"Hallo, Kosmos!" 201: Paul Himma vabamüürlusest

Sel pühapäeval, 30. detsembril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!"  külaliseks Eesti Vabamüürlaste Seltsi kõneisik PAUL HIMMA.

Tartust pärit Paul Himma on baptisti pastori Paul Himma poeg. Ta õppis Tartu Muusikakoolis ja Tallinna Muusikakoolis, lõpetas Tallinna Konservatooriumi vioola erialal, orkestri solisti ja pedagoogina. Töötas ERSOs, seejärel Eesti Raadio estraadiorkestri direktori, muusikasaadete peatoimetajana, peadirektori asetäitja ja muusikajuhina. Aastatel 1994-2009 oli Paul Himma Rahvusooper Estonia peadirektor. Peale seda oli ta Vene Teatri juhatuse liige ja siis OÜ Stagecraft Managementi juhatuse liige. Kultuurikorraldusega tegelemiseks on tal ka ettevõte Himma Music Management. Alates 2013. aasta algusest on ta Kuusalu Kunstide Kooli direktor. Ta on ka Eesti Vabamüürlaste Seltsi asutajaliige ja kõneisik ning ka Tallinna Rotary Klubi ja Kaberneeme Klubi liige. Himmat on tunnustatud Valgetähe III klassi teenetemärgiga ja Piiskop Platoni III järgu ordeniga. Abikaasa Elle Himma on koorijuht ja Jõelähtme Kultuurikeskuse direktor, neil on poeg Vahur ja tütar Kristiina.

Eestis on üle 20 looži, kus toimetab ligikaudu 500 vabamüürlast, keda ühendab Eesti Vabamüürlaste Selts. Seltsi tegevuse eesmärgiks on põhikirja järgi oma liikmete kõrgete moraalsete omaduste väljakujundamise kaudu aidata kaasa inimkonna arengule: ausus, õiglus, vendlus on need ideaalid, millest lähtutakse. Väidetavalt ei käsitleta seltsis religioosseid ja poliitilisi küsimusi, kuigi looživendade seas on ka poliitikuid. Seltsi liikmed on kohustatud eeskujulikult täitma oma ühiskondlikke ja kodanikukohustusi, olema lojaalsed ning austama riigi seadusi. Vabamüürluse alguseks peetakse aastat 1717, mil Londonis loodi esimene Suurloož (Grand Lodge). Vabamüürlane Albert Pike kirjutas 1871. aastal pika ja põhjaliku raamatu massoonlusest "Vabamüürluse iidse ja tunnustatud Šoti riituse moraal ja dogma" ("Morals and Dogma of the Ancient and Accepted Scottish Rite of Freemasonry"), mis on ilmunud ka eesti keeles. Eestis algas vabamüürlik liikumine 1771. aastal Isise nimelise loožiga, aastal 1926 loodi Kalevipoeg, vahepeal oli teema vaka all ning liikumine taasloodi 1992. aastal Fööniksi loožiga. 1999 asutati Eesti Vabade ja Tunnustatud Vabamüürlaste Suurloož, mis on Eesti loožide keskorganisatsioon. Praegu on Eesti vabamüürlaste suurmeister Anti Oidsalu.


Saates selgub:

Mis on vabamüürluse eesmärk, põhimõtted ja ideoloogia?

Milline on vennaskonna hierarhia ja millised on suurmeistri ametikohustused?

Sirkel, vinkel, kellu, põll – milliseid sümboleid kasutatakse vabamüürlikul rituaalil ja milline on nende tähendus?

Kes on universumi kõige kõrgem arhitekt?


Vaata ka Eesti Suurlooži kodulehte: www.eestisl.ee


Kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" portaalis Alkeemia.ee  


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Margus Müür, Sirje Raud, Monika Tamm

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}