"Hallo, Kosmos!" 112: Anne Türnpuga sugrilaste salapärastel radadel

Sel pühapäeval, 13. jaanuaril kell 14 on saate "Hallo, Kosmos!"  külaliseks lavastaja, näitleja, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakooli õppejõud ja filosoofiadoktor ANNE TÜRNPU.

Anne Türnpu kaitses 2011. aastal teatrikunstialast doktoritööd, mis juhtus esimest korda Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ajaloos. Tema töö teemaks oli "Trikster loomas maailma ja iseennast". Ta õppis Tallinna Riiklikus Konservatooriumis näitlejaks, seejärel täiendas end ETÜ "Vanemuine" draamastuudios, magistrikraadi omandas Eesti Muusikaakadeemia Kõrgemas Lavakunstikoolis ning doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikoolis. Ta on töötanud lavastajana ja näitekunsti õpetajana mitmetes koolides, olnud ka lastesaadete toimetaja, trupijuht ja töötanud TA Fr. R. Kreutzwaldi nimelises Kirjandusmuuseumis folkloristika osakonnas vanemlaborandina.

Anne Türnpu on üks väheseid professionaalseid muinasjutuvestjaid Eestis. Tema suureks huviks on põlisrahvaste pärimus ning selle kasutamine loomingus. Ta on uurinud sugrilaste ehk soomeugrilaste pärimust ning seda ka teatrikunstis rakendanud. Viimati näiteks etenduses "Sugrierror", mis oli eksperiment soomeugri mõttelaadi ja teatri ühendamisega ja kus osalesid lisaks eestlastele handid, mansid, marid, udmurt ja seto. Anne Türnpu on oma etendustes kasutanud ka eskimote, indiaanlaste, tšuktšide ja teiste põlisrahvaste folkloori.

Saates selgub:

Kes või mis on trikster?

Milline on tõeliselt elav rituaal?

Miks pole mõtet uisapäisa loitsida?

Milles väljendub sugrilaste essents?

Mis on handide ja manside jaoks šamanismi tõeline eesmärk?


Loe lähemalt Anne Türnpu kohta SIIT


Nüüd kogu Kosmos ühes kohas! http://hallokosmos.ee

Külasta Kosmonautide Klubi Facebookis

Kuula varasemaid saateid R2 arhiivist

"Hallo, Kosmos!" portaalis Alkeemia.ee  Saatejuht Ingrid Peek, helirežissöörid Margus Müür ja Monika Tamm

Muusika nimekiri
{{music.meta.PERFORMER}} - {{music.meta.SONGNAME}}