"Hallo, Kosmos!" 59: Hingekarjane Toomas Paul

Sel pühapäeval, 28. augustil kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külaliseks armastatud hingekarjane ja luterlik teoloog TOOMAS PAUL.

Teoloogiadoktor Toomas Paul on üks filosoofilisemaid kirikuõpetajaid, kultuuritegelane ja esseist, ühiskonnas aktiivne kaasamõtleja, kes on püüdnud ehitada silda loodus-, humanitaar- ja ühiskonnateaduste vahel. Üle veerand sajandi on ta olnud mitmete Lääne- ja Saaremaa koguduste, seejärel aastaid Tallinna Jaani koguduse hingekarjaseks ning Uue Testamendi professorina EELK Usuteaduse Instituudis ja Tartu Ülikoolis ning eesti kiriku- ja kultuurilugu muusikaakadeemias õpetanud ja Akadeemias Nord kultuurifilosoofiat lugenud.

Toomas Pauli artiklikogumikule "Kirik keset küla" (2003) eessõna kirjutanud toonane EELK peapiiskop Jaan Kiivit on õigustatult arvanud Toomas Pauli kuuluvat nende eesti rahvakiriku õpetajate ritta, kes vaimulikuna on hoolitsenud ka rahva üldise vaimse silmapiiri avardamise ja mõistmisvalmiduse kasvamise eest.

Toomas Paul on kirjutanud mitmeid raamatuid, teiste seas näiteks populaarse autobiograafilise pihtimuse "Uskmatu Tooma lugu" (2009), "Pastišš ja popurrii. Ilmavaatlusi." (2007), "Seitse sabasulge – katse kirjeldada inimlooma" (2009) ja viimati "Totrus ja tähendus: mõrkjaid mõlgutusi" (2010).

Mõningaid Toomas Pauli mõtteid: "Kurjast ei saa lahti temaga võideldes, vaid andes ennast tingimusteta hea ja ilusa meelevalda." ("Sinu tahtmine sündigu", 1998); "Tõde on nagu vesi janusele. Veel ei ole maitset, värvi ega lõhna, aga temata ei ole elu." ja "Elu on mõttekas siis, kui inimene saab olla intensiivsem, teadlikum, virgem eilsest." ("Maise matka poolel teel", 1996)

Saates selgub:

Milline on elu ilma taevase lapsevanemata?
Mida kujutavad endast tänapäeval paradiis ja põrgu?
Kuidas suhestuvad omavahel kristlus, islam ja budism?
Millised on inimese peamised hingehädad, millega ta Jumala poole pöördub?
Millega tegelevad jumala täievolilised saadikud ehk inglid?
Mida arvata vanadest ja uutest surmapattudest?
Kuidas leida hingerahu?

Õnnelik kuulaja võib võita endale Toomas Pauli signeeritud raamatu "Seitse sabasulge – katse kirjeldada inimlooma" – juhtnöörid Kosmonautide klubis FacebookisSaatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Rauno Viltrop, Monika Tamm ja Sirje Raud


Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}