"Hallo, Kosmos!" 49: Evolutsiooni uus lugu

Sel pühapäeval, 15. mail kell 14 jõuab saate "Hallo, Kosmos!" kuulajateni evolutsiooni uus lugu, mille jutustab bioloog ja keskkonna teemadega tegeleja TOOMAS TRAPIDO.

Toomas Trapido õppis Tartu Ülikoolis bioloogiat. Huvi looduse vastu kasvas ning seejärel töötas ta Karula Rahvuspargis keskkonnakaitsjana, peale seda terve dekaadi Eestimaa Looduse Fondis. Erakonna Eestimaa Rohelised esindajana oli ta XI Riigikogu liige aastatel 2007–2011, tänavustel valimistel osales üksikkandidaadina. Toomas Trapido on ka aktiivne ühiskondlikus tegevuses osaleja: MTÜ Taaskasutus nõukogu, Pärandkoosluste Kaitse Ühingu, Eesti Rohelise Liikumise ja MTÜ Tabasalu Looduspark liige. Ta on ka üks liikumise Teeme Ära! käivitajaid, ökokogukondade teema arendajaid ja rohelise mõtteviisi edendajaid.

Gaia hüpoteesi või Gaia teooria, mis on oma nime saanud Kreeka maajumalannalt, formuleeris 70ndatel keemik ja keskkonnakaitsja James Lovelock koos mikrobioloog Lynn Margulisiga ning seisneb see selles, et meie planeet Maa tervikuna funktsioneerib kui elav organism, mis ennast ise reguleerib ja optimeerib. Seda mõttemudelit uurivad ja kasutavad tänapäeval biokeemia ja ökosüsteemide valdkonnad, interpreteerivad sotsiaalteadused, poliitika, religioon ja filosoofia, on loodud Maa-süsteemide (Earth-Systems) teaduskonnad ja üha enam uuritakse planeet Maad kui tervikut.

Saates selgub:

Mida Gaia teooria endast täpsemalt kujutab?
Milline on evolutsiooni uus lugu bioloogi pilgu läbi?
Kui kaugel on omadega inimkonna ühiskeha, uus superorganism?
Millises vahekorras on tänapäeval konkurents ja koostöö? Aga tõenäoliselt tulevikus?
Mis on Gaia haridus ja selle neli peamist põhiteesi?


Loe ka Elisabeth Sahtourise raamatut "Maailmatants"

Muusika valib saatesse Kumu Öö ja Tallinn Music Weeki korraldaja Helen Sildna

Külasta kosmonautide klubi Facebookis www.facebook.com/hallokosmos


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöör Monika TammMuusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}