"Hallo, Kosmos!" 200: Juubelisaates kodumaine vaimulikkonna eliit – Einar Laigna, Toomas Paul, Vello Salo

Sel pühapäeval, 23. novembril kell 14 kõlab saates "Hallo, Kosmos!" 200. juubelisaate avalik salvestus, kus vestlusringis osalesid EINAR LAIGNA, TOOMAS PAUL, VELLO SALO.

Teisipäeval, 18. novembril 2014 tähistati raadiomajas "Hallo, Kosmos!" 200. juubelisaadet avaliku salvestusega, kus laulis Lea Dali Lion ning osalesid austatud ja hinnatud ühiskonnategelased, kodumaise vaimulikkonna väärikas eliit:

Härrastest kõige eakam on katoliku preester, literaat, tõlkija, kirjastaja, kahe sõjaväe sangar ja vaimulik VELLO SALO, kes läks Teise Maailmasõja ajal vabatahtlikult Soome sõjaväkke, seejärel soomepoisina kodumaale naastes langes ta Saksa vägede kätte ja sealt edasi viis elutee teda Saksamaale, läbi "Tšehhi põrgu" Itaaliasse, Šveitsi, Hollandisse, Jordaaniasse, Rootsi, Vana ja Uue Testamendi professorina Iraaki ja Kanadasse (kus ta oli ka Metsaülikooli lektor). Eestisse naases ta 1993. aastal ning viimased 13 aastat on Vello Salo olnud Pirita kloostri preester ja tegeleb peamiselt Piibli uue tõlke toimetamisega.

Kolonelleitnant, teoloog, ajaloofilosoof ja mõõgameister EINAR LAIGNA on lõpetanud Tallinna Polütehnikumi metallitöölise erialal, töötas ka tööõpetuse õpetajana ja luges töö kõrvalt teoloogilist ja filosoofilist kirjandust. Peale seda astus ta Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Usuteaduse Instituuti, õppis katoliku kiriku põrandaaluses vaimulikus seminaris, 1980. aastal pühitseti ta katoliku kiriku idariituse preestriks ning ta on õppinud ka Vatikanis. Ta on lugenud loenguid Tallinna Ülikoolis, EBSis ja Tallinna Mustpeade majas. Einar Laignal on ka muljetavaldav sõjaväeline karjäär: ta töötas Kaitsejõudude peastaabis, olles selle tagalaülem, juhataja nõunik ja peainspektor ning ta on olnud ka Peastaabi Ohvitseridekogu ja Eesti Reservohvitseride Kogu esimees.

Armastatud hingekarjane ja luterlik teoloogadoktor, kultuuritegelane ja esseist TOOMAS PAUL on üks filosoofilisemaid kirikuõpetajaid ning ühiskonnas aktiivne kaasamõtleja, kes on püüdnud ehitada silda loodus-, humanitaar- ja ühiskonnateaduste vahel. Üle veerand sajandi on ta olnud mitmete Lääne- ja Saaremaa koguduste, seejärel aastaid Tallinna Jaani koguduse hingekarjaseks ning Uue Testamendi professorina EELK Usuteaduse Instituudis ja Tartu Ülikoolis ning eesti kiriku- ja kultuurilugu muusikaakadeemias õpetanud ja Akadeemias Nord kultuurifilosoofiat lugenud. Rohkelt esseid ja raamatuid kirjutanud vaimulikuna on ta hoolitsenud ka rahva üldise vaimse silmapiiri avardamise ja mõistmisvalmiduse kasvamise eest. 


Täies pikkuses salvestust kuuleb Raadio 2 ARHIIVIST


Kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" portaalis Alkeemia.ee  


Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Kaspar Karner, Margus Müür, Sirje Raud, Monika Tamm


Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}