"Hallo, Kosmos!" 108: Vello Saloga armastusest ja apokalüpsisest

Sel pühapäeval, 2. detsembril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!" külaliseks katoliku preester, literaat, tõlkija, kirjastaja, kahe sõjaväe sangar ja vaimulik VELLO SALO.

Vello Salo pikk elu on olnud väga värvikas. Viljandimaal sündinud noormees astus Teise Maailmasõja ajal vabatahtlikult Soome sõjaväkke, naases seejärel soomepoisina kodumaale, kus langes Saksa vägede kätte ja sealt edasi viis elutee teda Saksamaale, läbi "Tšehhi põrgu" Itaaliasse (kus ta oli pikalt Vatikani Raadio eestikeelsete saadete toimetaja), Šveitsi, Hollandisse, Jordaaniasse, Rootsi, Vana ja Uue Testamendi professorina Iraaki ja Kanadasse (kus ta oli ka Metsaülikooli lektor). Kogu Nõukogude okupatsiooni ajal õppis ja töötaski ta välismaal ning naases Eestisse 1993. aastal. Alates 2001. aastast on Vello Salo Pirita kloostri preester ja tegeleb peamiselt Piibli uue tõlke toimetamisega. Aastatel 2011/2012 on ta olnud Tartu Ülikooli vabade kunstide professor, uurides armastuse mõistet ja armastuse käsitlemist Eestis, eesti keeles, folklooris ja kirjanduses.

Vello Salol on kirjastus Maarjamaa, mis on välja andnud näiteks Läti Henriku kroonika ja eesti rahvaluule antoloogia, ta on tõlkinud itaalia keelde oluliste eesti luuletajate loomingut ning Piibli vanadest algtekstidest eesti keelde vaimulikku luulet ning avaldanud ülevaateid okupatsioonivõimude repressioonidest Eesti territooriumil. Ta oli ka kultuuriajakirja Aja Kiri esimene toimetaja ning on koostanud uurimusi, ülevaateid, teatmikke ja bibliograafiaid Eesti ajaloo ja kultuuri teemal ning on paljude ees- ja järelsõnade autor.

Ta on paljude kultuuriorganisatsioonide liige, teiste seas näiteks Eesti Kirjanike Liit, Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, Eesti Teaduslik Ühing Ameerikas, Eesti Keele ja Kirjanduse Instituut Rootsis. Vello Salo on pälvinud ka mitmeid auväärseid tunnustusi: Valgetähe II klassi teenetemärk, Eesti Taassünni Auhind, Riigivapi II klassi teenetemärk, apostellik protonotar, Pirita Aasta Inimene, Eesti Rahvuskultuuri Fondi elutöö preemia, Tartu Ülikooli Rahvusmõtte auhind, Eesti Riigi Elutöö preemia.

Saates selgub:

Armastus – see ongi Jumal?

Mida tähendab apokalüpsis?

Millest rääkida Paavstiga?

Mida arvata Viimsest Kohtupäevast?


Loe Vello Salo ringkirja MAARJAMAA

Loe täpsemalt Vello Salo rikkaliku elu ja karjääri kohta Vikipeediast

Vaata Jaan Tootseni tehtud "ÜKS LUGU" Vello Saloga

Nüüd kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" enesearengu portaalis Alkeemia.ee  

Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Sirje Raud, Margus Müür ja Monika Tamm

 

 

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}