"Hallo, Kosmos!" 58: Dalai-laama Eestis

Kuula uuesti arhiivist!

Sel pühapäeval, 21. augustil kell 14 teeb saade "Hallo, Kosmos!"  kummarduse ja tagasivaate Tema Pühaduse DALAI-LAAMA visiidile Eestisse.

Nobeli rahupreemia laureaat Tema Pühadus XIV dalai-laama Tenzin Gyatso külastas Eestit kolmandat korda 16.-18. augustil 2011. Varasemalt on dalai-laama siin käinud aastatel 2001 ja 1991. Dalai-laama kohtus Budismi Instituudi külalistega, mitteametlikult Eesti presidendi Toomas Hendrik Ilvesega, osade Riigikogu liikmetega ja Tiibeti toetusgrupiga, võttis vastu Tartu Ülikooli audoktori tiitli ja pidas Teaduste Akadeemias loengu "Budism ja teadus" ning kohtus Vabaduse väljakul tuhandete inimestega ja pidas kõne teemal "Kõikehõlmav vastutus".

Ligemale seitsmesaja-aastast Tiibeti tava järgiva usujuhi viimane taaskehastus ehk kaastunde maine kehastus ehk Avalokiteśvara - 14. dalai-laama Tenzin Gyatso sündis 6. juulil 1935. aastal Taksteri külakeses. 1959. aasta Tiibeti rahutuste ajal oli dalai-laama sunnitud põgenema ning moodustama Tiibeti eksiilvalitsuse. Ta elab tänaseni Indias, Dharamsalas. 1989. aastal pälvis ta Nobeli rahupreemia. Dalai-laama on kogu maailmas tuntud rahu sõnumi levitaja ning Tiibeti rahva säilimise eest seisja. Ta on üks tänapäeva armastatumaid vaimseid liidreid, kes oma poliitilised kohustused andis hiljuti üle demokraatlikult valitud Tiibeti rahva esindajale. Nii usklike kui uskmatute jaoks sümboliseerib see kõikevõitva naeratusega tagasihoidlik vaimulik armastust ja kaastunnet, vägivallatut vastuhakku türanniale ning eetilise mõtlemise tipptasandit. Lisaks miljonitele tavainimestele üle kogu maailma kuuluvad meie ajastu ühe suurkuju austajate hulka mitmed riigimehed, kuulsused, usujuhid ja teadlased.

Saates kuuleb katkendeid dalai-laama pressikonverentsilt, Elo Mõttus-Leppiku eksklusiivintervjuust Kanal 2-le, AK toimetaja Mart Linnarti intervjuust Eesti Televisioonile ning Tunne Kelami, Merle Liivaku, Raul Kelleri, Anu Samarüütli ja teiste toredate inimeste muljeid Vabaduse väljakult ning omapoolse kommentaari toimunule annab ka budismi instituudi direktor ja sündmuse peakorraldaja Sven Grünberg.

Tema Pühadus vastab muuhulgas ka küsimustele:

Millised on need peamised sisemised väärtused, mis inimest õnne poole viivad?

Mida arvata Tiibeti olukorrast ja Hiina reaktsioonidest?

Millises suunas liigub meie maailm?

Mida oodata aastalt 2012?

Kuidas mitte hirmul olla?

Mis on elu mõte?


Dalai-laama Eesti visiidi kodulehekülg http://www.dalailama.ee/

Budismi Instituudi kodulehekülg http://www.budismiinstituut.ee/

Kuula ka Vikerraadio teadusaadet Labor teemal dalai-laama ja teadus

Kosmonautide klubi Facebookis www.facebook.com/hallokosmos

Podcasti või kuula täispikka lisamaterjalidega versiooni saatest R2 arhiivist 


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöör Monika TammMuusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}