panga maja, Tigutorn Tartus, Budistlik keskus Jälgimäel, Ümartempel Tallinna Vanglas, hukkunud politseinike mälestusmärk Mäo teeristil, lisaks mitmeid eramuid ja väikevorme, millest enamus on leidnud koha Eesti arhitektuuriajaloos. Künnapu looming on tuntud ka välismaal: Veneetsia Biennaal, projekt River Bell Londonis jpm. Aastatel 2006-2007 oli ta ka Tartu Ülikooli Vabade Kunstide professor.

Stuupade kui kosmiliste antennide ehitust uurinud Vilen Künnapu maailmapilt on läbi imbunud kujutava kunsti, eksistentsiaalse filosoofia, holistliku elutunnetuse, vanade kultuuride ja energiaväljade teooriast: "Arhitektuur ei ole pärit siit ilmast. Arhitektuuri olemus paikneb teispoolsuses. Universumi jõujoontega tihedalt koostööd tegevad templid, stuupad, mošeed ja püramiidid omavad kõrgemat teadvust. Selline ehitis on kui peegeldus teispoolsuses olevast kujundist."

Tamkangi Ülikooli (Taiwan) professor Marco Casagrande on tema kohta öelnud: "Vilen Künnapu on väljunud aja ja ruumi piiridest. Tema arhitektuur ei allu materiaalsetele spekulatsioonidele maailmas, nagu meie seda tunneme. Kui räägiksime religioonist, oleks arhitektuur teoloogia ja Vilen müstik."

Saade käsitleb teemasid nagu spirituaalne arhitektuur, kosmiline esteetika, püha geomeetria läbi Vilen Künnapu isikliku elukogemuse ja vaatevinkli:

Millal muutub indiaanlaste tipi kosmiliseks aparaadiks?
Mis on linna akupunktuur ja kuidas on Tallinna tervis?
Miks on labürindi läbimine inimesele hea?
Mis on kuldlõige ja kus see ilmneb?


Saatekuulajate vahel läheb loosi Vilen Künnapu viimane raamat "Koht. Kujund. Energia.", päevikuvormis teos täis pilte, joonistusi ja tekste aastatest 2001-2010

Vaata ka Vilen Künnapu kodulehekülge http://vilenkunnapu.pri.ee/

Külasta kosmonautide klubi Facebookis www.facebook.com/hallokosmos

 

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Margus Müür ja Sirje Raud

 

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}